• Banner

  • I ri

Toka në fund të botës, Antonio Lobo Antunes

Toka në fund të botës është një roman i autorit portugez António Lobo Antunes i botuar për herë të parë në 1979. Ai pasqyron përvojën personale të Lobo Antunes si një mjek ushtarak i dërguar në Angola gjatë Luftës Koloniale Portugeze.

1 100 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Toka në fund të botës
Origjinali: Os cus de Judas
Gjinia: Roman
Autori:  Antonio Lobo Antunes
Shqipëroi: Erida Gjini
Shtëpia botuese: Aleph
Viti: 2022
Fq. 228
Pesha: 0.270 kg
ISBN: 978-9928-323-34-7
Ky libër është në gjuhën shqipeMbi librin

Toka në fund të botës është një roman i autorit portugez António Lobo Antunes i botuar për herë të parë në 1979. Ai pasqyron përvojën personale të Lobo Antunes si një mjek ushtarak i dërguar në Angola gjatë Luftës Koloniale Portugeze. Gjatë gjithë librit, lexuesi merr pozicionin e “bashkëbiseduesit” ndaj protagonistit, i cili gjen një Angolë të degraduar nga konflikti kolonial, “absurditeti i pabesueshëm i luftës”. Romani prek disa tema: viktimat e panumërta të luftës (të shpërfillura nga shteti), mospërfillja e jetës së të pafajshmëve (fëmijët e varfër të Angolës dhe kushtet e mjerueshme në të cilat ata jetonin), largësia e protagonistit nga shtëpia, humbja e  lidhjeve familjare dhe frikës nga vdekja, por mbi të gjitha makthet e pushtimit kolonial dhe luftës civile.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Përshtypjet (0)