• Banner

Asnjë qindarkë më shumë, asnjë qindarkë më pak, Jeffrey Archer
  • Asnje qindarke me shume, asnje qindarke me pak, Jeffrey Archer
  • Asnjë qindarkë më shumë, asnjë qindarkë më pak, Jeffrey Archer

Asnjë qindarkë më shumë, asnjë qindarkë më pak, Jeffrey Archer

Të grumbullosh një milionshin e parë në mënyrë të ligjshme është e vështirë. Të bësh një milionshin e parë në mënyrë jo të ligjshme është pak më e lehtë. Të ruash një milionshin e parë, ndoshta është operacioni më i vështirë.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Asnjë qindarkë më shumë, asnjë qindarkë më pak
Origjinali: Not a penny more, not a penny less
Gjinia: Roman
Autori: Jeffrey Archer
Shqipëroi: Mirela Milori
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2018
Fq. 368
Pesha: 0.465 kg.
ISBN: 978-9928-06-221-5

Fragment nga libri

- Jorg, do të presësh deri në orën 6 sonte me orën e Europës Qendrore një transfertë prej shtatë milion dollarësh nga banka "Kredit Paris" në llogarinë numër 2. Do t'i nisësh menjëherë me transfertën e klasit të parë gjatë natës dhe me siguracionin trefish "A", për transfertat e biznesit. Me një fjalë, do t'i investosh në tregun e dollarit gjatë orëve të natës, më kuptove?

- Po,Harvi.
- Kalo një milion dollarë për bankën e "Minas Gerais", të Rio-de-Zhanejros, në emrat e Silversteinit dhe Eliotit dhe anulo pagesën e kredisë tek banka "Barklejs", në rrugën "Lombardi". Më kuptove?

- Po, Harvi.
- Duhet të blesh ar për llogarinë e aksioneve të mia deri në vlerën 10 milion dollarë, dhe më pas prit për udhëzime të mëtejshme. Përpiqu dhe bli kur tregu i aksioneve të jetë në vlerën më të ulët dhe mos u ngut, prit! Më kuptove?

* * *

Në rrugën "Harli", në rrugën "Bond" dhe në rrugën e Mbretit në Fakultetin Magdalen, të Universitetit të Oksfordit, ishte ora 6 e 20 e mbrëmjes. Katër burra, që nuk njiheshin, kontrolluan vlerën e aksioneve të shoqërisë "Diskoveri Oil", në numrin e fundit të gazetës londineze "Evening Standard".

Vlera e aksioneve ishte 8 dollarë e 20 centë. Të katërt ishin tashmë njerëz të pasur, që po mendonin se si të fuqizonin suksesin e mëtejshëm të karrierës së tyre të sigurt. Por e nesërmja për ta do të ishte ndryshe... mëngjesi do t'i gjente trokë!

* * *

Të grumbullosh një milionshin e parë në mënyrë të ligjshme është e vështirë. Të bësh një milionshin e parë në mënyrë jo të ligjshme është pak më e lehtë. Të ruash një milionshin e parë, ndoshta është operacioni më i vështirë.

Henrik Metelski ishte prej atyre njerëzve të rrallë që i kishte menaxhuar të treja këto situata. Edhe pse një milionshi i parë i ligjshëm ishte grumbulluar mbas një milionshit që kishte përfituar në rrugë jo të ligjshme, ajo që e bëri atë të ishte një hap përpara të tjerëve ishte fakti që ai arriti t'i mbante nën kontroll këto para.

Komente mbi librin

"Librat e Jeffrey Archer – it janë befasues, tronditës dhe personazhet janë aq të vërtetë sa shpesh të krijohet mendimi se Archer – i ka shkruar biografinë e tij. Duke u nisur nga forca e prozës së tij, unë do të guxoj që ta krahasoj atë me John Galsworthy – n. Por, ai rrëfen me gjuhën e bashkëkohësve, prandaj është edhe kaq i sukesshëm."

The Guardian

"Archer... ka një talent të jashtëzakonshëm. Ai rrëfen me mjeshtëri ngjarje që lëvizin me dinamizëm dhe gjatë gjithë kohës përjeton emocione të shumta."

The Philadelphia Inquirer

"Ai ka klasën e Aleksandër Dymasë... dhe është i aftë që ta mbajë të "mbërthyer" lexuesin deri në fund të romanit."

Washington Post

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: OMBRA GVG

Keini dhe Abeli, Jeffrey Archer

Duke huazuar titullin e këtij romani nga Bibla, nga historia e vëllezërve Kain dhe Abel (Cain and Abel), britaniku Jeffrey Archer na risjell nëpërmjet një drame njerëzore, historinë e dy djemve që lindin në dy anë të ndryshme të botës.

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Bija plëngprishëse, Jeffrey Archer

E bija e Abelit, emigrantit polak, Florentina Rosnovski, ndan të njëjtën dashuri për Amerikën dhe ka të njëjtat ideale dhe ëndrra për të ardhmen si i ati. Por ëndrra e saj e madhe është që të ulet në karrigen e Presidentit të Shteteve të Bashkuara.

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001527

Botuesi: Skanderbeg Books

Festa e Cjapit, Mario Vargas Llosa

Dyzetenëntëvjeçarja, Urani Kabral, një grua e ftohtë dhe ngurtë, por që dikur ka qenë një vajzë e brishtë dhe ndjeshme, është rikthyer të vizitojë atdheun e saj, Republikën Domenikane. E gjurmuar gjithë jetën nga ndjenja e terrorit, e zbrazëtisë dhe e humbjes, Urania e gjen veten duke u endur rrugëve të qytetit të saj të lindjes dhe duke përsjellë në...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Dituria

Rruga e së keqes, Robert Galbraith

Një pako misterioze i dorëzohet Robin Elakotit. Vajza mbetet e tronditur kur zbulon se në pako gjendet këmba e prerë e një gruaje. Hetuesi privat Kormoran Strajk, shefi i saj, befasohet më pak, por është po aq i alarmuar. Vetëm katër njerëz, që janë pjesë e së kaluarës së tij, mund të jenë përgjegjës.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UEGEN

Pas teje, Jojo Moyes

Mu duk se kur e mbylla leximin e romanit "Pas teje" të mbetej në mendje diçka gjysmë e zhvidhosur prej ndjenjës së bukur, që të ngashënjen dhe ta kthen në obsesion idenë se ke pranë dhe para vetes "vrimën" e Zhak Preverit, nga ku hyn dhe del lirisht ndjenja e thellë.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Muza

Gjuetari i shtrigave, Max Seeck

Detektivja Xhesika Niemi po heton një rast të jashtëzakonshëm vrasjeje në seri. Gruaja e shkrimtarit të famshëm, Roxher Koponenit, duket se është vrarë në një ritual të çuditshëm. Por asgjë nuk është e rastësishme – autori i krimit ndjek pikë për pikë modelin e rrëfyer në librin më të shitur të kohës.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Ishulli i Arturos, Elsa Morante

Në jetën e Arturos nuk shfaqet asnjë figurë femërore, përveç fotografisë së venitur të nënës së tij e cila ka vdekur duke sjellur në jetë të birin, dhe të cilën ai e ka hyjinizuar si një mbretëreshë. Një ditë babai sjell në shtëpi nusen e tij të re, e cila është moshatare me Arturon, një nënë-fëmijë që pa dashje shënon një kufi midis fëmijërisë së...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Një vetmi me shumë zhurmë, Bohumil Hrabal

Ironia prageze është melankolia e një bëme eterne, një lojë në dukje infantile, e krisur dhe e marrë në kuptimin sipëran, është beteja e kotë për njeriun dhe vizionin e tij të botës që e rrethon, është luftë e hominizmit ndaj humanizmit formal dhe konvencional, një betejë kundër asoj teorie lumturake të shtetit dhe kundër aparatit burokratik.

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Në vendlindje, Tahar Ben Jelloun

Muhameti ka bërë gjithmonë një jetë të devotshme e të qetë në Francë, duke ndier gjithmonë një nostalgji të madhe për vendin e tij, Marokun. Por, një ditë, ai do të përballet me daljen në pension të detyrueshëm...

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Kukulla e Kokoshkës, Afonso Cruz

Në Drezdenin e rrënuar nga bombardimet, gërshetohen dhe shkrihen jetët e Isak Dresnerit, djaloshit hebre gjerman që ka gjetur strehë në qilarin e një dyqaní zogjsh për t'i shpëtuar përndjekjes naziste; Bonifac Vogelit, pronarit té dyqanit; si dhe piktores Cilía Kacev, e cila, me fustanin e gjelbër dhe zemrën e mardhur, i përshkon jetët e të dyve si hija e...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Neveria, Jean-Paul Sartre

Pra, pak më parë ndodhesha te Kopshti Publik. Rrënja e gështenjës futej thellë në tokë, nën bankinë. Nuk më kujtohej më se ishte rrënjë. Fjalët ishin zhdukur dhe, bashkë me to, kuptimi i sendeve, mënyrat e përdorimit të tyre, shenjat e dobëta të njohjes që njerëzit kanë përvijuar mbi sipërfaqet e tyre.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Aziatikë çmendurisht të pasur, Kevin Kwan

“Aziatikë çmendurisht të pasur” është romani debutues argëtues që rrëfen për tri familje super të pasura kineze dhe për thashethemet, përgojimet dhe makinacionet ë ndodhin kur një nga djemtë më të pasur të Azisë sjell në shtëpi të dashurën e tij KLA (kineze e lindur në Amerikë) për të marrë pjesë në dasmën e vitit.

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Skanderbeg Books

Korrigjimet, Jonathan Franzen

Lambertët, një familje gati tradicionale e mesperëndimit amerikan, po shpërbëhet diku mesit të shekullit të njëzetë. Të tre fëmijët e Alfredit dhe Enisdës, largohen dhe nisin secili një jetë të re në lindje të vendit.

Çmimi 1 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Mëkëmbësi, Rolf Hochhuth

Drama "Mëkëmbësi" ka shkaktuar debate shumë të ashpra për shkak të kritikës që i bëhet Papa Piut XII – të, pozicionimit të tij gjatë Luftës së Dytë Botërore, edhe pse vepra nuk është konsideruar asnjëherë si histori e mirëfilltë.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Djemtë e pashëm, Delphine De Vigan

Ema është një vajzë me këmbë të gjata, e ëmbël dhe ëndërrimtare, që vishet çuditshëm, që ka lexuar shumë libra dhe që ka parë tepër filma. Mbi të gjitha ajo do dashurinë, dashurinë që vjen si ëndërr dhe që shpiket nga e para, sa herë që përjetohet. "Djemtë e pashëm" përbëhet nga tri histori, tre burra, tri çaste të jetës së Emës.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)