Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Banner

Lista e librave të autorit ose përkthyesit Jeffrey Archer

Jeffrey Howard Archer, Baroni Archer i Weston-super-Mare, është një shkrimtar anglez, ish-politikan aristokrat. Para se të bëhej shkrimtar, Archer ishte deputet për dy mandate por nuk kërkoi një mandat të tretë pas një skandali financiar që pothuajse e falimentoi. Ai i ringriti pasuritë e veta duke u bërë autor i shumëshitur; librat e tij kanë shitur mbi 320 milionë kopje në të gjithë botën.

Ai ka një jetë të larmishme, pasi përveçse deputet, u bë zëvendëskryetar i Partisë Konservatore më 1985 por dha dorëheqjen një vit më vonë pasi një gazetë e akuzoi se kishte paguar para te një prostitutë. Më 1987 ai fitoi një gjyq për shpifje me dëmshpërblim të madh dhe një dekadë më vonë u bë kandidat për kryetar bashkie në Londër. Ai u detyrua edhe një herë të heqë dorë nga politika pasi u zbulua së në gjyqin e vitit 1987 për shpifje kishte gënjyer para gjykatës. Ai u burgos për dy vjet (2001-2002) për këtë shkak, gjë që i dha fund karrierës si politikan.

Kaini dhe Abeli (1979) rezultoi libri i tij më i shumëshitur në botë (dhe në Shqipëri) duke arritur në krye të renditjes së The New York Times.

Bija Plëngprishëse është një roman tjetër i shumëshitur në të cilin, e bija e Abel Rosnovskit, personazhit të Kaini dhe Abeli, bën karrierë politike përmes intrigave.

Archer thuhet se kalon shumë kohë duke shkruar dhe rishkruar librat e tij. Ai zakonisht udhëton larg shtëpisë për variantin fillestar dhe shkruan deri në 17 variante të ndryshme.

Filtrat aktiv

Botuesi: OMBRA GVG

Bija plëngprishëse, Jeffrey Archer

E bija e Abelit, emigrantit polak, Florentina Rosnovski, ndan të njëjtën dashuri për Amerikën dhe ka të njëjtat ideale dhe ëndrra për të ardhmen si i ati. Por ëndrra e saj e madhe është që të ulet në karrigen e Presidentit të Shteteve të Bashkuara.
1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Keini dhe Abeli, Jeffrey Archer

Duke huazuar titullin e këtij romani nga Bibla, nga historia e vëllezërve Kain dhe Abel (Cain and Abel), britaniku Jeffrey Archer na risjell nëpërmjet një drame njerëzore, historinë e dy djemve që lindin në dy anë të ndryshme të botës.
1 400 Lekë
More
Në gjendje

Follow us on Facebook