Bashkëkohore

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Valis, Philip K. Dick Shfaq të madhe

Valis, Philip K. Dick

Produkt i ri

Në mars të viti 1974, pas vetëvrasjes së një mikeshe dhe një vetëvrasjeje të dështuar, Kaladon Boli goditet nga një rreze kozmike që i transferon informacion mbi natyrën e gjithësisë.

Më shumë detaje

Në gjendje

$9.02

-20%

$11.27

Më shumë informacione

Titulli: Valis
Origjinali: Valis
Gjinia: Roman
Autori: Philip K. Dick
Shqipëroi: Ataol Kaso
Shtëpia botuese: Pika pa sipërfaqe
Viti: 2017
Fq. 316
Pesha: 0.336 kg.
ISBN: 978-9928-185-45-7

Mbi librin

Në mars të viti 1974, pas vetëvrasjes së një mikeshe dhe një vetëvrasjeje të dështuar, Kaladon Boli goditet nga një rreze kozmike që i transferon informacion mbi natyrën e gjithësisë. Për pasojë, ai është në gjendje të parandalojë një sëmundje vdekjeprurëse të të birit dhe përjeton një mbivendosje të realitetit të 1974-s me një realitet paralel të Romës së shekullit I, ku një vete tjetër e tij është ndër ndjekësit e hershëm të krishterimit.

I vetëdijshëm se ajo çfarë po përjeton është në kufijtë e çmendurisë, Boli vihet në kërkim të një shpjegimi për çfarë i ka ndodhur, në kërkim të burimit të këtij informacioni, VALIS, pa e ditur mirë se ç'është duke kërkuar dhe ku mund ta gjejë.

Komente mbi librin

"Një si punë Kafka pulp – fiction, një profet."

The New York Times

"Philip K. Dick është një nga dhjetë shkrimtarët amerikanë më të mirë të shekullit XX, që nuk është pak. Dick është një Kafka i mbushur me LSD dhe mëri."

Roberto Bolano

Mbi autorin

Philip K. Dick (1928-1982) shkroi 121 tregime dhe 45 romane dhe konsiderohet ndër shkrimtarët më vizionarë të shekullit XX. Temat e identitetit njerëzor dhe natyrës së realitetit e përshkojnë të gjithë këtë krijimtari voluminoze. Më 1974 ai përjetoi një sërë përvojash fetare që i dhanë një kthesë të fortë metafizike veprës së tij.

Dick është ndër figurat më me ndikim në pop-kulturën bashkëkohore, duke shërbyer si frymëzim apo referencë në letërsi, kinematografi, filozofi. Janë të shumtë romanet dhe tregimet e autorit që janë kthyer në filma apo seriale, ndër të cilët: Blade Runner (1982), Total Recall (1990; 2012), Minority Report (2002), The Adjustment Bureau (2011), The Man in the High Castle (2015-).

Jean Baudrillard, John Gray, Slavoj Žižek, Frederic Jameson janë vetëm disa nga autorët e provokuar nga idetë e PKD, apo që kanë shkruar rreth tij dhe veprës së tij.

Reviews

Write a review

Valis, Philip K. Dick

Valis, Philip K. Dick

Në mars të viti 1974, pas vetëvrasjes së një mikeshe dhe një vetëvrasjeje të dështuar, Kaladon Boli goditet nga një rreze kozmike që i transferon informacion mbi natyrën e gjithësisë.

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)