• Banner

Tinguj dhe plumba, Giuseppe Scelsi

2459

Kur muri i fortë i ideologjive thyhet e bëhet copa, mijëra shqiptarë bien në një dëshpërim të thellë. Sistemi shkërmoqet, idetë dhe ndjenjat tronditen, ndërsa ngurtësia e një regjimi me dhjetëra vite i mbyllur në vetvete shpie në egërsimin e njerëzve.

700 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Tinguj dhe plumba
Origjinali: Il colore del melograno
Gjinia: Roman
Autori: Giuseppe Scelsi
Shqipëroi: Matilda Mali
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2010
Fq. 168
Pesha: 0.19 kg
ISBN: 978-99943-1-668-7

Mbi librin

Kur muri i fortë i ideologjive thyhet e bëhet copa, mijëra shqiptarë bien në një dëshpërim të thellë. Sistemi shkërmoqet, idetë dhe ndjenjat tronditen, ndërsa ngurtësia e një regjimi me dhjetëra vite i mbyllur në vetvete shpie në egërsimin e njerëzve.

Edhe Filip Galimuna, një rreshter i ushtrisë shqiptare i apasionuar pas pianos, krejt njëherësh humbet gjithçka dhe mbetet në krye të një kazerme të boshatisur; i braktisur nga të gjithë, pasi njerëzit kanë parapëlqyer vegimin e arratisë drejt Italisë. E shoqja, Iliria, jo vetëm që nuk i jep mbështetjen për të cilën ai ka nevojë, por e lë dhe dashurohet me një burrë, i cili ka bërë përpara me trafiqe.

I kapur nga një dëshpërim i madh, Filipi përfshihet në trafikimin e armëve, fitimet e të cilit përfundojnë në duar të gabuara, duke i hequr edhe shpresat dhe iluzionet e fundit. Ngjarjet kanë një përfundim dramatik, por jo të papritur. Kur Galimuna ia mbath drejt Italisë, bashkë me të shoqen dhe djalin e vogël, aty e pret Aturo Mondeli, një koleg muzikant.

Ky, pasi e ndjen gjenialitetin artistik të rreshterit, i jep zemër të vazhdojë mësimet e pianos dhe e shpie drejt suksesit në veprimtaritë më të mëdha ndërkombëtare. Megjithatë, kur rasti i jep mundësinë të hakmerret për vdekjen e djalit të madh, sërish edhe një herë del fuqishëm thirrja e miteve të vjetra. Por kësaj radhe diçka ka ndryshuar.

Mbi autorin

Xhuzepe Shelsi, prej tridhjetë vjetësh është jurist, gjykatës dhe së fundmi prokuror. Është marrë me raste krimesh, vrasjesh, korrupsioni dhe me krimin e organizuar. Në romanin "Tinguj dhe plumba", që është edhe i pari i tij, ka dashur t'u japë formë dhe fjalë ndjenjave të cilat gjatë rrugëtimit të tij profesional kanë mbetur të pashprehura.

 

Detajet e librit
2459
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000980

Botuesi: Dituria

Eksodi, Leon Uris

(0)

“Eksodi” është emri i një anijeje me të cilën një grup refugjatësh hebrej, të internuar nga anglezët në një kamp pëqendrimi në Qipro më 1947, arrin të arratiset dhe pas një sërë vështirësish, shkel në Tokën e Premtuar. 

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001561

Botuesi: OMSCA-1

Asan, Vladimir Makanin

(0)

Vladimir Makanin u lind më 1937 në Orsk të Rusisë. Ka mbaruar Universitetin Shtetëror të Moskës dhe është punësuar si matematikan deri në vitin 1960 në Akademinë Ushtarake. Stili i të shkruarit të Makaninit mund të vlerësohet si thellësisht realist.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: OMSCA-1

Gardalina, vol. 2, Donna Tartt

(0)

Mjafton ta kesh në dorë për të kuptuar interesin mbarëbotëror që ka ngjallur ky libër, që të imponon një lexim shumëfaqësh. Dhe, nëse kësaj i shtojmë faktin se autores i janë dashur rreth dhjetë vjet për ta shkruar, atëherë kuptohet pse ky roman, "Gardalina", i ka paraprirë një suksesi të paralajmëruar.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Papirus

Dielli i skortave, Laurent Gaude

(0)

E gjen tek përpjekjet e personazheve për të jetuar, për të luftuar, për të mbijetuar, për të krijuar, për të dashuruar, për tu qetësuar dhe më në fund për tu zëvendësuar.Dikush që mendon se nuk e gjen veten në personazhet e këtij romani të paktën është i sigurt se ata nuk i janë të huaj, se në fakt ata janë ashtu siç do të kishte dëshiruar ai që të ishte,...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Djemtë e pashëm, Delphine De Vigan

(0)

Ema është një vajzë me këmbë të gjata, e ëmbël dhe ëndërrimtare, që vishet çuditshëm, që ka lexuar shumë libra dhe që ka parë tepër filma. Mbi të gjitha ajo do dashurinë, dashurinë që vjen si ëndërr dhe që shpiket nga e para, sa herë që përjetohet. "Djemtë e pashëm" përbëhet nga tri histori, tre burra, tri çaste të jetës së Emës.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Historia e nje pulebardhe dhe e macokut qe e mesoi te fluturonte, Luis Sepulveda

(0)

Historia e një pulëbardhe dhe e maçokut që e mësoi të fluturonte është libri që ka pushtuar zemrat e miliona lexueve të çdo moshe. Pasi u zhyt në një njollë vaji në ujërat e Detit të Veriut, pulëbardha Kengah, gati duke vdekur, ndalon në ballkonin e maçokut Zorba, të cilit i merr tri premtime: të mos e hajë vezën që ajo po lind, të kujdeset e t'i mësojë...

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000306

Botuesi: Botimet Dudaj

Furia, Salman Rushdie

(0)

Furia është një vepër me energji shpërthyese, një komedi e pamëshirshme dhe e zezë, një studim thellësisht shqetësues i anës më të errët të natyrës njerëzore dhe një histori dashurie që të lë pa gojë. Gjithashtu është edhe një portret mbresëlënës i Nju-Jorkut.

Çmimi 750 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001490

Botuesi: Bota Shqiptare

Ditari i vampirit: Zgjimi, L. J. Smith

(0)

Elena është një vajzë e mrekullueshme, është e bukur, brilante, ka gjithçka në jetë. Por ditët e saj nuk janë aspak interesante. Kështu, duke kërkuar atë drithërimë të veçantë, fillon një marrëdhënie me stefanin misterioz.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Femijet e dashurise dhe urrejtjes, Dasa Drndic

(0)

Romani i shkrimtares kroate Daša Drndić nuk është vetëm një libër mbi Holokaustin (i krahasueshëm për nga rëndësia me kryeveprat e Primo Levit apo me Nekropolin e Boris Pahor). Ai është gjithashtu një roman i madh i letërsisë bashkëkohore, i aftë për të lidhur përmes regjistrave të ndryshëm gjuhësorë një tregim polifonik, magmatik, gjithëpërfshirës,...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Fëmijët e mesnatës, Salman Rushdie

(0)

Selim Sinai ka lindur fiks në orën 00 të datës 15 gusht 1947, pikërisht në çastin kur India u bë shtet i pavarur. Lindja e tij u prit me fishekzjarrë dhe brohoritje të turmave dhe u përshëndet nga vetë Kryeministri Nehru. Më pas, tek rritet, Selimi kupton pasojat ogurzeza të kësaj rastësie.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Çarku, Mehmet Mollaosmanoglu

(0)

Po frynte një erë e lehtë. Nuk dridhej por në freskinë e natës kishte pakëz ftohtë. Dhe një vajzë pesëmbëdhjetëvjeçare po lexonte rreshtin e fundit të gjëegjëzës së koduar që do të ndryshonte fatin e botës.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Ari i rreme, Maro Douka

(0)

Ndryshimi i regjimit në Greqi ishte një epokë kalimtare dhe fluide, plot kundërshtime dhe surpriza... Secili më vete dhe të gjithë së bashku kërkonin të pagabueshmen. Disa kërkonin shpërblime dhe disa heshtnin... Pikërisht në atë kohë shfaqet prozatorja e re Maro Douka, që me "Arin e rremë" hap perden dhe e vë gishtin në plagë.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)