Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Pantera e dëborës, Sylvain Tesson
  • Pantera e dëborës, Sylvain Tesson

Pantera e dëborës, Sylvain Tesson

Kjo rrëfenjë fjalëkursyer është njëkohësisht një kronikë marramendëse e një udhëtimi të jashtëzakonshëm, një ushtrim në artin e durimit dhe një pranim i egërsisë së natyrës. Ky libër është gjithashtu një lutje për mbrojtjen e natyrës.

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Pantera e dëborës
Origjinali: La pantherère des neiges
Kategoria: Shkrime udhëtimi
Autori: Sylvain Tesson
Shqipëroi: Blerta Hyska
Kopertina: Jurgena Tahiri
Botues: Shtëpia e Librit
Data e botimit: 23 tetor 2023
Fq: 188
Pesha: 0.22 kg
ISBN: 9789928472892
This book is in Albanian

1.Letërsia franceze 2.Udhëtime dhe përshkrime 3.Tibet
(Kinë)

Mbi librin


Sylvain Tesson është një nga shkrimtarët më të rëndësishëm francezë të udhëtimeve dhe të natyrës, librat e të cilit kanë tërhequr qindra mijëra lexues, si dhe një numër çmimesh vlerësuese. Ai fitoi Prix Renaudot në vitin 2019 me librin Pantera e dëborës.

Pantera e dëborës është një rrëfenjë jashtëzakonisht e bukur në prozë, që shkrihet me poezi, një vrojtim i gjatë me dashuri i planetit dhe si një lëvdatë ndaj përpjekjeve për mbijetesë të një prej kafshëve më të rralla dhe më simbolike.

Pantera e dëborës paraqet kërkimin e një prej aventurierëve më të njohur të Francës, në zonat më të largëta të rrafshnaltës së Tibetit në kërkim të iluzivit leopard. Atje, nën shoqërinë e fotografit të natyrës me famë botërore Vincent Munier dhe dy shokëve të tjerë, në -25 gradë Celsius, skuadra fshihet në anë të luginave të zhveshura apo në ndonjë shpellë të akullt, në pritje të vizitës së kësaj bishe thuajse mitike.
Kjo rrëfenjë fjalëkursyer është njëkohësisht një kronikë marramendëse e një udhëtimi të jashtëzakonshëm, një ushtrim në artin e durimit dhe një pranim i egërsisë së natyrës. Ky libër është gjithashtu një lutje për mbrojtjen e natyrës.

Komente mbi librin

“Një nga librat më të mirë të vitit.”
                                                 Financial Times

“Ai shfaqet si  eremiti më i zgjuar, më i fortë, më i ashpër dhe më hokatar që mund të hasësh ndonjëherë.”
                                                  Blake Morrison, Guardian


Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928472892
ean13
9789928472892