Kategoritë

Prodhuesit

Furnizuesit

Femrat, Charles Bukowski Shihe të plotë

Femrat, Charles Bukowski

"Femrat që kam njohur gjatë jetës sime kanë qenë ose kurva ose ish – prostituta." Kështu është shprehur gjatë një interviste Bukowski. "Femrat" është pikërisht romani ku ai shpalos hapur marrëdhëniet e veta komplekse me seksin e bukur.

Info shtesë

Disponueshëria: Ne gjendje

$9.86

Me ulje çmimi!

-30%

$14.09

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Nata me hene, Ismail Kadare

  Nata me...


  Kur Ismail Kadare shkroi "Nata me hënë"...

 • Unaza ne kthetra, Ismail Kadare

  Unaza ne...


  Titulli: Unaza në kthetraOrigjinali: Unaza në...

 • Ftese ne studio, Ismail Kadare

  Ftese ne...


  Ftesë në studio" është botuar për herë të parë...

Titulli: Femrat
Origjinali: Women
Gjinia: Roman
Autori: Charles Bukowski
Shqipëroi: Virgjil Muçi
Shtëpia botuese: Argeta LMG
Viti: 2014
Fq. 474
Pesha: 0.566 kg.
ISBN: 978-9928-192-05-9

Mbi librin

"Femrat që kam njohur gjatë jetës sime kanë qenë ose kurva ose ish – prostituta." Kështu është shprehur gjatë një interviste Bukowski. "Femrat" është pikërisht romani ku ai shpalos hapur marrëdhëniet e veta komplekse me seksin e bukur.

Me një stil që të kujton herë Henry Miller – in, herë Hemingway – n, ai përshkruan ritmin frenetik të jetës së tij, e pse jo, edhe tonës, në të cilën, sipas Bukowskit "gjëja më solide është të ekzistosh thjesht për hesapin tënd, pa lëmoshën e politikanëve apo Zotit".

Komente mbi librin

"Femrat" është një rrëfim i gjallë, ngjethës dhe i pakompromis i një jete të jetuar në zgrip – një poemë rreth dashurisë dhe dhimbjes."

Los Angeles Time

"Një himn i jetës së shtresave të ulta amerikane."

Time

Mbi autorin

Charles Bukowski u lind në Andernach, Gjermani, më 1920. Në moshën tre vjeçare familja e tij shpërngulet në SHBA, Los Angeles, ku praktikisht Bukowski shkoi gjithë jetën e vet deri ditën e vdekjes, në mars të vitit 1994. Përgjatë karrierës mëse tridhjetë vjeçare të shkrimtarit, Bukowski ka botuar 32 libra me poezi, pesë libra me tregime, katër romane, si dhe skenarin e filmit "Pijetari".

Në qoftë se në Europë, romanet, librat me poezi e tregime i dhuruan një sukses të bujshëm, në Amerikë i siguruan famën e shkrimtarit të mallkuar. "Femrat" është libri i tij i parë që i paraqitet lexuesit shqiptar.