• Banner

Gjuha e Trupit, James Borg
  • Gjuha e Trupit, James Borg

Gjuha e Trupit, James Borg

Gjuha juaj e trupit është e dukshme pothuajse gjatë tërë kohës... prandaj, a nuk është e rëndësishme ta dini se çfarë mesazhi po dërgoni?

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Gjuha e Trupit 

Origjinali: James Borg: Body Language

Gjinia: Psikologjik

Autori: James Borg

Shqipëroi: Olsa Sejdini

Shtëpia botuese: Pema

Viti: 2021

Fq. 288

Pesha: 0.316 kg

ISBN: 978-9951-817-12-7

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Gjuha juaj e trupit është e dukshme pothuajse gjatë tërë kohës... prandaj, a nuk është e rëndësishme ta dini se çfarë mesazhi po dërgoni?

Zbuloni se si ta përdorni gjuhën e trupit për të mirën tuaj dhe se si t'i zbërtheni shenjat e të tjerëve. Hulumtimet tregojnë se mbi 90% e komunikimit transmetohet pa folur dhe se njerëzit më të suksesshëm - në të gjitha sferat - i zbërthejnë intuitivisht këto shenja. Ne mund të mendojmë se dimë se si ta përdorim këtë gjuhë 'të heshtur' por sa nga ne vërtet dimë ta përdorim siç duhet?

Gjuha e trupit do t'ju ndihmojë:

- t'i kuptoni më mirë të tjerët dhe t'ua 'lexoni' mendjen 

- të kuptoni çfarë shenjash po u dërgoni të tjerëve dhe si ta përdorni këtë gjë për të komunikuar dhe arritur atë që doni

-të kuptoni se a është vërtet ajo çfarë po thonë të tjerët ajo që po e mendojnë ose ndiejnë - të mësoni se si 'ekstremitetet'  tuaja mund t'ju tradhtojnë

-të jepni imazh më të mirë në jetën tuaj shoqërore e të punës duke qenë të vetëdijshëm për gjuhën tuaj (dhe të të tjerëve) të trupit... dhe shumë më shumë.

Qëllimi i këtij libri është t'ju informojë, edukojë dhe zbavisë. Komunikimi është një temë tepër e rëndësishme, element i rëndësishëm që shenjon mirëqenien tonë. Thelbin e komunikimit nuk e përbën vetëm ajo që themi. Mënyra se si e transmetojmë mesazhin përmes të folurit, qëndrimi dhe gjestet tona përbëjnë zgjidhjen "magjike".

Xhejms Borg një pjesë të kohës së tij e shpenzon dukepunuar si kështilltar  dhe mësues biznesi. Ai gjithashtu drejton seminare kushtuar zhvillimit punuar si këshilltar personal dhe aftësive në biznes, në të cilat trajtohen tema të tilla si: përmirësimi i kujtesës, bindja, të qenët i vetëdijshëm për gjuhën e trupit dhe "kontrollin e mendjes".

Detajet e librit
Pema
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Pema

Vetëbesimi, Charles Pepin

Për ta zgjidhur misterin e vetëbesimit, ne do të kthehemi drejt urtësive të lashta dhe filozofëve modernë si Emersoni, Niçe apo Bergsoni. Mendimtarë këta që, shpesh, e qasin çështjen në mënyrë të tërthortë: ata na flasin për besimin kur mendojnë për lirinë, guximin apo veçantinë.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2232

Botuesi: Elta BS

Koha dhe paraja.com, Jack Matthews

Kur rasti troket në derë, shumica e njerëzve e injorojnë. Ata vazhdojnë të punojnë atë që kanë punuar gjithnjë, duke shpresuar se një ditë jeta do të jetë më e mirë. Për fat të keq, gjërat zakonisht mbesin të njëjta, ose madje keqësohen! Ka njerëz që do ta rrëmbejnë rastin. 

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Magjia, Rhonda Byrne

E mbani mend kohën kur ishit fëmijë dhe besonit se jeta ishte e magjishme? E pra, jeta magjike është diçka reale, madje edhe më ngazëllyese, më frymëzuese e më interesante nga sa e imagjinonit kur ishin fëmijë.

Çmimi 1 300 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botime Koliqi

Rregullat e arta, Napoleon Hill

Ai ishte autori i parë dhe më famshëm motivues i të gjitha kohërave, dhe në fakt, autorët më të suksesshëm të vetëndihmës së sotme i detyrohen shumë urtësisë largpamëse të Hill, duke përfshirë disa nga idetë e tyre më të mira.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Minerva

Pse flemë?, Matthew Walker

Duke vepruar në trurin tonë, gjumi përmirëson aftësitë tona për të mësuar, për të kujtuar dhe për të marrë vendime racionale. Ai kalibron emocionet, fuqizon sistemin imunitar dhe rregullon metabolizmin. Ëndrrat lehtësojnë kujtimet tona të dhimbshme dhe krijojnë një realitet virtual që nxit kreativitetin.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pema

Shprehi atomike, James Clear

Përgjatë këtij rrugëtimi, ai na tregon histori frymëzuese të fituesve të medaljeve të arta olimpike, shefave të shquar ekzekutivë dhe shkencëtarëve të famshëm, të cilët e kanë përdorur shkencën e shprehive të vogla për të qenë produktivë, të motivuar dhe të lumtur.

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)