• Banner

Mjaft gabuat, Olivier Sibony

Të gjithë ne marrim vendime tërë kohën. Është kaq e natyrshme sa që as nuk ndalemi të mendojmë kur i marrim. Dhe, përsëri, edhe më të mençurit dhe ata më me përvojë mes nesh bëjnë gabime të parashikueshme tërë kohës. Atëherë, si u bëhet vendimeve të mira? T'i besojmë intuitës dhe, nëse po, kur?

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Mjaft gabuat: Si ndikojnë paragjykimet në vendimet që merrni

Origjinali: Vous allez commettre une grave erreur!

Gjinia: Udhërrëfyes praktik

Autori: Olivier Sibony

Shqipëroi: Urim Nerguti

Shtëpia botuese: Pema

Viti: 2021

Fq. 316

Pesha: 0.374 kg

ISBN: 978-9951-817-19-6

Ky libër është në gjuhën shqipeMbi librin


Të gjithë ne marrim vendime tërë kohën. Është kaq e natyrshme sa që as nuk ndalemi të mendojmë kur i marrim. Dhe, përsëri, edhe më të mençurit dhe ata më me përvojë mes nesh bëjnë gabime të parashikueshme tërë kohës. Atëherë, si u bëhet vendimeve të mira? T'i besojmë intuitës dhe, nëse po, kur?

Në librin Mjaft gabuat, profesori i strategjive dhe këshilltari i menaxhmentit, Olivier Sibony, sjell dhjetëra raste magjepsëse studimore se si i çojnë paragjykimet apo shtrembërimet logjike njerëzit – përfshirë titanët më të njohur të botës së biznesit - në nëntë gracka të rëndomta vendimmarrjeje. Por, në vend të riciklimit të teknikave "kundër paragjykimeve", që i bën menaxherët gjithnjë të dështojnë, Sibony shpjegon se mënyra më e mirë për t’i shmangur grackat e paragjykimeve apo shtrembërimeve logjike është të latosh një mekanizëm efektiv brenda organizatës sate - një sistem teknikash dhe procesesh që sintetizojnë inteligjencën kolektive për t'i ndihmuar liderët në marrjen e vendimeve më të mira të mundshme. Dhe ai ofron dyzet metoda konkrete si të arrihet kjo. 

OLIVIER SIBONY është Profesor i Asociuar i Strategjisë në HEC PARIS dhe në Said Business School, Oxford University. Paraprakisht ka qenë partner i lartë në McKinsey & Company. Ka diplomuar në HEC Paris dhe ka kryer PhD në Universite Paris Scienced et Lettres.


Komente mbi librin


"Një paraqitje e jashtëzakonshme e artit të vendimmarrjes menaxheriale. Çuditërisht, është i këndshëm edhe për t'u lexuar."

                                                       Daniel Kahneman, autor i "Të menduarit shpejt dhe të menduarit ngadalë"

"I jashtëzakonshëm, dëfryes dhe i mençur - një udhërrëfyes i pamasë drejt vendimmarrjes së arsyeshme në biznes dhe në jetën e përditshme. Ky libër fare lehtë mund të jetë investimi më i mirë që keni bërë këtë vit."

                                                                                             Cass R. Sustein, autor i How Change Happens

"I përmbledhur, i saktë, i paanshëm. I loved it."

                                                                                            Angela Duckworth, autore e Grit

"Një sintezë me sharm e punimeve më të mira shkencore në gjykimin njerëzor."

                                                                                             Philip E. Tetlock, autor i Superforecasting

"Oliver Sibony na tregon se si mund ta bësh ekipin më të mençur sesa njerëzit që e përbëjnë."

                                                                                              Adam Grant, autor i Origjinalët

"Udhërrëfyesi më i mirë, më dëfryes dhe më i dobishëm i paragjykimeve kognitive në biznes."

                                                                                               Safi Bahcall, autor i Loonshots

"Ky libër duhet t'i kërkohet ta lexojë secilit që dëshiron ta përmirësojë vendimmarrjen."

                                                                                                Annie Duke, autore e Thinking in Bets


Detajet e librit
Pema
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001422

Botuesi: Botimet Dudaj

Sekreti, Rhonda Byrne

Për shekuj me radhë, në gojëdhëna, libra, besime, dhe filozofi janë zbuluar copëza të një Sekreti të Madh. Për herë të parë, të gjitha pjesët e Sekretit bashkohen në një zbulim të pabesueshëm, që do t`ia ndryshojë jetën kujtdo që ta përjetojë.

Çmimi 1 300 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pema

Davidi dhe Goliati, Malcolm Gladwell

Davidi dhe Goliati është një libër për atë që ndodh kur njerëzit e zakonshëm vihen përballë gjigantëve. Me "gjigantë" unë nënkuptoj kundërshtarët e fuqishëm të të gjitha llojeve, që nga ushtritë dhe luftëtarët e mëdhenj deri tek paaftësitë, fati i keq dhe shtypja.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2230

Botuesi: Elta BS

Ligji i Terheqjes, Esther Hicks, Jerry Hicks

Abrahami, një grup mësuesish jofizikë, që duket se janë të zhvilluar, flasin për perspektivën e tyre më të gjerë nëpërmjet gojës së Esterit. E ndërsa na flasin në nivelin e të kuptuarit tonë nëpërmjet trajtesash gjithë dashuri, të shkëlqyera, e megjithatë mjaft të thjeshta si të shtypura, ashtu edhe kur dëgjohen, ata na udhëheqin te një Lidhje e qartë me...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Muza

Fuqia e zemrës, Baptist de Pape

Që nga fillimi i historisë, mjeshtërit e mëdhenj të traditave shpirtërore botërore e kanë përshkruar zemrën si një burim mirëkuptimi dhe fuqie të vërtetë. Tani, në librin     Fuqia e zemrës, me ndihmën e liderëve shpirtërorë më të rëndësishëm të aktualitetit, do të zbulosh si të lidhesh me potencialin tënd maksimal.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Minerva

12 rregulla për jetën, Jordan B. Peterson

Në këtë libër informativ, befasues, por edhe hokatar, dr. Peterson na rrëfen se çfarë mund të mësojmë prej sistemit nervor të gaforreve të thjeshta për të qëndruar drejt (me shpatullat dyst) dhe për të ecur me vetëbesim në jetë; përse të mos i lejojmë fëmijët të bëjnë kurrgjë që do të na bënte t’i merrnim zët; përse egjiptianët e lashtë e nderonin aq fort...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pema

Kryeçelësi i pasurive, Napoleon Hill

“Ia jap dhe ia lë trashëgim popullit amerikan pjesën më të madhe të pasurisë sime gjigante, që përmbahet në filozofinë e arritjes individuale, përmes së cilës janë grumbulluar të gjitha pasuritë e mia.” Kështu nisi amaneti dhe testamenti i njërit nga njerëzit më të pasur që e ka prodhuar ndonjëherë populli më i pasur në tokë, dhe tani ai shërben si...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001050

Botuesi: Dituria

Si të sillemi në mijëvjeçarin e ri, Arti i Mikpritjes, Kristina Parodi

Sjellja e mirë nuk del kurrë nga moda. Por kohët kanë ndryshuar, kanë ndryshuar edhe zakonet, madje edhe mjetet e komunikimit. Në këtë libër, Kristina Parodi, gazetarja dhe drejtuesja e emisioneve të mirënjohura në televizionin italian, përshkruan në një këndvështrim modern, të përditësuar rregullat e mirësjelljes.

Çmimi 450 Lekë
More
Ka mbaruar

Të bëhesh njeri i mbinatyrshëm, Dr.Joe Dispenza

Një libër i jashtëzakonshëm që përbashkon disa nga të dhënat  më te thella shkencore me dijet e lashtësise, për të demonstruar se njerëz si ti dhe unë mund të bëhemi qenie të mbinatyrshme për sa kohë që marrim dijet udhëzimet e duhura, dhe si t'i zbatojmë ato përmes meditimeve të ndryshme.

Çmimi 1 100 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pema

48 ligjet e pushtetit, Robert Greene

Ligjet e pushtetit paraqiten dhe analizohen me thjeshtësi dhe qartësi, kryesisht, nëpërmjet zbatimit të metodave ushtarake, të fitoreve dhe humbjeve; nga historianë të njohur që prej atyre të Aleksandrit të Madh, të mbretëreshës Elisabet të Anglisë, të Napoleonit, të Bismarkut, të Rotshildit, të Kisingerit, të Makiavelit, të Klausevitzit, të Sun Tzusë por...

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Libri i Vogël i Hygge, Meik Wiking

Shpesh thuhet se Danimarka është shteti më i lumtur në botë. Dhe kjo vjen prej një gjëje: hygge. Hygge është përkufizuar në disa mënyra, që nga "arti i krijimit të intimitetit", "rehatia e shpirtit" dhe "mungesa e mërzisë", deri te "Kënaqësia nga prania e gjërave qetësuese" dhe, e preferuara ime, "kakao nën dritën e qirinjve".

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2234

Botuesi: Elta BS

Dashuria qe meritoni, Scott Peck, Shannon Peck

Ju meritoni të provoni dashurinë të plotë, të gjithën. Kjo nuk është një ëndërr, as një shpresë. Kjo është e drejta juaj shpirtërore. Kjo është ajo që Dashuria dëshiron për ju. Nëse jeni vetëm, ky libër do të qartësojë dhe do të rrisë standartet tuaja të dashurisë dhe do t'iu tregojë rrugën drejt njeriut tuaj ideal.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)