• Banner

Pacientja "101", Nimfa Hakani
  • Pacientja "101", Nimfa Hakani

Pacientja "101", Nimfa Hakani

Nëpër faqet e këtij libri, do t'ju kristalizohen para syve karaktere grash që pësojnë trauma të paimagjinueshme si femra gjatë jetës së tyre qoftë nga meshkuj agresivë jashtë familjes, por edhe nga anëtarë perversë të familjes, trauma për të cilat, ne si shoqëri e kemi nganjëherë të vështirë të flasim, duke ndjekur parimin se çfarë është fshehur pas dyerve në musëndër, duhet të mbetet në musëndër.

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Pacientja "101"
Origjinali: Pacientja "101"
Gjinia: Tregime
Autori: Nimfa Hakani
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2015
Fq. 320
Pesha: 0.401 kg.
ISBN: 978-9928-205-02-5

Mbi librin

Nëpër faqet e këtij libri, do t'ju kristalizohen para syve karaktere grash që pësojnë trauma të paimagjinueshme si femra gjatë jetës së tyre qoftë nga meshkuj agresivë jashtë familjes, por edhe nga anëtarë perversë të familjes, trauma për të cilat, ne si shoqëri e kemi nganjëherë të vështirë të flasim, duke ndjekur parimin se çfarë është fshehur pas dyerve në musëndër, duhet të mbetet në musëndër.

Ndodhi të tilla, ne i konsiderojmë të ndaluara si shoqëri sado të emancipuar që jemi, sepse nuk duam të pranojmë faktin që ato ekzistojnë, që ato ndodhin, dhe që shpesh na "frikësojnë" deri në tulatje apo edhe zemërim, duke shkaktuar si kundërveprim, miopi të vetinduktuar nga ana jonë, deri dhe në mohim të ekzistencës së tyre.

Për këtë arsye i shmangemi pranimit të rastisjes së tyre në botën ku jetojmë, apo reagojmë negativisht kur këto tema tabu bëhen publike, nganjëherë në kurriz të vetvetes, të atyre që na rrethojnë, apo shpesh edhe të njerëzve që ne as nuk i njohim, ndaj të cilëve, pa kuptuar, bëhemi gjykues tepër të rreptë deri edhe në ndëshkim verbal të padrejtë.

Çdo ngjarje e përshkruar nëpër tregime të ndryshme të këtij libri, që mund të krijojë përshtypjen sikur është e lidhur me ngjarje të vërteta është një rastësi e thjeshtë. Çdo tregim në këtë përmbledhje është një trillim i pastër i imagjinatës, i inspiruar nga shkëndija ngjarjesh jetësore.

Fragment nga libri

... "Çfarë ndodhi me ne?", pyeti veten. Ndjeu një si sëmbim në kraharor. U rregullua në karrige si për të gjetur një pozicion më të rehatshëm dhe për të larguar nga vetja atë të vërtetë të hidhur që i ishte shfaqur para sysh si dhe për t'iu shmangur përgjigjes së asaj pyetjeje. Për një çast të shkurtër pa veten në një shëmbëlltyrë ku e vërteta shpalosej lakuriq dhe e pamëshirshme. Nuk i pëlqeu se çfarë pa në atë vegim të shkurtër.

Një si gurgullimë iu ngrit diku në brendësi të qenies, një gurgullimë e dalë nga ai vegim i beftë dhe, si një shprehje e subkoshiencës së tij, pëshpëriti nëpërmjet një zëri akuzues: "Ju harruat vetveten! Harruat qëllimin përse ju ishit të revoltuar në rininë tuaj. U tjetërsuat ngadalë gjatë pesë dekadave në diçka që, dikur, vetë kishit përçmuar"...

Mbi autoren

Nimfa Hakani lindi në qytetin e Elbasanit në maj të vitit 1952. Në vitin 1975 u diplomua në Universitetin e Tiranës në Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike. Gjatë viteve 1977-1993 punoi përkatësisht si inxhiniere elektrike dhe më vonë si mësuese e lëndëve teknike në shkolla të mesme të Tiranës.

Në vitin 1995 emigroi për në Amerikë bashkë me familjen e saj. Gjatë qëndrimit në shtetin e Nju-Jorkut përfundoi studimet pasuniversitare pranë "Mercy College"dhe zotëron diplomën Master Degree në "Science in Education" (Shkenca të Arsimit), si dhe licencën e shtetit të Nju-Jorkut për mësuesi në matematikë.

Ka punuar si mësuese e matematikës në sistemin publik të qytetit të Nju-Jorkut për 15 vjet. Aktualisht ka dalë në pension. Ka dy fëmijë të rritur dhe është gjyshe e tri mbesave dhe një nipi. Pas daljes në pension i është kushtuar krejtësisht të shkruarit, duke prekur zhanre të ndryshme, si: poezi, tregime, artikuj opinionistë për gazeta të ndryshme të internetit. Pasionin për të shkruar poezi e prozë e ka pasur që në moshën e adoleshencës.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Toena

Marmara Hanëm, Valdete Antoni

Marmara Hanëm mund të jetë një grua - ëndërr, por kurrsesi e pavërtetë. Ajo beson se mrekullitë, kur nisin, duhet të ndodhin. Jeta e saj në Stamboll nuk shënon shkëputjen nga Ama, fëmija e lindur dhe rritur në lagjen e vjetër të krishterë në kërthizë të Tiranës, nga vajza, nëna, gruaja e divorcuar, pra nga vetvetja, para mbërritjes në Stamboll, por...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Zonja me të kuqe, Majlinda Nana Rama

Jasmina e romanit "Zonja me të kuqe" është rasti më flagrant i fatit të nëpërkëmbur të një gruaje, e cila nuk shihet përtej pamjes së leckosur. Për këdo ajo mund të jetë një lypëse, një varfanjake dhe as më shumë e as më pak sesa një e çmendur.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Onufri

Kur këndonin gjelat e tretë, Agron Tufa

Prozat e këtij libri nuk kanë të bëjnë me përkufizimet teoriko-akademike apo shkollareske mbi zhanret (kufitare apo jokufitare). Ato janë autorrëfime, përshkrime, skena e situata, monologje në çastet kritike të minutës fatale para fytyrës së vdekjes. Qëllimi im ka qenë t’u jap zë këtyre hijeve tragjike, të cilat mbushën skenat mortore përgjatë ritualit...

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Albas

Aromë kujtimesh, Aida Shtino

Një roman biografik kushtuar gjyshes dhe stërgjyshes sime, që nuk i njoha kurrë, por vetëm përmes atyre që më lanë në një ditar. Historia na kthen në shek,. XVIII. Botëkuptimi dhe jeta e grave të asaj kohe përmes dashurisë, luftës, urrejtjes dhe aromave të parfumeve.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Shtegtimi i dinozaurëve fluturues, Pol Milo

Në këto copëza filozofiko-letrare është bërë përpjekje të ribashkohen krijesat e ndara dikur në kohë duke u përballur me njëra-tjetrën meditimi filozofik me relacionet shkencore, inevolucioni i bashkësisë me ndjeshmërinë individuale.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Secili shkruan tregimin e vet, Granit Zela

Në ballinën e librit ishte shkruar: JEPI GOMARIT ATË QË I TAKON GOMARIT dhe gjithmonë lexoja aty-këtu ndonjë gjë që kishte shkruar me pasion akademiku, ndërsa prisja ardhjen e tij t'i jepja, më në fund, kafenë dhe rakinë e përhershme të cilat, sipas porosisë së pronarit, për arsye biznesi, duhej të ofroheshin gjithmonë me bujari nga Bar-Kafe "Doktoratura".

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Darka e Berlinit, Bahri Myftari

Studiues të ndryshëm, kryesisht të tregimit, i kanë përqasur tregimet e Bahri Myftarit me ato të Markezit, përqasje që na duket e drejtë. Ky pohim buron më tepër prej poetikës së tregimeve të tij. Por jemi të mendimit se një përqasje më e motivuar mund t'u bëhet tregimeve të Myftarit me tregimet e Krostarit dhe Karpentierit.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2345

Botuesi: Dija-Poradeci

Perla, proze e zgjedhur, Ardian – Christian Kycyku

Ardian – Christian Kyçyku (pseudonimi letrar i Ardian Kyçykut) ka lindur në Pogradec më 23 gusht 1969. Kreu studimet e larta në Universitetin Shtetëror të Tiranës, në Fakultetin Histori – Filologji, dega Gjuhë – Letërsi. Është doktor i shkencave filologjike, doktorant në teologji pranë Universitetit Shtetëror të Bukureshtit d

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Argeta LMG

Këmbënyjëtuarit, Flogerta Krypi

Mjafton një çast për të ndryshuar një jetë përgjithmonë. Kështu mendojnë të gjithë. Në fakt kjo nuk është e vërtetë. Jeta nuk ndryshon. Ajo është njëlloj si vdekja. E njëtrajtshme. Ajo çfarë ndryshon është mënyra sesi ne shohim botën, përditshmërinë, njerëzit rreth nesh. Disa e quajnë rritje, maturi, forcë, mbijetesë. Emërtimet janë të shumëllojshme. Unë...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Universi se prapthi, Moikom Zeqo

Rrëfimet në prozë të Moikom Zeqos janë një kopsht i madh erudicioni, kulturash dhe qytetërimesh. Të gjitha vihen në një fill të përbashkët, edhe kur kjo duket e paimagjinueshme. E bën këtë me lëhtësinë e një magjistari, që kërcen dhe lëviz nëpër shekuj e hapësirë si në kopshtin e vet.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)