Korbi korbit nuk ia nxjerr syte, Mihal Luarasi

Todi Lubonja, me këtë libër, mbetet një nga aparatçikët e lartë të dënuar nga partia e tyre, të cilët më amnezi apo pa amnezi, mbajnë mend gjithçka ka ndodhur pas rënies së tyre nga "fiku" dhe asgjë nga koha kur ishin në majë të tij dhe i hanin kokrrat.

900 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Korbi korbit nuk ia nxjerr sytë, shënime mbi librin e Todi Lubonjës "Nën peshën e dhunës" (kopertinë e trashë)
Origjinali: Korbi korbit nuk ia nxjerr sytë, shënime mbi librin e Todi Lubonjës "Nën peshën e dhunës"
Gjinia: Kritikë letrare
Autori: Mihal Luarasi
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2013
Fq. 232
Pesha: 0.431 kg
ISBN: 978-9928-164-33-9

Fragment nga libri

Todi Lubonja, me këtë libër, mbetet një nga aparatçikët e lartë të dënuar nga partia e tyre, të cilët më amnezi apo pa amnezi, mbajnë mend gjithçka ka ndodhur pas rënies së tyre nga "fiku" dhe asgjë nga koha kur ishin në majë të tij dhe i hanin kokrrat.

Në intervistat dhe artikujt, tashmë edhe në librat e tyre flasin për peshën e dhunës që kanë mbajtur në kurriz, por nuk kujtohen të bëjnë autokritikë për dhunën që ushtrohej mbi të tjerët në kohën kur këta ish – aparatçikë të rënë në fatkeqësi ishin aparatçikë aktivë dhe faktorë të rëndësishëm në pushtetin e dhunës.

Autori i librit dhe të ngjashmit e tij u "kujtuan" se ka burgje, kampe, hetuesi, gjyqe, tortura, dënime, spiunime vetëm atëherë kur këto të këqija ranë mbi kokat e tyre. Dhe tani revoltohen që këto mjete dhune paskan qenë në shoqërinë "më demokratike të botës" dhe zemëron shumë, por me kë vallë?!

Me rojat e burgjeve, me hetuesit, me gjyqtarët, me spiunët, me dëshmitarët, me ministrat e Brendshëm, jo me sistemin, me partinë që i polli ata përbindësha, sepse sistemi, partia ishin të tyret, i kishin krijuar e rritur bashkërisht.

Ajo parti që rrënoi ekonominë e vendit nxiti artificialisht "luftën e klasave" dhe e ndau shoqërinë shqiptare në "tanët" dhe në "armiq"; që ndërtoi sistemin e përbindshëm të spiunimit të përgjithshëm e reciprok midis njerëzve, spiunim që fillonte nga lart, nga anëtarët e byrosë politike, që spiunonin njëri – tjetrin tek Enver Hoxha, e deri poshtë në vatrat familjare, ku gruaja duhet të spiunonte burrin, djali të atin, vëllai vëllanë, nipi xhaxhanë e xhaxhai nipin, pa folur për kunetërit dhe për ata më të largëtit. Ishte ferri i komunizmit real.

Mbi autorin

Mihal Luarasi lindi në qytetin e Korçës më 16 shtator 1929. I ati pati studiuar në SHBA për administratë civile dhe punoi si nëpunës në administratën e Monarkisë, por vdiq i ri dhe Mihali mbeti jetim qysh 9 vjeç. U detyrua që i vogël të punojë. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Në moshën 14 vjeçare mori pjesë në luftën për çlirim si partizan.

Pas lufte shkoi në Tiranë, ku hyri në punë dhe në vitin 1948 u pranua me konkurs në Liceun Artistik "Jordan Misja", në degën e aktrimit. Në vitet 1952 – 1958, kreu studimet e larta për regjisor në Akademinë e Teatrit dhe Filmit në Hungari. Punoi në Teatrin Popullor, në Teatrin e Estradës dhe si regjisor i jashtëm në Teatrin e Operës dhe Baletit. Në shtator 1966, pas vënies në skenë në Teatrin "Migjeni" të Shkodrës të dramës "Cuca e maleve", që ministria nuk e kishte miratuar, e transferojnë në Teatrin "Çajupi" të Korçës.

Më 1968 vuri në skenë atje dramën "Njolla të murrme", që mbasi fitoi flamurin e festivalit, u anatemua nga Diktatori. Pas 5 vjetësh në Korçë, kthehet në kryeqytet si pedagog në Institutin e Lartë të Arteve. Në 1972 i besojnë regjinë e festivalit në RTVSH, që pas suksesit u dënua nga Enver Hoxha dhe u quajt prej tij "veprimtari armiqësore".

Në shkurt 1973, regjimi i ndaloi në provat e përgjithshme spektaklin e tij të fundit në kohën e diktaturës "Orfeu zbret në ferr". Në 11 korrik të atij viti arrestohet dhe dënohet me 8 vjet burg. Pas lirimit, punoi 10 vjet si bojaxhi, derisa doli në pension më 1990.

Detajet e librit
2942
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001793

Botuesi: Onufri

Leximi i ndaluar dhe shkrimet e fshehura, Mira Meksi

Leximi i ndaluar dhe shkrimet e fshehura është përzgjedhje e sprovave, të cilat, në kolonën e saj "Guri filozofal", Mira Meksi i ka botuar në të përditshmet: "Panorama", "Shekulli" dhe "Shqip" gjatë viteve 2008 - 2011. 

Çmimi 1 000 Lekë
More
In Stock
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2321

Botuesi: Plejad

Rikthimi tek eterit tane, Ndricim Kulla

Anija jonë e identitetit dhe kulturës nuk duhet ta humbasë busullën, edhe pse pështjellim dhe turbulencë akoma dhe më e shpeshtë do të karakterizojë kohën tonë. Nuk duhet të dalim kundër rrymës, pasi nuk mundemi, por edhe s'duhet ta lëmë veten "të na marrë rrjedha".

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001095

Botuesi: Onufri

Unaza në kthetra, Ismail Kadare

Ai i është dashur letërsia botës? Ndoshta nuk do të kishim të drejtë ta bënim këtë pyetje, që të kujton animatorët e dobët të TV-së, kur përpiqen të gjallërojnë një bisedë shterpë, sikur pyetja të mos ishte bërë, ndërkaq, mijëra vjet më parë. Dihet që ka pasur dy lobe të kundërt: pro dhe kundër letërsisë.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Onufri

Hulumtime mbi veprën e át Gjergj Fishtës, Blerina Suta

Një pjesë e kërkimeve për jetën dhe veprën e Fishtës, kryer nëpër arkiva të Kroacisë, Bosnjës dhe Romës, u botuan në formë të dhënash anësore në ndihmë të botimit të veprës studimore për eposin e Gj. Fishtës (2007), dhe një pjesë tjetër u botua ndër vite, në formë artikujsh të shkurtër në periodikë divulgativë apo shkencorë.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU001245

Botuesi: Kokona

Quo Vadis Letërsi Shqipe dhe shkrime të tjera kritike, Vedat Kokona

Titulli: Quo Vadis Letërsi Shqipe dhe shkrime të tjera kritike (1937-1944)Origjinali: Quo Vadis Letërsi Shqipe dhe shkrime të tjera kritike (1937-1944)Gjinia: Kritika letrareAutori: Vedat KokonaShtëpia botuese: KokonaViti: 2006Fq. 184Pesha: 0.231 kgISBN: 978-99943-914-7-9

Çmimi 600 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2470

Botuesi: Naimi

Shenja te munguara ne letrat shqipe, Korab Hoxha

Duke e perifrazuar titullin e këtij libri, do të thosha se dhe vetë ky është një libër i munguar prej kohësh, që rreh të shqyrtojë e të vlerësojë prurjet e përvojës sonë më të mirë përkthimore përsa i përket poezisë ruse.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU001341

Botuesi: OMBRA GVG

Jeta e Fan S. Nolit, vol. 2, Nasho Jorgaqi

Është përshkrimi më shterues i jetës dhe veprës së Nolit. Është një kryevepër në llojin e vet. Është një enciklopedi e Nolit, ku mund të gjesh përgjigje për çdo aspekt të jetës së tij, si patriot, dijetar dhe kishtar. Libri i N. Jorgaqit meriton vlerësimin më të lartë.

Çmimi 1 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Fishta

Libri i Fishtës, Ernest Marku

Konsulent për gegnishten: Palokë Rotani Konsulent për kujtesën historike: Engjëll Zefi Konsulent për zhvillimet aktuale: Frano Kulli

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000135

Botuesi: Ideart

Proza e Kutelit, Behar Gjoka

Mitrush Kuteli sot ka vendin në letërsinë shqiptare, sigurisht jo në atë vend që ia caktuen historiografët në vëllimet e kritikës e të periodizimit të letërsisë sonë. Diçka e tillë arsyetohet me faktin sepse Kuteli na paraqet si letrar një njeri kulture si vetje fort komplekse. 

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Bota Shqiptare

Arti i të shkruarit, Sulejman Mato

"Arti i të shkruarit" është shkruar me jë gjuhë të thjeshtë mbi një unitet konceptual, me citime të përzgjedhura nga letërsia jonë dhe ajo botërore, ai synon të shpalosë standardet e asaj çka quhet "letërsi universale" dhe argumenton pse quhet e tillë.

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)