Studime Albanologjike

Information

Botuesit

Autorët

Ulje çmimi! Shqipja nena e gjuheve, Xhuzepe Krispi Shfaq të madhe

Shqipja nena e gjuheve, Xhuzepe Krispi

SKU001365

Produkt i ri

Duke gjurmuar origjinën e gjuhës greke, është një gjë e bukur të shohësh se si ajo të kthen, në pjesën e saj më të madhe, te shqipja. Si nuk u dashka, pra, të ngjallë një interes të madh kjo gjuhë, mbase më e lashtë se greqishtja dhe, në thelb, gjuha me të cilën flitej në shekujt para Homerit?

Më shumë detaje

Ne gjendje

$4.50

-20%

$5.63

Më shumë informacione

Titulli: Shqipja nëna e gjuhëve
Origjinali: Memoria sulla Lingua Albanese
Gjinia: Studim albanologjik
Autori: Xhuzepe Krispi 
Shqipëroi: Taulant Hatia
Shtëpia botuese: Plejad
Viti: 2009
Fq. 96
Pesha: 0.131 kg
ISBN: 978-99956-762-0-0

Mbi librin

Duke gjurmuar origjinën e gjuhës greke, është një gjë e bukur të shohësh se si ajo të kthen, në pjesën e saj më të madhe, te shqipja. Si nuk u dashka, pra, të ngjallë një interes të madh kjo gjuhë, mbase më e lashtë se greqishtja dhe, në thelb, gjuha me të cilën flitej në shekujt para Homerit?

Dardanët frigj dhe pellazgët, popuj, pa dyshim, më të lashtë se helenët, kishin të njëjtën gjuhë, gjurmët e së cilës vërehen sot te gjuha shqipe...Gjuha shqipe ka qenë një nga trungjet e para, prej nga buroi më pas ajo gjuhë hyjnore e helenëve që mahnit dhe kënaq pa pushim të gjithë njerëzit me shije.

Një vëzhqim i ri dhe i rëndësishëm tregon karakterin pellazgjik të gjuhës shqipe, ngaqë, sipas Herodotit, emrat e shumë perëndive greke vijnë nga gjuha pellazge... Giuseppe Crispi ka qënë profesor i letërsisë greke në Universitetin e Studimeve të Palermos 1831.

Reviews

Write a review

Shqipja nena e gjuheve, Xhuzepe Krispi

Shqipja nena e gjuheve, Xhuzepe Krispi

Duke gjurmuar origjinën e gjuhës greke, është një gjë e bukur të shohësh se si ajo të kthen, në pjesën e saj më të madhe, te shqipja. Si nuk u dashka, pra, të ngjallë një interes të madh kjo gjuhë, mbase më e lashtë se greqishtja dhe, në thelb, gjuha me të cilën flitej në shekujt para Homerit?

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)