Kategoritë

Botuesit

Autorët

Femrat, Charles Bukowski Shihe të plotë

Femrat, Charles Bukowski

Disponueshëria: Nuk e kemi më këtë libër në depo


Më njoftoni kur ta rimerni

$11.27

Me ulje çmimi!

-20%

$14.09

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Dashuria ne koherat e koleres, Gabriel G. Marquez

  Dashuria ne...


  Sikundër nënkuptohet nga titulli, Garcia...

 • Kronikat e Narnias, Nipi i magjistarit, vol. 6, C. S. Lewis

  Kronikat e...


  Gjatë një përpjekjeje të guximshme për të...

 • Dasma, Ismail Kadare

  Dasma,...


  Romani "Lëkura e daulles" është botuar së pari...

Titulli: Femrat
Origjinali: Women
Gjinia: Roman
Autori: Charles Bukowski
Shqipëroi: Virgjil Muçi
Shtëpia botuese: Argeta LMG
Viti: 2014
Fq. 474
Pesha: 0.566 kg.
ISBN: 978-9928-192-05-9

Mbi librin

"Femrat që kam njohur gjatë jetës sime kanë qenë ose kurva ose ish – prostituta." Kështu është shprehur gjatë një interviste Bukowski. "Femrat" është pikërisht romani ku ai shpalos hapur marrëdhëniet e veta komplekse me seksin e bukur.

Me një stil që të kujton herë Henry Miller – in, herë Hemingway – n, ai përshkruan ritmin frenetik të jetës së tij, e pse jo, edhe tonës, në të cilën, sipas Bukowskit "gjëja më solide është të ekzistosh thjesht për hesapin tënd, pa lëmoshën e politikanëve apo Zotit".

Komente mbi librin

"Femrat" është një rrëfim i gjallë, ngjethës dhe i pakompromis i një jete të jetuar në zgrip – një poemë rreth dashurisë dhe dhimbjes."

Los Angeles Time

"Një himn i jetës së shtresave të ulta amerikane."

Time

Mbi autorin

Charles Bukowski u lind në Andernach, Gjermani, më 1920. Në moshën tre vjeçare familja e tij shpërngulet në SHBA, Los Angeles, ku praktikisht Bukowski shkoi gjithë jetën e vet deri ditën e vdekjes, në mars të vitit 1994. Përgjatë karrierës mëse tridhjetë vjeçare të shkrimtarit, Bukowski ka botuar 32 libra me poezi, pesë libra me tregime, katër romane, si dhe skenarin e filmit "Pijetari".

Në qoftë se në Europë, romanet, librat me poezi e tregime i dhuruan një sukses të bujshëm, në Amerikë i siguruan famën e shkrimtarit të mallkuar. "Femrat" është libri i tij i parë që i paraqitet lexuesit shqiptar.