• Banner

  • Ka mbaruar
Fluturim pulebardhash, antologji poetike
  • Fluturim pulebardhash, antologji poetike

Fluturim pulëbardhash, antologji poetike

Në këtë vëllim do të gjeni poezi të poetëve shqiptarë si: Bardhyl Agasi, Doranin Agalliu, Edmond Agolli, Migena Arllati, Ledi Myshketa, Met Dervishi, Mimoza Erebara, Suada Kroi, Bledi Trebicka, Skënder Lazaj etj.

500 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Fluturim pulëbardhash
Origjinali: Fluturim pulëbardhash
Gjinia: Poezi, antologji
Autori: Të ndryshëm
Shtëpia botuese: Botimet Emar
Viti: 2014
Fq. 128
Pesha: 0.164 kg.
ISBN: 978-9928-4213-5-7

Mbi librin

Në këtë vëllim do të gjeni poezi të poetëve shqiptarë si: Bardhyl Agasi, Doranin Agalliu, Edmond Agolli, Migena Arllati, Ledi Myshketa, Met Dervishi, Mimoza Erebara, Suada Kroi, Bledi Trebicka, Skënder Lazaj etj.

Fragment nga libri

Jeta ime poezi (poezi nga Migena Arllati)

Jeta ime
Si cigare digjesh në këto duar,
Prushi i lehtë sa ndizet fiket
Iluzione më tymon papritur, pakujtuar

Dje isha unë
Në të njëjtën histori
Kur rrugët parakaloja
Një e nga një

Sot jam po unë
Historia ti.
Jeta ime që më dhemb
Veç tek dritë e syve tret

Nesër kush do të mbet
Veç këtyre vargjeve mbushur fletë?
Me degë dafine vijnë tek unë
Kurorë flokësh rreth engjëjsh turmë

Poezia mësuar nga Mehmeti,
Vargu huazuar nga Podrimja,
Magji kreshtash ilustruar nga Shkreli,
Skaliten poetët në ëndrrat e mia

Jeta ime poezi
Tjetër ç'mund të pres nga ti?
Vdekjen shoh larg tek rri
Shkarravis e shkruaj refren të ri

Jeta ime degë ulliri
Mbushur ëndërra e dëshira,
Përplasur vitesh po me këtë emër
Hedhur humnerash, dergjur lëndinash

Një mal me brenga në shpinë do ta hedh
Endacakut të parë eja me mua t'i them,
Monedhën e fatit të dy ta luajmë
Shortin e kësaj bote me shkelm ta gjuajmë

Një ciu atje tej s'më lë të vazhdoj
Lauresha dëgjon dhe këngën ndalon,
E bukura e shenjta poezi
Fjalë e pashkruar mos shko në harri!

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2331

Botuesi: Botimet Dudaj

Antologji e poezise bashkekohore arbereshe

Në këtë përmbledhje janë paraqitur poezitë më të shquara të poetëve arbëreshë: Dushko Vetmo, Lluka Perone, Vorea Ujko, Karmell Kandreva, Pietro Napolitano, Xhuzepe Skiro di Modika, Xhuzepe Skiro di Maxho, Vinçens Belmonte, Kate Xukaro, Françesko Altimari, Xhuezepe del Gaudio, Matilda Ferraro dhe Enca Skutari.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Toena

Fluturimi i korbave, Bardhyl Londo

I drejtpërdrejtë në komunikim, me një këndvështrim qytetar që i shmanget patetikës, qibar në fjalë por jo i sofistikuar në konceptime, Bardhyl Londo është poet me zemrën në dorë. Ai është nga ata poetë që kanë tharm të fortë krijues, çka do të thotë afatgjatë, prandaj pavarësisht nga mosha, talenti i tyre nuk fiket.

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2131

Botuesi: OMBRA GVG

Cigania, Migena Gjoka

Fatet në pëllëmbën e dorës i mbajmë.Fatet në pëllëmbë të dorës s'na mbajnë.Lojë të çuditshme luajnë me neNa hedhin, na presin,Na flakin, na shkelin,Parajsën kërkojmë e ferrin ndeshim.

Çmimi 550 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Shqiptime të rralluara, Arben Dedja

Shkruar kryesisht midis Tiranës dhe Padovës, por edhe në qytete (apo fshatra) të tjera ku jeta e ka hedhur, këto tridhjetë e ca poezi që nuk u bënë dot kurrë dyzet, rrinë, drojtur e thukësisht, si në boshin e ekzistencave tona në kufijtë e bardhësisë së faqes, në pritje për t'u shkrirë e humbur në të dhe prapë idealiste, ëndërrimtare, kryeneçe, të gatshme...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Pothuajse dje, Luljeta Lleshanaku

Ajo është një krijuese e talentuar e krahasimit... Ky mjet shfaqet shumë unik tek Lleshanaku. Është me rëndësi të theksojmë që ekziston rreziku, që ky mjet, mund të kthehet në zakon, por në përgjithësi krahasimet e Lleshanakut veprojnë më tepër si një akt skicimi, duke përcaktuar koordinata të saktë në një territor, që për në, për fat, mbetet i panjohur...

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)