Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Perralla te se ardhmes, Laroche, Onfroy, Grossette, De Mullenheim, Biondi, Cannone
  • Perralla te se ardhmes, Laroche, Onfroy, Grossette, De Mullenheim, Biondi, Cannone

Perralla te se ardhmes, Laroche, Onfroy, Grossette, De Mullenheim, Biondi, Cannone

Vlerësimi 

Tetë përralla për kohët e ardhme, plot fantazi, aventura dhe humor, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

650,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Përralla të së ardhmes
Gjinia: Përralla
Autori: Agnès Laroche, Sèverine Onfroy, Charlotte Grossette, Sophie de Mullenheim, Ghislaine Biondi, Èleonore Cannone
Shqipëroi: Mimoza Mema
Shtëpia botuese: Albas
Viti: 2013
Fq. 64
Pesha: 0.322 kg.
ISBN: 978-9928-02-334-6

Mbi librin

Tetë përralla për kohët e ardhme, plot fantazi, aventura dhe humor, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë. Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat: "Raketa e Lilit" dhe "Zoe dhe dy robotët" të Agnès Laroche; "Galakta, qyteti i ujit" të Sèverine Onfroy, "Dy shpëtimtarë origjinalë" të Charlotte Grossette; "Një Poni me syze" të Ghislaine Biondi; "Një miushe në hapësirë" dhe "Një vjedhje në lartësi" të Sophie de Mullenheim dhe "Në Hënë" të Èleonore Cannone.

Fragmente nga libri

Raketa e Lilit

Sot është gara e raketave në hapësirë. Lili, me kaskën në kokë dhe me duart te marshet ësthë gati për t'u nisur në fluturim, sapo të dëgjohet krisma e sinjalit. Pranë saj pjesëmarrësit e tjerë po bëjnë përgatitjet e fundit. Dikush po vidhos akoma edhe një bulon. Dikush tjetër po merr me vete edhe një bidon rezervë me karburant... Herë pas here ata i hedhin një sy tallës Lilit dhe raketës së saj. E shkreta, mëton të fitojë me një raketë të tillë.

Galakta, qyteti i ujit

Ka shumë kohë që qyteti Galakta u mbulua nga uji dhe banorët nuk shohin më tokë me sy. Niveli i ujit sa vjen e ngrihet. Për t'i shpëtuar ujit, shtëpitë janë vendosur mbi këmbë metalike që hapen e mbyllen, sa herë dallga ulet e ngrihet. Shtëpia e Moanës, si të gjitha shtëpitë e tjera, kaloi mbi pemë, mbi kodra, male... Ndërkohë, rrugët, parqet, pyjet u zhdukën, i përpiu uji. Të gjitha nën ujë!

Zoe dhe dy robotët

Zoe e adhuron robotin e saj fringo të ri, Bang U – në. Është një model super i sofistikuar, që i bën të gjitha gjërat. Ai di të bëjë edhe ëmbëlsira të mira. Me këtë robot nuk mërzitesh kurrë. Sot, Zoe ka luajtur gjithë ditën dhe është shumë e lodhur. Kur shtrihet në krevat, para se të flejë, asaj i shkon mendja tek Glink O – ja, roboti i saj i vjetër dhe gjithë ndryshk.

Dy shpëtimtarë origjinalë

Që kur makinat kanë filluar të ecin mbi ujë, shpesh ka shumë trafik në mes të detit. Prandaj, Martini vendosi të niset për pushime që herët në mëngjes. Ai kishte shkuar shumë larg në det, kur njëri nga radarët e bordit jep alarmin:
- Kujdes, kujdes! Rrezik përpara! Ktheje timonin nga e majta!
Martini i bindet, por është shumë vonë. Ai nuk mundi ta mënjanonte rrezikun dhe u përplas me një tufë iriqësh deti.

Një miushe në hapësirë

Në vitin 2146, pothuajse të gjithë i kalojnë pushimet në Hënë, në Mars dhe, madje, edhe në Jupiter. Në këto udhëtime ata mund të bëjnë xhiro rreth Diellit, mund të varin një yll në qiell ose të bëjnë sërf në bishtin e një komete. Megjithatë, Leona, miushja e vogël simpatike, nuk është larguar asnjëherë nga Toka. Nuk ka pasur fatin të udhëtojë në hapësirë. Ajo ëndërron... ëndërron t'u afrohet yjeve dhe të ulet në cepin e Hënës.

Një Poni me syze

Çdo të mërkurë, Sara bashkë me të tjerë, hipin në teleferik dhe, përmes pyllit me asteroide, përshkojnë Galaktikën. Vendmbërritja e saj është planeti ku banojnë gjyshet dhe gjyshërit. Ai është një yll i vjetër i paprekur. Gjyshërit ikën atje, sepse nuk po duronin më ndryshimet në Tokë!

Një vjedhje në lartësi

Dielli po perëndon në horizont, ndërsa Netoja, roboti i vogël, po pastron xhamat e katit të fundit, të njëqindtit. Ja dhe disa xhama dhe i përfundon krejt. Tani po mbaron dritaret e sallës së kasafortave. Kur, papritur, dallon një hije. Ai heq shkumën, vështron më mirë nëpërmjet xhamit dhe shikon një burrë të veshur me të zeza e me një kapuç në kokë.

Në Hënë

- Lukas, Lukas... – pëshpëriti një zë i largët.
Lukasi mërmërit diçka nëpër dhëmbë.
- Lukas, - këmbënguli zëri, - është koha për t'u zgjuar.
Lukasi mezi hap sytë. Mami po i qëndron mbi kokë duke i buzëqeshur.
- Hajde! Nxito! Bëhu gati, shpirt! – i flet ajo ëmbël e ëmbël. – Mëngjesi është gati. Gjërat e tua i ke mbi karrige.
Lukasi çohet ngadalë dhe shikon rrobat gjithë kureshtje. Mami kishte lënë aty një kostum dhe një palë çizme të argjendta. Përse vallë? Papritur u kujtua. Sot ai kishte ditëlindjen dhe mbushte 8 vjeç!

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Perralla te se ardhmes, Laroche, Onfroy, Grossette, De Mullenheim, Biondi, Cannone

Perralla te se ardhmes, Laroche, Onfroy, Grossette, De Mullenheim, Biondi, Cannone

Tetë përralla për kohët e ardhme, plot fantazi, aventura dhe humor, shkruar kryesisht për të rriturit, që t'ua tregojnë fëmijëve në mbrëmje e të nxitin dëshirën e tyre për t'i lexuar vetë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001806

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 1

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë paraqitur përrallat:• Bardha dhe Roza, sipas Vëllezërve Grim• Gishtëza, sipas Hans Kristian Andersenit• Princi dhe jetimja, sipas Vëllezërve Grim• Lëkura nga njëmijë kafshë, sipas Vëllezërve Grim• Pata e artë, sipas Vëllezërve Grim

Çmimi 650,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2420

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 2

Përshtypje(t): 0

Princi Zhabjak, sipas vëllezërve GrimVëllathi e motërza, sipas vëllezërve GrimKëpucët e ballos, sipas vëllezërve GrimMjellmat e egra, sipas Hans Kristian Andersenit

Çmimi 650,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2746

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 1

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Baba Jaga" nga Rusia, "Arushi i Nënës Plakë" nga Groenlanda, "Kekediuru dhe Magjistarja" nga Afrika, "Perla e Dragoit" nga Kina dhe "Zogu i zjarrtë dhe Ujku Gri" nga Rusia.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2747

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 2

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Princi Rubin" nga Inda, "Popokatepteli dhe Ikstla" nga Meksika, "Aladini dhe llamba e mrekullueshme" nga Arabia dhe "Ylli i këputur" nga India.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Botart

Kërcimtari i hijeve, J. M. Forster

Përshtypje(t): 0

Alergjia e Xhekut ndaj dritës së diellit e detyron atë të mos dalë nga hija, e njëkohësisht të jetë i vetmuar dhe nën rrezikun e djegieve të rënda të lëkurës sa herë që përballet me dritën.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Libri i Madh i Aventurave, Manuel Serrat Crespo

Përshtypje(t): 0

"Libri i Madh i Aventurave" përmbledh 11 tregime të përshtatura për fëmijë të autorëve më të mëdhenj klasikë të librave me aventura. Në këto tregime fëmijët njihen me personazhet më eksplorues e më guximtarë të kohërave, që arritën të mbijetonin në çdo vështirësi, që sfiduan fatin e që synuan të dilnin fitimtarë, duke ndihmuar të tjerët.

Çmimi 1 300,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2717

Botuesi: Pegi

Ditari roze, vol. 1, Jenny

Përshtypje(t): 0

Kioko Tominari, 16 vjeçe, e tronditur, zbulon se djali të cilit katër vjet më parë kishte tentuar dëshpërimisht t'i shprehte ndjenjat e saj, këtë vit do të jetë në të njëjtën shkollë me të. Asaj nuk i vjen aspak mirë që Tomi sillet sikur asgjë të mos ketë ndodhur.

Çmimi 450,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU002040

Botuesi: Te tjere

Hetuesit e Vegjel 8, Misteri i i Pulles se Vjedhur, Ron Roy

Përshtypje(t): 0

Dinkut i vijnë 5 letra njëra pas tjetrës nëpërmjet postës, por asnjëra nga ato nuk i përkiste atij. Ishte ngatërruar adresa apo qëllimisht ishin nisur në adresën e tij?! Dikush tjetër i kërkon sepse zarfet e tyre ishin me kode dhe aty fshihej një pullë postare e rrallë dhe me shumë vlerë.

Çmimi 300,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Vellezerit Tafa

Emili i Loneberges, Astrid Lindgren

Përshtypje(t): 0

Ky botim përfaqëson një vepër thuajse të panjohur në Shqipëri të autores së famshme Astrid Lindgren, krijueses së personazhit tepër të dashur për fëmijë Pipi Çorapegjatës. Emili i Lonebergës është një triologji e cila botohet e plotë.

Çmimi 1 100,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botart

Ditari i Alises, Mire se erdhet ne klasen e gjashte, Sylvie Louis, vol. 6

Përshtypje(t): 0

Kam kënaqësinë të të njoftoj se po përuroj sezonin tënd të dytë! Ja ku jemi, unë dhe shokët e mi po shkojmë në klasë të gjashtë! Po vdes të të tregoj ditën e parë të shkollës dhe mbi të gjitha, të të them se kush gjendet në klasën time... dhe kush nuk është më (pff.... Karim, më mungon. Do të doja shumë të kisha lajme nga ty!)

Çmimi 600,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Albas

Balabiluja, J.M.G. Le Clezio

Përshtypje(t): 0

“A jua kam treguar historinë e Balabilusë?” – pyeti Namani, peshkatari i vjetër Lalën dhe fëmijët e tjerë. Ata tundën kokën në shenjë mohimi. Këtu fillon historia e mrekullueshme e një mbreti të madh, që kishte një vajzë shumë të bukur, që e quanin Lejla.

Çmimi 378,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 420,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botart

Shkolla e spiunazhit, Stuart Gibbs, vol. 1

Përshtypje(t): 0

A mundet që një nxënës i shkëlqyer në lëndët shkencore, sidomos në matematikë, të bëhet një agjent i famshëm sekret? Ben Ripleji shpreson shumë që të jetë e mundur, sepse ndoshta nga kjo do të varet jeta e tij! Paçka se është thjesht një nxënës, qysh tani ai ka arritur ta gjejë punën e ëndrrave të tij. Ku? Në CIA.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje