• Banner

  • Çmim i zbritur
Shqipenija me 1937
  • Shqipenija me 1937

Shqipenija me 1937

Ky është një botim tepër i rrallë i viteve të Mbretërisë Shqiptare. Libri paraqet historinë e Shqipërisë, organizimin e shtetit (kushtetutën, pushtetin ekzekutiv, legjislativ dhe gjyqësor), raportet e ministrive të ndryshme në lidhje me administrimin e rendit publik, administrimin e kontabilitetit, zhvillimin e arsimit, huatë dhe financat e monarkisë.

14 000 Lekë
11 900 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Shqipënija më 1937, veprimi shtetnor gjat njëzet e pesë vjetëve të parë të vetqeverrimit, vëllimi i parë
Origjinali: Shqipënija më 1937, veprimi shtetnor gjat njëzet e pesë vjetëve të parë të vetqeverrimit, vëllimi i parë
Gjinia: Histori
Shtëpia botuese: Botimet e Komisjonit të Kremtimeve të 25 vjetorit të vetqeverrimit
Viti: 1937
Fq. 272
Pesha: 0.596 kg.

Mbi librin

Ky është një botim tepër i rrallë i viteve të Mbretërisë Shqiptare. Libri paraqet historinë e Shqipërisë, organizimin e shtetit (kushtetutën, pushtetin ekzekutiv, legjislativ dhe gjyqësor), raportet e ministrive të ndryshme në lidhje me administrimin e rendit publik, administrimin e kontabilitetit, zhvillimin e arsimit, huatë dhe financat e monarkisë.

Përmbajtja e veprës

Shqipërija më 1937

Konstitucioni Shqiptar
Bazat e konstitucionit tonë

Pushteti ekzekutiv

Mbreti
Data historike mbi jetën e Mbretit
Familja Mbretnore
Në Fronin Mbretnuër
Oborri Mbretnuër
Shtëpija Civile
Shtëpija Ushtarake
Personeli i Oborrit Mbretnuer
Këshilli i Ministrave
Qeverit e formuara gjat 25 vjetorit
Qeverija e sotme

Pushteti legjislativ

Institucion parlamentar në Shqipni
I. Kuvendi Kombëtar i Vlorës më 28 Nantor 1912.
II. Komisioni Internacional i Kontrollit 1913 – 1914.
III. Kongresi i Durrësit, 25 Dhjetor 1918.
IV. Kongresi i Lushnjës, 21 janar 1920.
V. Këshilli Kombëtar (Senati), 1920.
VI. Këshilli Kombëtar (Parlamentar), 1921 – 1923.
VII. Kuvendi Kushtetues, 1924 – 1925.
1. Periudh e parë
2. Periudh e dytë
VIII. Legjislatura e parë e Republikës Shqiptare.
a. Dhoma e Deputetëve.
b. Senati, 1925 – 1928.
c. Asambletë Legjislative.
IX. Asamblea Konstituente, 1928.
X. Parlamenti.
a. Legjislatura e parë.
b. Legjislatura e dytë, 1932 – 1933.
c. Legjislatura e tretë, 1937.

Këshilli i Shtetit

Shënime historike.
Detyrat e Këshillit të Shtetit, kush i ka ushtruar.
Krijimi i Këshillit të Shtetit.
Mënyra e formimit të Shtetit.
Detyrat e Këshillit të Shtetit.
Kompetenca e Këshillit të Shtetit.
Formimi i Këshillit të Shtetit.
Veprimi i Këshillit të Shtetit.
Formimi fillestar i Këshillit të Shtetit.

Këshilli Kontrollues

Detyrat e kompetencat e Këshillit Kontrollues.
Formimi i Këshillit Kontrollues.

Pushteti gjyqësor

Vendimi i Kongresit të Vlorës.
Drejtësijë më 1914 – 1919.
Pas Kongresit të Lushnjës.
Drejt legjislacionit modern.
Reformë ma e madhe në legjislacionin tonë.
Legjislacioni mbi organizimin e drejtësisë.
Mënyra e ushtrimit t'advokaturës.
Shtojca e Procedurës Civile.
Kodi Tregtar i ri.
Ligjët e reja.
Përfundimi.
Formimi i organeve kryesore të Drejtësisë.
Trupi i Diktimit, Dega Civile.
Trupi i Diktimit, Dega Penale.
Kryeprokurorja e Shtetit.
Sekretarija e Përgjithshme.

Raporti i Ministrisë së Punve të Jashtme

Kap. 1 – Shënime mbi politikën e jashtme të Shtetit prej shpalljes së vetëqeverimit gjer në funt të vitit 1921.
Kap. 2 – Marrdhaniet ndërkombëtare të Shqipënisë pas pranimit në Lidhjen e Kombeve dhe pas vendimit të Konferencës s'Ambasadorëve.
a) Marrëveshje të lidhura në mes të Shqipris dhe Shteteve të ndryshëm, si mbas një rendi kronologjik.
b) Marrëveshje kolektive në të cilat Shqiprija ka marrë pjesë me nënshkrim, aderim dhe aksedim.
Kap. 3 – Përfaqësimi Diplomatik dhe Konsullor i Shqipëris përjasht dhe i Shteteve të huaja në Shqipëri.
I. Përfaqsitë diplomatike të Shqipërisë përjashta gjatë 25 vjetve të jetës së saj independente.
II. Përfaqsimi Konsullor i Shqipërisë gjatë 25 vjetve të jetës së saj independente.
III. Përfaqsimi Konsullor i Nderit të Shqipërisë përjashta.
IV. Trupi diplomatik i akredituar në Shqipëri gjat 25 vjetve të jetës së saj independente.
V. Organizimi i sotëm i Ministris së Punve të Jashtme.
VI. Përfaqsimi diplomatik dhe Konsullor i Shteteve të ndryshëm në Shqipërij.

Kap. 4 – Legjislatë dhe përfundime.
I. Ligjët që kanë të bëjnë me Ministrin e Punve të Jashtme.
II. Përfundimi.

Ministrija e Arsimit

Kap. 1 – Arsimi në Shqipni prej 1912 deri më sot.
A. Prej vjetit 1912 e deri më 1920.
B. Prej Kongresit të Lushnjës 1920 e deri në ditët e sotshme.

Kap. 2 – Zhvillimi kulturor e letrar në Shqipëri prej shekullit XV gjer në të XX.
Kap. 3 – Djelmënija jashtëshkollore. Federata Sportive Shqiptare.
Kap. 4 – Bibliotheka dhe Museu Kombëtar.
Kap. 5 – Dispozita ligjore mbi arsimin në Shqipni.
1. Organizimi i Ministrisë së Arsimit.
2. Arsimi filluer.
3. Arsimi i mesëm.
4. Edukata kombëtare.
5. Burst kombëtare.
6. Kuadri i personelit të qendrës të Ministrisë së Arsimit.

Ministrija e Financavet

Kap. 1 – Administrata.
Kap. 2 – Sistemi monetar.
Kap. 3 – T'ardhurat nga pasunija e shtetit, tatimet dhe taksat. Pije alkoolike.
Kap. 4 – Dognat.
Kap. 5 – Monopolet.

Huanat

1. Huaja e parë e mbrendëshme e vjetit 1920.
2. Huaja e dytë e mbrendëshme e vjetit 1922.
3. Huaja e jashtme për punët botore (SVEA) prej 50.000.000 franga ari.
4. Huaja e jashtme 100.000.000 franga ari.
5. Huaja e jashtme 9.000.000 franga ari.
6. Huaja e jashtme bujqësore prej 10.000.000 franga ari.
7. Huaja e jashtme 3.000.000 franga ari për krijimin e monopolit të duhanit.

Kap. 6 – Pensionet.
Kap. 7 – Kontabiliteti – Buxhet.
Pjesa e Kompetencës, 1930 – 1931.
Pjesa e të Mbrapameturvet.
Kap. 8 – Taksat dicionale në favorin e bashkive dhe të komunave. Konkluzioni.

Ministrija e Punëve të Mbrendëshme

Kap. 1 – Nji shikim historik përmbledhës që shtrihet në periudhën e sundimit turk deri në vitin 1912.
Kap. 2 – Pasqyra e kohës historike, 1912 – 1924.
Kap. 3 – Fillimi i epokës së re të rilindjes kombëtare dhe riorganizimit t'administratës, 1924 – 1937.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Gjuha letrare kombetare shqipe dhe epoka jone

(0)

Më 7 – 8 dhjetor 1984 zhvilloi punimet Konferenca shkencore "Gjuha letrare kombëtare shqipe dhe epoka jonë", organizuar nga Akademia e Shkencaven e RPS të Shqipërisë, Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë. Në punimet e saj morën pjesë punonjës të institucioneve shkencore, mësimore, kulturore e botuese të vendit, studiues e mësues të gjuhës shqipe, njerëz...

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)