Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Shqipenija me 1937
  • Shqipenija me 1937

Shqipenija me 1937

Vlerësimi 

Ky është një botim tepër i rrallë i viteve të Mbretërisë Shqiptare. Libri paraqet historinë e Shqipërisë, organizimin e shtetit (kushtetutën, pushtetin ekzekutiv, legjislativ dhe gjyqësor), raportet e ministrive të ndryshme në lidhje me administrimin e rendit publik, administrimin e kontabilitetit, zhvillimin e arsimit, huatë dhe financat e monarkisë.

14 000,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Shqipënija më 1937, veprimi shtetnor gjat njëzet e pesë vjetëve të parë të vetqeverrimit, vëllimi i parë
Origjinali: Shqipënija më 1937, veprimi shtetnor gjat njëzet e pesë vjetëve të parë të vetqeverrimit, vëllimi i parë
Gjinia: Histori
Shtëpia botuese: Botimet e Komisjonit të Kremtimeve të 25 vjetorit të vetqeverrimit
Viti: 1937
Fq. 272
Pesha: 0.596 kg.

Mbi librin

Ky është një botim tepër i rrallë i viteve të Mbretërisë Shqiptare. Libri paraqet historinë e Shqipërisë, organizimin e shtetit (kushtetutën, pushtetin ekzekutiv, legjislativ dhe gjyqësor), raportet e ministrive të ndryshme në lidhje me administrimin e rendit publik, administrimin e kontabilitetit, zhvillimin e arsimit, huatë dhe financat e monarkisë.

Përmbajtja e veprës

Shqipërija më 1937

Konstitucioni Shqiptar
Bazat e konstitucionit tonë

Pushteti ekzekutiv

Mbreti
Data historike mbi jetën e Mbretit
Familja Mbretnore
Në Fronin Mbretnuër
Oborri Mbretnuër
Shtëpija Civile
Shtëpija Ushtarake
Personeli i Oborrit Mbretnuer
Këshilli i Ministrave
Qeverit e formuara gjat 25 vjetorit
Qeverija e sotme

Pushteti legjislativ

Institucion parlamentar në Shqipni
I. Kuvendi Kombëtar i Vlorës më 28 Nantor 1912.
II. Komisioni Internacional i Kontrollit 1913 – 1914.
III. Kongresi i Durrësit, 25 Dhjetor 1918.
IV. Kongresi i Lushnjës, 21 janar 1920.
V. Këshilli Kombëtar (Senati), 1920.
VI. Këshilli Kombëtar (Parlamentar), 1921 – 1923.
VII. Kuvendi Kushtetues, 1924 – 1925.
1. Periudh e parë
2. Periudh e dytë
VIII. Legjislatura e parë e Republikës Shqiptare.
a. Dhoma e Deputetëve.
b. Senati, 1925 – 1928.
c. Asambletë Legjislative.
IX. Asamblea Konstituente, 1928.
X. Parlamenti.
a. Legjislatura e parë.
b. Legjislatura e dytë, 1932 – 1933.
c. Legjislatura e tretë, 1937.

Këshilli i Shtetit

Shënime historike.
Detyrat e Këshillit të Shtetit, kush i ka ushtruar.
Krijimi i Këshillit të Shtetit.
Mënyra e formimit të Shtetit.
Detyrat e Këshillit të Shtetit.
Kompetenca e Këshillit të Shtetit.
Formimi i Këshillit të Shtetit.
Veprimi i Këshillit të Shtetit.
Formimi fillestar i Këshillit të Shtetit.

Këshilli Kontrollues

Detyrat e kompetencat e Këshillit Kontrollues.
Formimi i Këshillit Kontrollues.

Pushteti gjyqësor

Vendimi i Kongresit të Vlorës.
Drejtësijë më 1914 – 1919.
Pas Kongresit të Lushnjës.
Drejt legjislacionit modern.
Reformë ma e madhe në legjislacionin tonë.
Legjislacioni mbi organizimin e drejtësisë.
Mënyra e ushtrimit t'advokaturës.
Shtojca e Procedurës Civile.
Kodi Tregtar i ri.
Ligjët e reja.
Përfundimi.
Formimi i organeve kryesore të Drejtësisë.
Trupi i Diktimit, Dega Civile.
Trupi i Diktimit, Dega Penale.
Kryeprokurorja e Shtetit.
Sekretarija e Përgjithshme.

Raporti i Ministrisë së Punve të Jashtme

Kap. 1 – Shënime mbi politikën e jashtme të Shtetit prej shpalljes së vetëqeverimit gjer në funt të vitit 1921.
Kap. 2 – Marrdhaniet ndërkombëtare të Shqipënisë pas pranimit në Lidhjen e Kombeve dhe pas vendimit të Konferencës s'Ambasadorëve.
a) Marrëveshje të lidhura në mes të Shqipris dhe Shteteve të ndryshëm, si mbas një rendi kronologjik.
b) Marrëveshje kolektive në të cilat Shqiprija ka marrë pjesë me nënshkrim, aderim dhe aksedim.
Kap. 3 – Përfaqësimi Diplomatik dhe Konsullor i Shqipëris përjasht dhe i Shteteve të huaja në Shqipëri.
I. Përfaqsitë diplomatike të Shqipërisë përjashta gjatë 25 vjetve të jetës së saj independente.
II. Përfaqsimi Konsullor i Shqipërisë gjatë 25 vjetve të jetës së saj independente.
III. Përfaqsimi Konsullor i Nderit të Shqipërisë përjashta.
IV. Trupi diplomatik i akredituar në Shqipëri gjat 25 vjetve të jetës së saj independente.
V. Organizimi i sotëm i Ministris së Punve të Jashtme.
VI. Përfaqsimi diplomatik dhe Konsullor i Shteteve të ndryshëm në Shqipërij.

Kap. 4 – Legjislatë dhe përfundime.
I. Ligjët që kanë të bëjnë me Ministrin e Punve të Jashtme.
II. Përfundimi.

Ministrija e Arsimit

Kap. 1 – Arsimi në Shqipni prej 1912 deri më sot.
A. Prej vjetit 1912 e deri më 1920.
B. Prej Kongresit të Lushnjës 1920 e deri në ditët e sotshme.

Kap. 2 – Zhvillimi kulturor e letrar në Shqipëri prej shekullit XV gjer në të XX.
Kap. 3 – Djelmënija jashtëshkollore. Federata Sportive Shqiptare.
Kap. 4 – Bibliotheka dhe Museu Kombëtar.
Kap. 5 – Dispozita ligjore mbi arsimin në Shqipni.
1. Organizimi i Ministrisë së Arsimit.
2. Arsimi filluer.
3. Arsimi i mesëm.
4. Edukata kombëtare.
5. Burst kombëtare.
6. Kuadri i personelit të qendrës të Ministrisë së Arsimit.

Ministrija e Financavet

Kap. 1 – Administrata.
Kap. 2 – Sistemi monetar.
Kap. 3 – T'ardhurat nga pasunija e shtetit, tatimet dhe taksat. Pije alkoolike.
Kap. 4 – Dognat.
Kap. 5 – Monopolet.

Huanat

1. Huaja e parë e mbrendëshme e vjetit 1920.
2. Huaja e dytë e mbrendëshme e vjetit 1922.
3. Huaja e jashtme për punët botore (SVEA) prej 50.000.000 franga ari.
4. Huaja e jashtme 100.000.000 franga ari.
5. Huaja e jashtme 9.000.000 franga ari.
6. Huaja e jashtme bujqësore prej 10.000.000 franga ari.
7. Huaja e jashtme 3.000.000 franga ari për krijimin e monopolit të duhanit.

Kap. 6 – Pensionet.
Kap. 7 – Kontabiliteti – Buxhet.
Pjesa e Kompetencës, 1930 – 1931.
Pjesa e të Mbrapameturvet.
Kap. 8 – Taksat dicionale në favorin e bashkive dhe të komunave. Konkluzioni.

Ministrija e Punëve të Mbrendëshme

Kap. 1 – Nji shikim historik përmbledhës që shtrihet në periudhën e sundimit turk deri në vitin 1912.
Kap. 2 – Pasqyra e kohës historike, 1912 – 1924.
Kap. 3 – Fillimi i epokës së re të rilindjes kombëtare dhe riorganizimit t'administratës, 1924 – 1937.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Shqipenija me 1937

Shqipenija me 1937

Ky është një botim tepër i rrallë i viteve të Mbretërisë Shqiptare. Libri paraqet historinë e Shqipërisë, organizimin e shtetit (kushtetutën, pushtetin ekzekutiv, legjislativ dhe gjyqësor), raportet e ministrive të ndryshme në lidhje me administrimin e rendit publik, administrimin e kontabilitetit, zhvillimin e arsimit, huatë dhe financat e monarkisë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Te tjere

Shqipria me 1927, T. Selenica

Përshtypje(t): 0

Ky botim është tepër i rrallë. Ai trajton një sërë fushash shoqërore që kanë të bëjnë me Shqipërinë e atyre viteve. Autori trajton çështjet ekonomike, historike, demografike, organizimin e prefekturave dhe shoqërore.

Çmimi 3 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Kapitali 3, vol. 1, Karl Marks

Përshtypje(t): 0

Kryevepra e Marksit, "Kapitali", nuk është botuar më që pas viteve '90 dhe të vetmet botime të tij janë vëllimet e vjetra të botuara dhe të përkthyera.

Çmimi 1 400,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok