Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Ka mbaruar
Komploti kunder Kishes, Volumi i pare, Maurice Pinay
  • Komploti kunder Kishes, Volumi i pare, Maurice Pinay

Komploti kundër Kishës, Volumi i parë, Maurice Pinay

SKU001213

Kjo vepër, për shkak të rëndësisë së jashtëzakonshme të dokumentacionit të përpiktë, erudicionit, dhe detajimit të imtë, nuk është një prej atyre produkteve të shumta anti-semitike, të bazuara mbi “Protokollet e të moshuarve Drejtues të Zionit” (të cilat nuk janë përdorur në asnjë mënyrë në këtë vepër). Në të gjitha botimet që libri ka pasur në SHBA, Gjermani, apo Spanjë, është shoqëruar nga parathënie të botuesve mbi arsyet pse ata guxonin dhe sillnin para lexuesit të tyre një botim të tillë.

2 500 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Komploti kundër Kishës - Volumi i parë

Origjinali: Complotto contro la Chiesa

Autori: Maurice Pinay

Shqipëroi: Etleva Sakajeva

Shtëpia botuese: 55

Viti: 2009

Pesha: 0.47 kg

ISBN: 99943-56-64-X

Mbi librin

Kjo vepër është një nga më të rëndësishmet për sa i përket fakteve që mbart, duke u konsideruar si historike dhe nga vetë Vatikani. Libri është përkthyer nga Etleva Sakajeva dhe i quajtur si një nga rrëfimet më të vështira për Kishën, libri mendohet të jetë hartuar nga 12 priftërinj, por me gjithë hipotezat se kush janë emrat që fshihen pas pseudonimit Maurice Pinary, ajo çfarë është e sigurt është fakti se libri është shkruar nga klerikë, për vetë faktet që mbart. Ka nga ata që pohojnë se ata (autorët) ishin prelatë italianë, në bashkëpunim me elementë të katolicizmit anglez; të tjerë flasin për një grup priftërinjsh, duke përfshirë disa peshkopë të një vendi të paidentifikuar në Amerikën e Jugut.

Kjo vepër, për shkak të rëndësisë së jashtëzakonshme të dokumentacionit të përpiktë, erudicionit, dhe detajimit të imtë, nuk është një prej atyre produkteve të shumta anti-semitike, të bazuara mbi “Protokollet e të moshuarve Drejtues të Zionit” (të cilat nuk janë përdorur në asnjë mënyrë në këtë vepër). Në të gjitha botimet që libri ka pasur në SHBA, Gjermani, apo Spanjë, është shoqëruar nga parathënie të botuesve mbi arsyet pse ata guxonin dhe sillnin para lexuesit të tyre një botim të tillë. Ajo çfarë nënvizohet në të gjitha këto botime është fakti se ky libër është historikisht shumë i rëndësishëm, dhe pse sulmohet si antisemitik. Mbi botimin në gjuhën shqipe, drejtoresha e shtëpisë botuese “55”, Alda Bardhyli thotë se “në botimin shqip, libri nuk është shoqëruar me një parathënie nga botuesi.

Vetë publikimi i tij në shqip është një mundësi që kjo shtëpi botuese u jep lexuesve për t’u njohur me një vepër të një erudicioni të shkëlqyer, dhe mbi rolin që hebrenjtë kanë luajtur në historinë e njerëzimit, i cili jo gjithmonë ka qenë i dobishëm, siç del nga faktet e publikuara në këtë libër. Libri ngre një shqetësim historik për sa i përket historisë së Kishës së Krishterë, duke treguar raportet jo gjithmonë miqësore që hebrenjtë kanë pasur në historinë e njerëzimit, veçanërisht kundrejt Krishtërimit. Kjo na paraqet jo vetëm thellim në ngjarjet e së shkuarës, por tregon gjithashtu se përpiluesit e saj kanë pasur njohje të ngjarjeve që do të ndodhnin, në disa aspekte tepër të rëndësishme”.

Mund të thuhet se asnjë vepër e shekullit të shkuar nuk ka qenë objekt i kaq shumë komenteve sa ç’ka qenë ky libër. Ja çfarë shkruante korrespondenti në Romë i gazetës katolike, “Agora” të Lisbonës, botimi i 1 marsit 1963, faqe 7: “Ne do t’i referohemi një publikimi që doli në qarkullim para disa kohësh në Romë. Përveç informacioneve të tjera, ne ishim në gjendje të marrim një kopje të këtij libri, i cili në dy muaj u shndërrua në një rrallësi bibliografike. Libri u shtyp nga një shtëpi botuese romane, por kur autoritetet në Itali, kristiandemokratët, favorizues të marksizmit, morën shënim për botimin e tij, kopjet e volumit të trashë prej 617 faqesh ishin shpërndarë tashmë midis Etërve të Këshillit të Përgjithshëm.

Ky fakt shkaktoi alarm në qeverinë e Vatikanit, në botën diplomatike, dhe partitë e së majtës. Për ditë me radhë, shtëpia botuese u vizitua nga autoritete të larta policore, të cilat morën vetëm deklaratën që, botimi i librit ishte urdhëruar, dhe se vlera ishte paguar e plotë. Shtypi i majtë sulmoi me tërbim...”. Më tej korrespodenti i “Agoras” vijon: “Ajo çka i jep kësaj vepre vlerë të saktë dhe të provueshme është se, merret me një përpilim të mrekullueshëm dhe madhështor të dokumenteve dhe burimeve të pamohueshme të rëndësisë dhe autenticitetit, që demonstrojnë, pa pikë dyshimi, ekzistencën e një komploti të madh, të cilin armiqtë tradicionalë të Kishës kishin përgatitur kundër Kishës së Shenjtë Katolike, dhe Botës së Lirë. Këta (armiqtë) po përpiqen të konvertojnë katolicizmin në një vegël të verbër në shërbim të komunizmit, masonërisë, për të dobësuar njerëzimin e lirë dhe të lehtësojnë shkatërrimin e tij dhe, me këtë rrënim, vjen fitorja përfundimtare e komunizmit ateist. Instrumenti më i fuqishëm në këtë komplot janë ata klerikë katolikë, të cilët, duke e tradhtuar Kishën e Shenjtë, përpiqen të shkatërrojnë mbrojtësit e saj më besnikë, dhe, në të njëjtën kohë, ata ndihmojnë në çdo mënyrë që të mundin komunistët, masonët dhe hebrenjtë në veprimtaritë e tyre shkatërrimtare”.

Detajet e librit
SKU001213

Referencat specifike

isbn
999435664
ean13
999435664
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2608

Shqiperia, cmimi

Çmimi për t'ia sjellë ungjillin popullit shqiptar ka qenë gjithmonë i lartë. Ky libër shqyrton disa prej njerëzve që e bënë këtë përpjekje, shqiptarë dhe të huaj, si dhe çmimin që iu është dashur të paguajnë.
200 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001346

Botuesi: Te tjere

Ata që thanë jo dhe shkruajtën historinë, S. I. Portinos

Frut i përjetshëm kur drita përzihet me errësirën, e vërteta me gënjeshtrën, mishi me frymën, Perëndia me Belialin, Krishti me mëkatin, Kisha me frymën e botës. Dhe më e habitshmja është se kurrë nuk do të mund ta marrësh vesh se si, kur dhe ku filloi kjo e keqe. Kur e shikon është vonë.
1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2366

Botuesi: AEM - Misioni Ungjillor

Rikthimi, David Martin Young

Shprehja "shkarje nga besimi" përdoret për gjendjen e një të krishteri të vërtetë, i cili nuk po ecën më me intimitet me Zotin; zjarri shpirtëror i është shuar; ai ndoshta lutet shumë rrallë, Biblën e lexon rrallë, nuk shkon shpesh në kishë dhe rrallëherë kënaqet me bashkësinë e të krishterëve të tjerë.
250 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Zenit Editions

Apokrifet

Botimi që keni ndër duar, përmbledh në një vëllim të vetëm disa prej teksteve më të rëndësishme apokrife të Besëlidhjes së Re.
1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001481

Botuesi: Te tjere

Nesër do të vdesësh, Riona Piterson Zholi

Titulli: Nesër do të vdesëshOrigjinali: Tomorrow you dieAutobiografi, feAutori: Riona Piterson ZholiShqipëroi: Leonard DokaShtëpia botuese: Vernon PublishingViti: 2009fq. 160Pesha: 0.22 kg ISBN: 978-99943-55-60-0Histori të vërteta mahnit
300 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2610

Botuesi: AEM - Misioni Ungjillor

Satani i flakur jashte, Frederick Leahy

Thuhet shpesh që atje ku mohohet besimi tek Perëndia i gjallë, paralel me këtë do të shfaqet gjithashtu edhe një rritje e besimit për demonët. Kjo vlen jo vetëm në faqet e Biblës dhe në kronikat e misioneve kristiane, por është bërë edhe një fenomen që të bie në sy në jetën e shoqërisë perëndimore materialiste dhe të pas
200 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2416

Botuesi: Te tjere

Tregime biblike, Ana Tverdovskaja

Bibël për fëmijë me ilustrime të një stili të veçantë, mjaft tërheqës. Përfshin historitë kryesore nga Zanafilla deri tek Zbulesa, gjithsej 56 histori, 28 nga Dhiata e vjetër dhe po aq nga Dhiata e re. Synon fëmijët e moshave të vogla nën 12 vjeç. Mënyra e tregimit të historive është e tillë që e lidhur me ilustrimet, e sje
350 Lekë
More
Ka mbaruar

2000 years church art and culture in Albania

The Christian art and culture in general that has been developed and has resisted the aggression and the successive storms in the country, is a precious element, irreplaceable of the consciousness, but also of the subconscious of the Albanian people.
3 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Rizbulo Kishën, Collin Hansen, Jonathan Leeman

Përmes referencave biblike dhe historive personale, ata u tregojnë lexuesve synimin e vërtetë të Perëndisë për të mbledhurit bashkë: për t’i forcuar anëtarët nga ana frymërore si individë dhe si trupi i Krishtit. Në një epokë kur njerëzit kalojnë shumë kollaj nga një kishë te tjetra dhe mund të ndjekin shërbesat që transmetohen drejtpërdrejt, zbulo sërish...
500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2365

Botuesi: AEM - Misioni Ungjillor

Guxoj te qendroj i vetem, Stuart Olyatt

Ky komentar është për ata që duan ta lexojnë dhe shijojnë librin e Danielit. Libri është mbushur me ndihmë praktike - veçanërisht për besimtarët që gjenden të vetëm në klasë apo punë, apo në familje dhe shokë. Danieli na tregon se, si t'i qëndrojmë Perëndisë besnikë në një mjedis armiqësor, dhe na tregon se, si të jeto
200 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2418

Botuesi: Te tjere

Atlas Biblik, Tim Dowley

Bibla është plot me udhëtime. Abrahami udhëton prej shtëpisë së të atit në Ur deri në vendin e Kanaanit. Hebrenjtë udhëtojnë prej skllavërisë në Egjipt deri sa mbërrijnë më në fund në Tokën e Premtuar. Pali kryen udhëtimet aq të njohura misionare.
300 Lekë
More
Ka mbaruar