• Banner

  • Ka mbaruar
Komploti kunder Kishes, Volumi i dyte, Maurice Pinay
  • Komploti kunder Kishes, Volumi i dyte, Maurice Pinay

Komploti kundër Kishës, Volumi i dytë, Maurice Pinay

Libri ngre një shqetësim historik për sa i përket historisë së Kishës së Krishterë, duke treguar raportet jo gjithmonë miqësore që hebrenjtë kanë pasur në historinë e njerëzimit, veçanërisht kundrejt Krishtërimit. Kjo na paraqet jo vetëm thellim në ngjarjet e së shkuarës, por tregon gjithashtu se përpiluesit e saj kanë pasur njohje të ngjarjeve që do të ndodhnin, në disa aspekte tepër të rëndësishme”. Mund të thuhet se asnjë vepër e shekullit të shkuar nuk ka qenë objekt i kaq shumë komenteve sa ç’ka qenë ky libër. 

2 500 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Komploti kundër Kishës - Volumi i dytë

Origjinali: Complotto contro la Chiesa

Autori: Maurice Pinay

Shqipëroi: Etleva Sakajeva

Shtëpia botuese: 55

Viti: 2009

Pesha: 0.47 kg

ISBN: 99943-56-64-X

Mbi librin

Kjo vepër është një nga më të rëndësishmet për sa i përket fakteve që mbart, duke u konsideruar si historike dhe nga vetë Vatikani. Libri është përkthyer nga Etleva Sakajeva dhe i quajtur si një nga rrëfimet më të vështira për Kishën, libri mendohet të jetë hartuar nga 12 priftërinj, por me gjithë hipotezat se kush janë emrat që fshihen pas pseudonimit Maurice Pinary, ajo çfarë është e sigurt është fakti se libri është shkruar nga klerikë, për vetë faktet që mbart. Ka nga ata që pohojnë se ata (autorët) ishin prelatë italianë, në bashkëpunim me elementë të katolicizmit anglez; të tjerë flasin për një grup priftërinjsh, duke përfshirë disa peshkopë të një vendi të paidentifikuar në Amerikën e Jugut.

Kjo vepër, për shkak të rëndësisë së jashtëzakonshme të dokumentacionit të përpiktë, erudicionit, dhe detajimit të imtë, nuk është një prej atyre produkteve të shumta anti-semitike, të bazuara mbi “Protokollet e të moshuarve Drejtues të Zionit” (të cilat nuk janë përdorur në asnjë mënyrë në këtë vepër). Në të gjitha botimet që libri ka pasur në SHBA, Gjermani, apo Spanjë, është shoqëruar nga parathënie të botuesve mbi arsyet pse ata guxonin dhe sillnin para lexuesit të tyre një botim të tillë. Ajo çfarë nënvizohet në të gjitha këto botime është fakti se ky libër është historikisht shumë i rëndësishëm, dhe pse sulmohet si antisemitik. Mbi botimin në gjuhën shqipe, drejtoresha e shtëpisë botuese “55”, Alda Bardhyli thotë se “në botimin shqip, libri nuk është shoqëruar me një parathënie nga botuesi. Vetë publikimi i tij në shqip është një mundësi që kjo shtëpi botuese u jep lexuesve për t’u njohur me një vepër të një erudicioni të shkëlqyer, dhe mbi rolin që hebrenjtë kanë luajtur në historinë e njerëzimit, i cili jo gjithmonë ka qenë i dobishëm, siç del nga faktet e publikuara në këtë libër.

Libri ngre një shqetësim historik për sa i përket historisë së Kishës së Krishterë, duke treguar raportet jo gjithmonë miqësore që hebrenjtë kanë pasur në historinë e njerëzimit, veçanërisht kundrejt Krishtërimit. Kjo na paraqet jo vetëm thellim në ngjarjet e së shkuarës, por tregon gjithashtu se përpiluesit e saj kanë pasur njohje të ngjarjeve që do të ndodhnin, në disa aspekte tepër të rëndësishme”. Mund të thuhet se asnjë vepër e shekullit të shkuar nuk ka qenë objekt i kaq shumë komenteve sa ç’ka qenë ky libër. Ja çfarë shkruante korrespondenti në Romë i gazetës katolike, “Agora” të Lisbonës, botimi i 1 marsit 1963, faqe 7: “Ne do t’i referohemi një publikimi që doli në qarkullim para disa kohësh në Romë. Përveç informacioneve të tjera, ne ishim në gjendje të marrim një kopje të këtij libri, i cili në dy muaj u shndërrua në një rrallësi bibliografike. L

ibri u shtyp nga një shtëpi botuese romane, por kur autoritetet në Itali, kristiandemokratët, favorizues të marksizmit, morën shënim për botimin e tij, kopjet e volumit të trashë prej 617 faqesh ishin shpërndarë tashmë midis Etërve të Këshillit të Përgjithshëm. Ky fakt shkaktoi alarm në qeverinë e Vatikanit, në botën diplomatike, dhe partitë e së majtës. Për ditë me radhë, shtëpia botuese u vizitua nga autoritete të larta policore, të cilat morën vetëm deklaratën që, botimi i librit ishte urdhëruar, dhe se vlera ishte paguar e plotë. Shtypi i majtë sulmoi me tërbim...”. Më tej korrespodenti i “Agoras” vijon: “Ajo çka i jep kësaj vepre vlerë të saktë dhe të provueshme është se, merret me një përpilim të mrekullueshëm dhe madhështor të dokumenteve dhe burimeve të pamohueshme të rëndësisë dhe autenticitetit, që demonstrojnë, pa pikë dyshimi, ekzistencën e një komploti të madh, të cilin armiqtë tradicionalë të Kishës kishin përgatitur kundër Kishës së Shenjtë Katolike, dhe Botës së Lirë. Këta (armiqtë) po përpiqen të konvertojnë katolicizmin në një vegël të verbër në shërbim të komunizmit, masonërisë, për të dobësuar njerëzimin e lirë dhe të lehtësojnë shkatërrimin e tij dhe, me këtë rrënim, vjen fitorja përfundimtare e komunizmit ateist. Instrumenti më i fuqishëm në këtë komplot janë ata klerikë katolikë, të cilët, duke e tradhtuar Kishën e Shenjtë, përpiqen të shkatërrojnë mbrojtësit e saj më besnikë, dhe, në të njëjtën kohë, ata ndihmojnë në çdo mënyrë që të mundin komunistët, masonët dhe hebrenjtë në veprimtaritë e tyre shkatërrimtare”.

Detajet e librit
SKU001214
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2405

Botuesi: AEM - Misioni Ungjillor

Mashtrimi Evolucion, Ken Ham

Bibla paralajmëron në mënyrë profetike se në ditët e fundit do të dalin shumë mësues të rremë të cilët do t'u paraqiten njerëzve me gënjeshtra shkatërruese. Qëllimi i tyre është ta zhvleftësojnë Të Vërtetën e Zotit dhe t'i shfrytëzojnë besimtarët duke u treguar histori të gënjeshtra dhe mashtrime.

Çmimi 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2367

Botuesi: AEM - Misioni Ungjillor

Misherimi i Fjales se Perendise, Shen Athanasi

A u bë Perëndia njeri në Jezus Krishtin? Nëse është kështu, përse? Ky libër është për të gjithë ata që e pohojnë emrin "i krishterë". I shkruar nga një patriark ortodoks, i përkthyer në anglisht nga një murgeshë katolike dhe më pas në shqip nga ungjillorët, mund të bëjë më shumë se të ndriçojë të kuptuarit tënd t

Çmimi 260 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2372

Botuesi: AEM - Misioni Ungjillor

I dashur Timote, Simon Robinson

Disa njerëz e kanë konsideruar letrën e parë të Palit ndaj Timoteut si manual për rendin e kishës, por s'është aspak i tillë! Ai është një letër urgjente drejtuar një të krishteri në kulmin e krizës dhe një thirrje ndaj një kishe lokale për të vazhduar punën që Perëndia e kishte urdhëruar të bënte, pra, përhapjen e lajm

Çmimi 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Bibla

Bibla me shqipërimin e Dom Simon Filipajt. Bibla nuk është vetëm libri i shenjtë i të krishterëve por edhe libri me të cilin ka lindur gjuha shqipe e shkruar, gjuha që na ndihmon ne te ndjejmë dhe të shprehim ndjenja; pa të cilën ne të gjithë do të ishim një karkasë bosh.

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001347

Botuesi: Te tjere

Sekreti i drejtimit, F.B. Meyer

Kur pjetri u mbyll në burg, nuk mundte të lironte veten. Atëherë iu dërgua një engjëll për të bërë atë që ai s'mundej ta bënte për veten e tij, por ndërsa kishte kaluar nëpër një a dy rrugë të qytetit, engjëlli e la ta vazhdonte rrugën i vetëm. Zoti vazhdon ta trajtojë kështu.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2608

Shqiperia, cmimi

Çmimi për t'ia sjellë ungjillin popullit shqiptar ka qenë gjithmonë i lartë. Ky libër shqyrton disa prej njerëzve që e bënë këtë përpjekje, shqiptarë dhe të huaj, si dhe çmimin që iu është dashur të paguajnë.

Çmimi 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2369

Botuesi: AEM - Misioni Ungjillor

Xhevahire shpirterore nga Kisha e Hershme, Gjon Krisostom

Gjoni, Kryepeshkopi i Kostandinopojës nga viti 398 pas Krishtit, është njohur si "Krisostom" (Gojarti) që nga shekulli i Vl për shkak të predikimeve të tij të fuqishme dhe shprehëse në të cilat ai kombinonte trajnimet që kishte marrë në filozofi dhe në retorikë me një shqetësim të thellë pastoral për t'i zbuluar dhe zbatuar Shk

Çmimi 280 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001212

Botuesi: Shtepia Botuese 55

Jezusi i Nazaretit, Joseph Ratzinger Benedikti XVI

Në këtë vëllim Autori kufizohet vetëm me analizimin e disa momenteve themelore të jetës së Jezusit, që i korrespondojnë periudhës mes Pagëzimit në lumin Jordan dhe Shndërrimit në malin Tabor. Gjithsej janë dhjetë momente, mbi të cilët Autori reflekton në po aq kapituj: Pagëzimi i Jezusit; tundimet; “predikimi në mal”; lutja e Zotit (Ati Ynë); nxënësit;...

Çmimi 1 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001346

Botuesi: Te tjere

Ata që thanë jo dhe shkruajtën historinë, S. I. Portinos

Frut i përjetshëm kur drita përzihet me errësirën, e vërteta me gënjeshtrën, mishi me frymën, Perëndia me Belialin, Krishti me mëkatin, Kisha me frymën e botës. Dhe më e habitshmja është se kurrë nuk do të mund ta marrësh vesh se si, kur dhe ku filloi kjo e keqe. Kur e shikon është vonë.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2371

Botuesi: AEM - Misioni Ungjillor

Te lire ne Krishtin, Edgar H. Andrews

Një komentues ka shkruar kohët e fundit se: "Gjatë historisë, letra e Galatasve ka qenë themeli për shumë forma të doktrinës, deklarimit dhe praktikës së krishterë. Edhe sot mbetet e vërtetë të thuash që mënyra se si i kuptojnë çështjet dhe mësimin e Galatasve përcakton në masë të madhe teologjinë që përkrahim, mesazhin

Çmimi 400 Lekë
More
Ka mbaruar

Ungjilli, Ray Ortlund

Sherlok Holms foli për profesor Moriartin si “Napoleoni i krimit”, dhe ne bëjmë mirë ta konsiderojmë satanin si “Napoleoni i mëkatit”. Satani vazhdon të jetë aktiv dhe po mban të njëjtin ritëm me Perëndinë, duke u përpjekur që me dinakëri të shkatërrojë punën e Perëndis dhe të ndërpresë planet e tij për t’i bërë të mira popullit të tij dhe për t’i dhënë...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2383

Botuesi: AEM - Misioni Ungjillor

Asgje tjeter nuk ka rendesi, Patrcia St. Jones

Kjo histori e fuqishme dhe prekëse është krijuar në bazë të ngjarjeve reale në konfliktin e hidhur të Libanit. Lamia dhe familja e saj rrëmbehen në luftime, me pasoja tragjike. Lamia lufton kundër urrejtjes që kërcënon ta shkatërrojë, deri sa ta kuptojë që falja dhe dashuria janë gjërat më të rëndësishme. Asgjë tjetër nuk

Çmimi 240 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)