• Banner

Elemente teorik te stabilitetit te anijes, Perparim Zaimi, Albert Koco

2675

Para fillimit të ngarkimit e deri në momentin që arrin në portin e shkarkimit, komanda e anijes kryen një sërë veprimesh të tilla si: llogaritjen e stabilitetit statik (të peshës) dhe stabilitetin dinamik (të formës) për të nxjerrë një lartësi metaqëndrore (GM) të pranueshme sipas llojit të ngarkesës që transporton anija, përpilimin e planit të lundimit etj.

2 500 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Elementë teorik të stabilitetit të anijes e zbatimi praktik, pjesa e parë
Origjinali: Elementë teorik të stabilitetit të anijes e zbatimi praktik, pjesa e parë
Gjinia: Studim
Autori: Përparim Zaimi, Albert Koço
Shtëpia botuese: Edlora
Viti: 2011
Fq. 290
Pesha: 0.481 kg.
ISBN: 978-99928-139-27-6

Fragment nga libri

Para fillimit të ngarkimit e deri në momentin që arrin në portin e shkarkimit, komanda e anijes kryen një sërë veprimesh të tilla si:

• Plani i ngarkimit: shpërndarjen e ngarkesës në hambar sipas kurbaturës (m3) dhe faktorët stivues të mallit në ton/ m3 (ose m3/ton).
• Llogaritjen e stabilitetit statik (të peshës) dhe stabilitetin dinamik (të formës) për të nxjerrë një lartësi metaqëndrore (GM) të pranueshme sipas llojit të ngarkesës që transporton anija.
• Mënjanimin në maksimum të efektit të sipërfaqeve të lira të lëngjeve në tanke si dhe ndikimin që kanë ato mbi lartësinë metaqëndrore.
• Llogaritjen e konsumeve ditore në karburant, vaj lubrifikant, furnizime të ndryshme dhe ujë të ëmbël, mbi bazën e të cilave do të kryhet furnizimi deri në portin e mbërritjes duke shtuar 10 % rezervë.
• Përpilimin e planit të lundrimit duke zgjedhur rrugën më të shkurtër e me më pak rreziqe lundrimore deri në destinacionin përfundimtar si dhe përcaktimin e vendeve të strehimit dhe qëndrimit në spirancë në rast të motit me erë dhe valëzim të fuqishëm.
• Marrjen e vazhdueshme të informacionit mbi kushtet e motit në rajonin e lundrimit për të marrë masat e duhura siguruese.
• Kontrollon funksionimin e mekanizmave dhe aparaturave në bord, mjetet e sigurisë për përballimin e fatkeqësive të mundshme në anije dhe shpëtimit në det.
• Drejtuesit planifikojnë dhe kryejnë veprime për mirëmbajtjen e anijes, njohjen e saj në imtësi si dhe evidentojnë e njohim mirë cilësitë manovruese të anijes.

Detajet e librit
Te tjere
2675
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Hegjemonia kombëtare, Enis Sulstarova

(0)

Libri grupon studime dhe artikuj të autorit, që janë shkruar kryesisht në vitet 2010-2017. Pjesa e parë e librit, "Kombi dhe nacionalizmi", përmbledh artikuj që trajtojnë aspekte të çështjes kombëtare shqiptare sot dhe në të kaluarën.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001303

Botuesi: Papirus

Kontratat, e drejta Civile, pjesa e posacme, Georges Vermelle

(0)

Ky libër ka si synim të paraqesë kontratat kryesore të parashikuara nga Kodi Civil dhe tiparet e tyre thelbësore: shitja, shkëmbimi, qiradhënia/marrja, huadhënia (për konsum dhe për përdorim), depozita, përfaqësimi, lojërat dhe bastet, renta jetore, transaksioni si dhe disa marrëveshje plotësuese.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2502

Botuesi: Pegi

Sekrete bukurie dhe mireqenieje

(0)

Për të gjithë femrat që kujdesen për formën, bukurinë dhe mirëqenien e tyre.• Më shumë se 100 ushtrime gjimnastikore të ilustruara për të arritur formën ideale.• Këshilla dietike dhe disa menu "dietash të veçanta" (me tregues të ulët glicemik, dieta bimore, me shumë proteina...).

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000843

Botuesi: Te tjere

Mbi luften civile, Jul Cezari

(0)

Jul Cezari konsiderohet si një prej gjenive ushtarake, më të mëdhenj të kohës dhe një prej liderëve me te fortë. Në vitin 42 p.e.s., dy vjet pas vdekjes së tij, Senati romak e quajti Jul Cezarin, "Zoti Romak".Jul Cezari ka lindur në një prej familjeve më të vjetra aristokrate, në Romë.

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2173

Botuesi: Te tjere

Atlas i anatomise se njeriut, shqip-anglisht-latinisht

(0)

Atlas i anatomisë së njeriut sjell një vështrim tërësor mbi makinën e mrekullueshme që është trupi ynë. Nga koka tek këmbët, figura tërheqëse me shpjegime të saktësisë së lartë, të krijuara me teknologjinë imazheriste të kohëve më të fundit, sjellin pamje të jashtëzakonshme të pjesëve kryesore të trupit.

Çmimi 2 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Dy lindje dhe dy perëndime

Komunitete imagjinare, Benedict Anderson

(0)

Kush do ta kishte menduar se sa më larg parajsës të jesh, aq më fort fryn era? Konfliktet e armatosura të 1978 – 79 në Indokinë, të cilat siguruan rastin e volitshëm urgjent për tekstin origjinal të "Komunitete imagjinare", duken tashmë vetëm dymbëdhjetë vite më pas, sikur i përkasin një epoke tjetër.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000016

Botuesi: Cabej

Poetika, Aristoteli

(0)

Pikëpamjet e tij për artin e veçanërisht për poezinë, (epikën, lirikën dhe tragjedinë), Aristoteli i ka shfaqur në veprën e tij "Poetika", e cila ka arritur deri te ne në formë të cunguar. Por edhe me kaq mund të krijohet një ide e qartë mbi pikëpamjen estetike të filozofit dhe estetit të parë të madh të lashtësisë.

Çmimi 400 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: UET Press

Une kam vrare, Eni Vasili

(0)

Këto personazhe thellësisht dramatike janë gra dhe vajza shqiptare, ato që i kemi ndeshur shpesh në rrugë, në jetën e përditshme, por që befas shfaqen këtu, prapa hekurave të burgut. Drama e këtyre grave i kapërcen kufijtë e çdo seance gjyqësore.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)