Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
Kasollja e xha Tomit, Herriet Bisher-Stou
  • Kasollja e xha Tomit, Herriet Bisher-Stou

Kasollja e xha Tomit, Herriet Bisher-Stou

SKU000557
Vlerësimi 

Zbritja në sasi

Sasia Zbritje Ju kurseni
3 691,13 Lekë Deri në 2 073,38 Lekë
700,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Përshkrimi

Titulli: Kasollja e xha Tomit
Origjinali: Uncle Tom's cabin
Roman
Autori: Herriet Bisher-Stou (Harriet Beecher Stowe)
Shqipëroi: Sterio Spase
Shtëpia botuese: OMSCA-1
Viti: 2004
fq. 358
Pesha: 0.37 kg.
ISBN: 99927-52-48-3
Parathënia e shkrimtares
Raca njerëzore që frymëzoi skenat e këtij libri, ka zënë gjer tani një vend të vogël në botën e qytetëruar. Stërgjyshërit e zezakëve të Amerikës, të lindur nën qiellin tropikal, u lanë trashëgimtarëve të tyre karakteristika të veçanta dhe mjaft të ndryshme nga ato të anglo-saksonëve, që ishin të plotfuqishëm dhe sundues.Por ja që në horizont lindi një agim i ri i jetës. Arti dhe letrat i dhanë dorën njëri-tjetrit, që të harmonizoheshin çdo ditë e më shumë me parimin e madh të Krishtit: duaje të afërmin tënd. Poetë, piktorë, artistë zgjodhën subjektet më të thjeshta e varfanjake të jetës duke i ngritur e i lavdëruar në emër të mbresave të vëllazërisë njerëzore e të sentimentit. Nga çdo anë, mëshira dhe mirëbërësia korrigjonte abuzimet, ndreqte padrejtësitë, shëronte dhembjet dhe njëkohësisht përpiqej t&#39u mësonte njerëzve që të donin të varfrit, të harruarit, të shtypurit, të neveriturit, për të cilët shoqëria as që pyeste. Nga ky zgjidh i përgjithshëm mezi, më në fund, u hodhën sytë te raca e mjerë afrikane, që ishte në kohët e errta mësuese e lashtë e qytetërimit dhe e përparimit, por prej shekujsh dergjej skllave dhe e gjakosur, duke kërkuar ndihmë nga bota e qytetëruar. Më në fund, zemra e racës sunduese u prek nga mëshira; filloi dalëngadalë të kuptonte se sa gjë fisnike ishte të përkrahësh të dobëtin dhe të shtypurin. Për hir të Zotit, tregtia e skllevërve pothuaj se sot ka pushuar. Por k libër ka për qëllim të shtojë simpatinë për zezakët që jetojnë midis nesh, duke treguar se prej sa përdhunimesh e shtypjesh ishin bërë viktima të një sistemi të keq, të padrejtë e të egër, që dobësonte dhe shfaroste fuqitë dhe përpjekjet e miqve më të zjarrtë të kryengritjes së tyre.  

Detajet e librit
OMSCA-1
SKU000557
Përshtypjet

Write your review

Kasollja e xha Tomit, Herriet Bisher-Stou

Kasollja e xha Tomit, Herriet Bisher-Stou

Write your review
16 other products in the same category:

Reference: 2681

Brand: Argeta LMG

Zonja Bovari, Gustav Flober

Review(s): 0

Title: Zonja BovariOriginal: Madame BovaryCategory: NovelAuthor: Gustav FloberAlbanian translator: Viktor KalemiPublisher: Argeta LMGYear: 2009Pgs. 296Weight: 0.373 kgISBN: 978-99927-43-55-7

Price ALL890.00
More
In Stock

Reference: SKU001939

Brand: Argeta LMG

Mbi uje, Gi de Mopasan

Review(s): 0

Title: Mbi ujëOriginal: Sur l'eduCategory: NovelAuthor: Gi dë MopasanAlbanian translator: Leonard MeroPublisher: Argeta – LMGYear: 2010Pgs. 104Weight: 0.11 kgISBN: 978-99956-17-64-6  

Price ALL500.00
More
In Stock

Reference: 2972

Brand: Te tjere

Asgje e re nga Fronti i Perendimit, Erih Maria Remark

Review(s): 0

Title: Asgjë e re nga Fronti i PerëndimitOriginal: In Westen nicht neuesCategory: NovelAuthor: Erih Maria RemarkAlbanian translator: Robert ShvarcPublisher: HorizontYear: 1999Pgs. 256Weight: 0.28 kgISBN: 978-99927-640-5-8  

Price ALL700.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001746

Brand: Te tjere

Franz Kafka, Vepra e plote ne prozen e shkurter

Review(s): 0

Title: Franz Kafka, Vepra e plotë në prozën e shkurtërOriginal: Franz Kafka, Vepra e plotë në prozën e shkurtërCategory: NovelAuthor: Franz KafkaAlbanian translator: Ardian KlosiPublisher: K & BYear: 2010Pgs. 0.85 kgWeight: 0.85 kgISBN: 978-99956-840-2-0  

Price ALL1.50
More
In Stock

Brand: Zambaku

Pajtoni, Nikollai V. Gogol

Review(s): 0

Janë tregime me subjekt të gërshetuar fantastik dhe realist: përshkrimi i jetës fshatarake, i zakoneve dhe i dokeve të atyre anëve, shoqërohet me përshkrimet e paharrueshme të natyrës dhe me riprodhimin e goditur të gojëdhënave në frymën e folklorit ukrainas. 

Price ALL600.00
More
In stock