• Banner

Eter dhe bij, Ivan Turgenjev

2831

Në kryeveprën "Etër dhe bij", Turgenjevi me një stil të jashtëzakonshëm na paraqet konfliktin midis brezave në Rusinë e shek. XIX. Në libër do të lexoni vitet e ndryshimit të përplasjeve shoqërore, konfliktet midis fisnikëve dhe shtresave të varfra, mes të rinjve dhe të moshuarve si dhe do të njiheni me krizat dhe dashuritë e n

6,32 
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Etër dhe bij
Gjinia: Roman
Autori: Ivan Sergejeviç Turgenjev
Shqipëroi: Edlira Llukaçaj
Shtëpia botuese: Zambaku
Viti: 2007
Fq. 272
Pesha: 0.34 kg
ISBN: 978-99956-08-08-8

Mbi librin

Në kryeveprën "Etër dhe bij", Turgenjevi me një stil të jashtëzakonshëm na paraqet konfliktin midis brezave në Rusinë e shek. XIX. Në libër do të lexoni vitet e ndryshimit të përplasjeve shoqërore, konfliktet midis fisnikëve dhe shtresave të varfra, mes të rinjve dhe të moshuarve si dhe do të njiheni me krizat dhe dashuritë e një rinie që mohon çdo lloj vlere.

Romani është bërë i famshëm jo vetëm si përfaqësues i denjë i një letërsie të re që po lindte ndjenja të larta estetike dhe shpirtërore siç ishte letërsia e re ruse por dhe sepse në të përshkruhen si ngjarje kryesore kontradiktat midis brezave.

Personazhi kryesor i romanit Bazarovi një i ri fisnik rus i përket rrymës filozofike të nihilizmit dhe për rrjedhojë ai përçmon dhe nënvlerëson idetë e vjetra të prindërve të tij. Ajo çka ndodh në fakt në roman nuk ishte një fenomen i ri që i përkiste vetëm shoqërisë ruse të kohës por ashtu si e theksojnë shumë antropologjistë dhe sociologë modern ishte një pasqyrim i idesë se revolta e parë e njeriut është ajo ndaj autoritarizmit të prindërve të vet.

Mbi autorin

Ivan Sergejeviç Turgenjev lindi në një familje të pasur dhe aristokratike më 1818. Që në fëmijëri u përball me problemet e skllavërisë. E ëma sillej keq me skllevërit, i keqtrajtonte dhe i dënonte. Kur e ëma filloi të përdorte këto metoda dhune edhe mbi fëmijët, Turgenjevi u largua nga shtëpia dhe vetëm pasi ajo i premtoi që këto ngjarje s'do të përsëriteshin më, u kthye.

Këto gjurmë të thella që i la fëmijëria bënë që Turgenjevi në librat e tij t'u jepte vend problemeve në lidhje me skllavërinë, tokat e pronarëve të tyre, si dhe me aristokracinë. Turgenjevi, si biri i një të pasuri, u shkollua në kolegje private, nga ku më pas u largua për ta vazhduar edukimin e tij në shtëpi me mësues të posaçëm.

Qysh në fëmijëri mësoi gjuhën franceze, angleze dhe gjermane. Pasi u diplomua në filozofi, Turgenjevi shkoi në Gjermani, ku mësoi latinishten dhe greqishten e vjetër. Sapo u kthye në Rusi, botoi librin e parë: "Nga shënimet e një gjuetari". Kjo vepër, kushtuar filozofit dhe shkrimtari të madh Gogol, pas vdekjes, qe dhe arsyeja e burgosjes së tij.

Turgenjevi, pas lirimit, kaloi edhe 18 muaj të tjerë në survejim të plotë. Vepra "Etër dhe bij" fillimisht u botua në një revistë në 1862, për t'u përmbledhur më vonë në një libër. Një vit pas botimit të parë, kjo vepër e mirënjohur u përkthye në frëngjisht, gjermanisht dhe anglisht. Turgenjevi vdiq në Francë, më 3 shtator 1883. Trupi i tij i pajetë u soll në Rusi dhe u varros në Petërburg.

 

Detajet e librit
2831
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU002004

Botuesi: Pegi

Eter e bij, Ivan Turgeniev

(0)

"Ky roman, përveç bukurisë artistike, është i përsosur edhe sepse zgjon mendimin, të shtyn drejt arsyetimit... Kjo ndodh edhe sepse romani është i tëri i sinqertë dhe të prek në thellësi. Vepra, nga kreu deri në rreshtin e fundit, është shkruar me shumë ndjenjë..."

Çmimi 6,32 
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Portreti i artistit ne rini, Xhejms Xhois

(0)

Tani si kurrë më parë, emri i tij i çuditshëm po i dukej si një profeci... nën emrin e mjeshtrit mitik, i dukej se dëgjonte zhurmën e dallgëve të turbullta dhe shihte një formë me krahë që fluturonte sipër dallgëve, duke u ngjitur ngadalë në ajër.

Çmimi 72,73 SEK
More
Ne gjendje

Botuesi: Argeta LMG

Mbreti Lir, William Shakespeare

(0)

Mbreti i moshuar Lir vendos ta ndajë mbretërinë ndërmjet tri vajzave të tij, duke i caktuar secilës një pjesë, në përpjestim të drejtë me elokuencën e deklaratës së tyre të dashurisë. Hipokritet Gonerila dhe Regana bëjnë deklarata të mëdha dhe shpërblehen për to; Kordelja, bija më e vogël, e cila e do me të vërtetë Lirin, nuk pranon të flasë në mënyrë të...

Çmimi 54,55 SEK
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Loja e rruazave prej qelqi, Hermann Hesse, vol. 1

(0)

Ky roman, që është përkthyer në më se 40 gjuhë të botës dhe në 12 dialekte indiane, përmban një utopi shumë konkrete dhe jo më kot u është kushtuar "Pelegrinëve të Orientit", emërtim i përdorur nga autori për artistët, për shkrimtarët dhe për të gjithë njerëzit e së shkuarës, të së tashmes e të së ardhmes.

Çmimi 109,09 SEK
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Artist i botës flutarake, Kazuo Ishiguro

(0)

Në rininë e tij, si djalosh i talentuar në pikturë, por edhe krenar e i vëmendshëm ndaj mjerimit ku ishte zhytur vendi, artisti Masuxhi Ono, nuk dëshironte t’ia kushtonte artin e tij vetëm kremtimit të bukurisë fizike, asaj “botës fluturake” të jetës së natës, qejfeve dhe zdërhalljeve me miq e geisha. 

Çmimi 90,91 SEK
More
Në gjendje

Referenca: 2155

Botuesi: Skanderbeg Books

Zonja Dalloway, Virginia Woolf

(0)

Ndërsa koha e mbrëmjes po afrohet, një mik i papritur mbërrin nga India: është i dashuri i saj i parë, Piter Uolsh, i cili i zgjon asaj kujtime të gjalla të së shkuarës gjersa, hap pas hapi, Klarisa Dalloway sjell në krye historinë e jetës së saj, ëndrrat e largëta të fëmijërisë dhe radhën e kaq viteve të shkuara që lëkundin martesën e sa të qetë.

Çmimi 59,09 SEK
More
Ka mbaruar

Referenca: 2722

Botuesi: Fan Noli

Kohë të vështira, Charles Dickens

(0)

Ndodhia e trishtë e Luiza Gredgraundit dhe e të atit është një nga rrëfimet më të bukura të treguara ndonjëherë nga Dikensi. Tomas Gredgraundi, si shumë prej bashkëkohësve të tij, ka kryer gabimin trashanik ngaqë Filozofinë e të Dhënave e ka ngritur në shkallën e faktit, teori që duhet të drejtojë jetën patjetër.

Çmimi 127,27 SEK
More
Ne gjendje

Referenca: 2520

Botuesi: Dituria

Koprraci, Molieri

(0)

Në komedinë "Koprraci" Molieri demaskon me forcë të madhe fuqinë shkatërruese të parasë dhe godet koprracinë, që ishte tipar karakteristik i borgjezisë në zhvillim. Ai e dënon si një ves të ulët me pasoja shumë negative. Harpagoni koprrac e fajdexhi jeton nën ethen e parave.

Çmimi 31,82 SEK
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)