• Banner

Lista e librave të autorit ose përkthyesit Ivan Turgenev

Ivan Sergejeviç Turgenjev lindi më 1818 në provincën Oriol të Rusisë. Familja e tij u zhvendos në Moskë më 1927 dhe ai ndoqi studimet për filozofi në Universitetin e Shën Petersburgut. Kur ishte nëntëmbëdhjetë vjeç, publikoi poemat e para dhe shkoi në Universitetin e Berlinit. Pas dy vitesh ai u kthye në Rusi dhe mori diplomë në Universitetin e Moskës. Pas vitit 1856 ai jetoi më së shumti jashtë vendit dhe u bë shkrimtari i parë rus që fitoi reputacion në të gjithë Evropën. Ai shkroi shumë romane, drama, tregime dhe novela, nga të cilat, Dashuria e parë (1860) është më e famshmja. Ai vdiq në Paris më 1883.

Janë 6 libra.

Je duke parë 1 - 6 nga 6 artikull(j)

Referenca: 2831

Botuesi: Zambaku

Eter dhe bij, Ivan Turgenjev

Në kryeveprën "Etër dhe bij", Turgenjevi me një stil të jashtëzakonshëm na paraqet konfliktin midis brezave në Rusinë e shek. XIX. Në libër do të lexoni vitet e ndryshimit të përplasjeve shoqërore, konfliktet midis fisnikëve dhe shtresave të varfra, mes të rinjve dhe të moshuarve si dhe do të njiheni me krizat dhe dashuritë e n

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar