Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Syrja dhe Eqrem Bej Vlora, vol.3, Beqir Meta, Hasan Bello
  • Syrja dhe Eqrem Bej Vlora, vol.3, Beqir Meta, Hasan Bello

Syrja dhe Eqrem Bej Vlora, vol.3, Beqir Meta, Hasan Bello

Hartimi i një korpusi dokumentar mbi kontributin dhe aktivitetin e Syrja dhe Eqrem Bej Vlorës ka si qëllim të hapë siparin e këtyre studimeve, për t`i dhënë shtysë studiuesve dhe historianëve të hedhin dritë mbi rolin që këto dy figura kaq të rëndësishme të Rilindjes Kombëtare dhe Pavarësisë Shqiptare kanë dhënë në këtë periudhë.

2 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Syrja dhe Eqrem Bej Vlora, vol.3  (Kopertinë e trashë)

Origjinali: Syrja dhe Eqrem Bej Vlora, vol.3  

Gjinia: Histori

Autori: Beqir MetaHasan Bello

Shtëpia botuese: Akademia e Studimeve Albanologjike

Viti: 2020

Fq. 413

Pesha: 0.855 kg

ISBN: 978-9928-313-17-1

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin 

Në historiografinë dhe memorialistikën shqiptare emrat e Syrja dhe Eqrem Bej Vlorës shpërfaqen si një konstelacion me një kontribut të jashtëzakonshëm. Por për shkaqe ideologjike dhe klasore, këto personalitete dhe veprimtaria e tyre patriotike, politike, publicistike dhe intelektuale ishte mbuluar nga pluhuri i harresës, dhe ata i ishin nënshtruar anatemimit dhe persekutimit nga regjimi komunist. Prandaj, evidentimi i kontributit të Familjes Vlora, në rastin konkret i Syrja dhe Eqrem Bej Vlorës, përbënte një obligim moral, profesional dhe kombëtar jo vetëm për ne si studiues, por edhe për pasardhësit e kësaj Familjeje të nderuar, rrënjët e së cilës, si një rrap shekullor, shtrihen thellë deri në mesjetën e popullit shqiptar.

Ashtu siç ka ndodhur edhe me kombet e tjerë ballkanikë dhe evropianë, historia e kombformimit dhe shtetformimit lidhet ngushtë me historinë e familjeve fisnike, të cilat përbëjnë gurëthemelet e një kombi. Nga ky prizëm, studimi i tyre nuk mund të neglizhohet. Madje përbën një domosdoshmëri, pasi këto familje lidhen ngushtë me proceset historike dhe kulturore të çdo populli.

Hartimi i një korpusi dokumentar mbi kontributin dhe aktivitetin e Syrja dhe Eqrem Bej Vlorës ka si qëllim të hapë siparin e këtyre studimeve, për t`i dhënë shtysë studiuesve dhe historianëve të hedhin dritë mbi rolin që këto dy figura kaq të rëndësishme të Rilindjes Kombëtare dhe Pavarësisë Shqiptare kanë dhënë në këtë periudhë.

Në vëllimin e parë dhe të dytë kemi përfshirë dokumente relevante nga disa arkiva brenda dhe jashtë vendit dhe më konkretisht nga: Arkivi Qendror i Shtetit (AQSH); Arkivi i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Drejtoria e Zbulimit Politik (AMPB); Arkivi i Ministrisë së Punëve të Jashtme austro-hungareze (Haus und Hof Staats Archiv, Wien, Politisches Archiv, Albanien) që ndodhet në Arkivin e Institutit të Historisë (AIH), të cilin e kemi paraqitur shkurtimisht me siglën “Vj.” dhe indikacionin përkatës poshtë çdo dokumenti; Arkivi Historik dhe Diplomatik i Ministrisë së Punëve të Jashtme në Romë (Archivio Storico e Diplomatico del Ministero degli Affari Esteri, Roma), me siglën e shkurtuar (AMAE); arkivi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Britanisë së Madhe (The National Archives, Foreing Office), me siglën e shkurtuar (TNA, FO).

Nga ky dokumentacion del qartë i gjithë aktiviteti patriotik i Syrja dhe Eqrem Bej Vlorës, mendimi i tyre politik, kulturor, ekonomik, diplomatik, juridik dhe arsimor, duke i vendosur këto dy personalitete në kontekstin e zhvillimeve historike të kohës. Kjo bën të mundur të konstatojmë dhe të themi me plot gojën se në rastin konkret kemi të bëjmë jo vetëm me dy persona që kanë lidhje gjaku mes tyre (atë e birë), por me dy figura me influencë të madhe politike dhe diplomatike, me dy personalitete me formim poliedrik, me dy poliglotë, aktivistë të çështjes dhe lëvizjes për pavarësi kombëtare. Nga dokumentet e botuara vihet re se mendimi i tyre ka ardhur duke evoluar në raport me rrethanat politike të kohës.

Në vëllimin e tretë të këtij korpusi kemi përfshirë materialet studimore dhe publicistike të Syrja dhe Eqrem Bej Vlorës të pabotuara dhe ribotuara më parë. Kjo për të mos përsëritur të njëjtat materiale me të cilat tashmë lexuesi është njohur.

Kështu, në vëllimin e tretë kemi vendosur disa studime të Syrja Bej Vlorës, si Pashallarët shqiptarë në Perandorinë Osmane, Pashallarët shqiptarë në Vilajetin e Janinës; një studim mbi të drejtën e pronësisë në Shqipëri gjatë dhe pas periudhës osmane, i cili duhet të ketë mbetur i papërfunduar; si dhe një studim mbi historinë e bujqësisë. Kemi përfshirë dhe publicistikën e Eqrem Bej Vlorës, e cila përbëhet nga disa shkrime dhe artikuj studimorë të botuara në disa revista prestigjoze të emigracionit politik shqiptar, si “Shejzat”, “Jehona myslimane” etj.

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928313171
ean13
9789928313171
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Toena

Udhëkryqe Shqiptaro-Gjermane, Paskal Milo

Dokumente të panjohura më parë, nxjerrë nga arkivat e ministrisë së brendshme vijnë përmes librit “Udhëkryqe shqiptaro-gjermane”, promovuar sot nga historiani. Ky botim është një përpjekje për të rrëfyer jetën e gjermanëve të mbetur në Shqipëri pas çlirimit, trajtimin e tyre nga diktatura që do të udhëhiqte Shqipërinë e pasluftës dhe përpjekja e...
2 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2599

Botuesi: Naimi

Lufta kunder pavaresimit te Shqiperise, Ismail Strazimiri

Libri i Ismail Strazimirit nuk është thjesht një libër kujtimesh. Në përmbajtjen e tij autori ka tejshkruar biseda shumë të rëndësishme me veprimtarë të kohës, vendës e të huaj, të zhvilluara nga ai vetë; letra të pritura e të dërguara; shenjime të rëndësishme për njohjen e procesit historik.
700 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Naimi

Murgjit bazilianë të Italisë në Shqipëri, Nilo Borgia

Merita e parë e veprës së Borgia – s qëndron në faktin se ajo përshkruan një ndër periudhat më të dendura të kulturës mbarëshqiptare, e cila patjetër duhet thelluar e studiuar më tej, duke mbetur një imperativ për historiografinë e sotme shqiptare. 
1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Papirus

Njeriu fëmijë, teknikat e propagandës autoritare, Artan Fuga

Autori nëpërmjet një bisede të shtruar me lexuesit, me të dhëna të qëmtuara me kujdes, bazuar te arritje të shkencave sociale evropiane dhe amerikane, nxjerr në pah se ku qëndron forca e propagandës që na manipulon, vendos në rresht, heq çdo iniciativë qytetare, mbyt të menduarin kritik. Ai niset nga analiza e propagandës totalitare, por hedh dritë më pas...
1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001529

Botuesi: Toena

Të vërtetat e fshehura, Incidenti i Kanalit të Korfuzit, Paskal Milo

"Të vërtëtat e Fshehura të kanalit të Korfuzit" është cilësuar nga historianët të cilët kanë referuar mbi këtë botim në ceremoninë e prezantimit si varianti më shterues për këtë ngjarje që edhe 54 vjetë më vonë kishte mbetur i pazbardhur.
1 500 Lekë
More
In Stock

Referenca: 2663

Botuesi:

100 vjet pavaresi, Moikom Zeqo, Deshira Jazexhiu

Me rastin e jubileut të 100-vjetorit të Pavarësisë dhe themelimit të Shtetit modern Shqiptar, po ju paraqesim këtë botim të veçantë, duke pasur parasysh një sintezë pasqyruese dhe përfaqësuese të kësaj ngjarjeje epokale në historinë e kombit tonë.
800 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU000391

Botuesi: Botimet Dudaj

Historia diplomatike e ceshtjes Shqiptare, Arben Puto

Arben Puto është një prej historianëve më të njohur shqiptarë. Në vitet e punës së vet në fushën e studimeve, ai ka shkruar disa libra, ndër të cilët përmendim "Çështja Shqiptare në aktet ndërkombëtare pas Luftës së I Botërore", "E Drejta Ndërkombëtare Publike Libër Universitar", "Historia diplomatike e çështjes shqiptare 1878-1926".
1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2910

Botuesi: Te tjere

Hebrenjte ne trojet shqiptare, Edmond Malaj

Historia e hebrenjve në Shqipëri vitet e fundit ka qenë objekt i disa botimeve me karakter shkencor apo popullarizues. Ky botim i Edmond Malajt është i fundit në rend kohor, dhe si i tillë ka privilegjin të një tradite të krijuar tashmë në Shqipëri mbi studimet hebraike.
1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Akademia e Shkencave

Etnografi në diktaturë: dija, shteti dhe holokausti ynë, Nebi Bardhoshi, Olsi Lelaj

Ky libër është sa një histori kritike mbi mendimin etnografik në një situatë diktatoriale, po aq dhe një kontribut teorik mbi vetë natyrën, etosin dhe ekonominë politike të diktaturës së proletariatit - kësisoj është edhe një antropologji e dijes, por edhe e shtetit. Si e tillë, anali za jonë i tejkalon kufijtë, që shpeshherë vendosen prej emrave, ngjar...
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001767

Botuesi: Te tjere

Mergim Mbreteror: Mbreti Zog & Mbreteresha Geraldina, Neil Rees

Pas Luftës së Dytë Botërore, Shqipërisë i duhej një mbret i ri, post i cili iu ofrua personave të ndryshëm. Gjatë viteve 1920, një prijës shqiptar, me ndihmën e oficerëve në pension të ushtrisë Britanike, vendosi rend në vend. Në vitin 1928, ai mori titullin Mbreti Zog.
500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Dodona Press

Shqiptarët dhe krijimi i shtetit Grek, Elena Kocaqi

Rebelimi u organizua si një luftë fetare që zhduku të gjithë popujt e feve te tjera si hebrejt, katolikët dhe myslimanët dhe urdhërin për këtë gjë nga burimet historike, duket se e ka dhënë Ipsilanti, nje ortodoks nga Azia, i mbështetur nga Rusia .
1 500 Lekë
More
Në gjendje
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Syrja dhe Eqrem Bej Vlora 1890-1913, vol.1, Beqir Meta, Hasan Bello

Hartimi i një korpusi dokumentar mbi kontributin dhe aktivitetin e Syrja dhe Eqrem Bej Vlorës ka si qëllim të hapë siparin e këtyre studimeve, për t`i dhënë shtysë studiuesve dhe historianëve të hedhin dritë mbi rolin që këto dy figura kaq të rëndësishme të Rilindjes Kombëtare dhe Pavarësisë Shqiptare kanë dhënë në këtë periudhë.
2 000 Lekë
More
Në gjendje

Syrja dhe Eqrem Bej Vlora 1914-1953, vol.2, Beqir Meta, Hasan Bello

Hartimi i një korpusi dokumentar mbi kontributin dhe aktivitetin e Syrja dhe Eqrem Bej Vlorës ka si qëllim të hapë siparin e këtyre studimeve, për t`i dhënë shtysë studiuesve dhe historianëve të hedhin dritë mbi rolin që këto dy figura kaq të rëndësishme të Rilindjes Kombëtare dhe Pavarësisë Shqiptare kanë dhënë në këtë periudhë.
2 000 Lekë
More
Në gjendje