• Banner

Mbi lëvizjen komuniste në Shqipëri në vitet 20-30, Koço Tashko

Por ai nuk “harron” të theksojë se, Enver Hoxha e ngriti zërin dhe e thirri popullin shqiptar në luftë vetëm atëherë kur Hitleri i shpalli luftë BRSS. Kjo, sipas tij, bëri të domosdoshme edhe formimin e PKSh-së. Një fakt i tillë konfirmon se lëvizja komuniste shqiptare që nga 7 prilli 1939 deri kur BRSS hyri në luftë me Gjermaninë naziste, nuk kishte luajtur asnjë rol qoftë edhe simbolik në rezistencën antifashiste.

600 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Mbi lëvizjen komuniste në Shqipëri në vitet 20-30

Origjinali: Mbi lëvizjen komuniste në Shqipëri në vitet 20-30

Gjinia: Kujtime/Histori

Autori: Koço Tashko

Shtëpia botuese: Akademia e Studimeve Albanologjike

Viti: 2020

Fq. 158

Pesha: 0.205 kg

ISBN: 978-9928-289-40-7

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin 

Këto kujtime hapen me një hyrje mbi jetën dhe veprimtarinë e Enver Hoxhës përpara themelimit të PKSH-së. Autori, i ndikuar nga atmosfera politike e kohës dhe ekzaltimi i imponuar i të gjithë shoqërisë shqiptare të pasluftës, e ngre në piedestal duke i thurur elozhe. Por ai nuk “harron” të theksojë se, Enver Hoxha e ngriti zërin dhe e thirri popullin shqiptar në luftë vetëm atëherë kur Hitleri i shpalli luftë BRSS. Kjo, sipas tij, bëri të domosdoshme edhe formimin e PKSh-së. Një fakt i tillë konfirmon se lëvizja komuniste shqiptare që nga 7 prilli 1939 deri kur BRSS hyri në luftë me Gjermaninë naziste, nuk kishte luajtur asnjë rol qoftë edhe simbolik në rezistencën antifashiste.

Kujtimet e Koço Tashkos kanë një rëndësi të madhe për historinë e lëvizjes komuniste të paraluftës. Ato hedhin dritë mbi një sërë zhvillimesh dhe raportesh të panjohura nga studiuesit dhe lexuesit. Prandaj, botimi i tyre paraqet interes për historiografinë shqiptare.

Në një shënim që mban datën 15 janar 1958, Koço Tashko shkruan se këto kujtime i kishte shkruar në vitet 1947-1948 “në një kohë dëshpërimi, ku për shkak të gjendjes së atëhershme më kish hyrë një dyshim nëse kishte vlejtur puna ime sadopak”. Kjo periudhë përkon me konsolidimin e diktaturës komuniste; me vasalitetin e plotë të Shqipërisë ndaj Jugosllavisë; me masat represive kundër elementëve që konsideroheshin armiq të regjimit; me vrasje, burgosje dhe internime të njerëzve të pafajshëm, duke ngjallur njëfarë zhgënjimi tek shumë komunistë. Por kjo periudhë përkon edhe me luftën “brenda llojit”, kur në radhët e PKSH-së zhvillohej një betejë e ashpër për kapjen e posteve drejtuese. Prandaj, zhgënjimi i një komunisti të orëve të para si Koço Tashko ishte i përligjur. Për fat të keq, siç e thekson edhe vetë Koço Tashko, këto kujtime nuk i kishte vazhduar, sepse priste të gjente një grumbull shënimesh që i kishte fshehur te Gjine Riza në Bulgarec të Korçës në vitet 1942-1943, por që ishin djegur gjatë luftës. Kështu, kishin humbur një pjesë e rëndësishme e të dhënave lidhur me lëvizjen komuniste në Shqipëri. Në një shënim të nëpunësit të ish-arkivit të PPSh-së, shkruhet se Nexhmije Hoxha kishte dhënë urdhër që këto kujtime dhe të tjera për Luftën Nacionalçlirimtare të mos botoheshin, por t`i dërgoheshin Institutit të Shkencave. Kjo për shkak se regjimi komunist përpiqej të paraqiste një histori të “rrumbullakosur” të lëvizjes komuniste në vitet 20-30-të, ndërsa për periudhën e luftës ndjeshmëria për rolin dhe protagonizmin e drejtuesve të PKSh-së ishte akoma më e madhe. Kujtimet përbënin dëshmi kontraverse me versionet zyrtare të historisë së PPSh-së, të cilët do të ndryshoheshin sa herë “zbuloheshin” grupe armiqësore dhe dënoheshin eksponentë të ndryshëm të regjimit. Origjinali i këtyre kujtimeve gjendet në Arkivin Qendror të Shtetit, në indikacionin e shënuar në referencë. Ndonëse në hyrje atyre u janë bashkëngjitur disa pjesë, duke thyer rendin kronologjik, e kemi parë të arsyeshme t`i lëmë siç janë. Autori herë pas here ka vendosur ndonjë shënim, ndërsa ato pak shpjegime të vendosura nga ana jonë gjenden me referencë në fund të faqes.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Shqipëria në vitet 1912-1944, Xhemal Kusi

Ai përshkruan me detaje edhe kontradiktat që lindën mes Esat Pashë Toptanit dhe Ismail Bej Qemal Vlorës në muajt e parë pas Shpalljes së Pavarësisë. Atmosfera dhe entuziazmi para dhe pas ardhjes së Princ Wied-it përbëjnë një dëshmi autentike dhe një panoramë realiste që përputhet dhe me burimet diplomatike të kancelarive europiane të kohës. Xhemal Kusi...

Çmimi 1 300 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Akademia e Shkencave

Realizëm Socialist në Shqipëri, Arian Leka

Por kur narrativës i mungon edhe origjinali (realiteti socialist) edhe kopja e pasqyrimit të tij (vepra e artit) e kur çështje si këto nuk shqyrtohen, historiografia kulturore gjen rastin të heshtë e të vetëmanipulohet mbi pyetjet se çfarë përfaqësoi kultura dhe arti që e (ri)prodhoi realitetin socialist dhe ç’formë realizmi zbatoi Realizmi Socialist i...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Akademia e Shkencave

Etnografi në diktaturë: dija, shteti dhe holokausti ynë, Nebi Bardhoshi, Olsi Lelaj

Ky libër është sa një histori kritike mbi mendimin etnografik në një situatë diktatoriale, po aq dhe një kontribut teorik mbi vetë natyrën, etosin dhe ekonominë politike të diktaturës së proletariatit - kësisoj është edhe një antropologji e dijes, por edhe e shtetit. Si e tillë, anali za jonë i tejkalon kufijtë, që shpeshherë vendosen prej emrave, ngjar...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UET Press

Enveriada, Alfred Peza

Në pranverën e vitit 1985, kur vizitoi për herë të parë “Syrin e Shqiponjës”, Udhëheqësi i Ri kuptoi se Paraardhësi ishte i pazëvendësueshëm.  Qendra Sekrete në Tiranë, pasi krijoi planetin e ri që komandohej nga Zoti Ateist, duhej t’i shtronte rrugën “përjetësisë” së pushtetit. 

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Dokumente të kominternit për Shqipërinë, Hasan Bello

Këto dokumente kanë një rëndësi të madhe historike për studimin e pikëpamjeve politike që organizatat në fjalë kishin lidhur me krijimin e një fronti të përbashkët antizogist; për ndryshimin e rendit kushtetues dhe gjendjes social-ekonomike në Shqipëri; për riorganizimin e anëtarëve të ish-shoqërisë “Bashkimi” në një parti politike; për veprimtarinë e...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Naimi

Shansi gjerman dhe shqiptarët, Mimoza Cika-Kelmendi

Më në fund flet edhe protagonisti i të ashtuquajturit "shansi gjerman për Shqipërinë", ish-ministri i Jashtëm gjerman, Hans Dietrich Gensher. Biseda gjendet në librin më të ri të Mimoza Cika-Kelmendit, "Shansi gjerman dhe shqiptarët", botimet "Naimi". Mimoza Cika-Kelmendi prej afro dy dekadash ka bërë gazetaren në një nga mediat më të njohura në shkallë...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Shtepia Botuese 55

Kujtime nga Shqipëria, Odile Daniel

Ndërsa gjendesha Në Shqipëri nën hijen e nëj pishnaje të mrekullueshme në breg të Adriatikut, e shtrirë në rërë dhe duke soditur plazhin dhe valët dikur të ndaluara, mendoja për të skhuarën e dhimbshme të këtij vendi. M’u duk e nevojshme të kujtoja fatin e mjerë të shqiptarëve, me qëllim që vuajtjet e jetura nën diktaturën komuniste të mos harrohen.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2665

Botuesi: Tirana Times

Enver Hoxha dhe diktatura staliniste në Shqipëri, Bernd Fischer

Megjithëse kanë kaluar dy dekada, ende trashëgimia totalitare vërtitet në të tashmen tonë, duke penguar të ardhmen. Nuk është vetëm Shqipëria që nuk është ndarë me të kaluarën e saj. Vende të tjera në Ballkan, gjithashtu, hezitojnë që me vullnet të lirë të vendosin të ndahen nga një trashëgimi edhe më kriminale.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Kur isha në Shqipëri, Dushan Mugosha

Konsultimi i këtij materiali nga studiuesit dhe drejtuesit e shtetit komunist, për nevoja të ndryshme mund të bëhej vetëm me leje të posaçme. Kjo tregon se, për nomeklaturën e lartë komuniste, informacionet dhe versioni i ofruar nga i dërguari i PKJ-së në vitet e LDB në Shqipëri, për të themeluar, organizuar dhe drejtuar së bashku me M.Popoviçin dhe...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)