• Banner

Realizëm Socialist në Shqipëri, Arian Leka

Por kur narrativës i mungon edhe origjinali (realiteti socialist) edhe kopja e pasqyrimit të tij (vepra e artit) e kur çështje si këto nuk shqyrtohen, historiografia kulturore gjen rastin të heshtë e të vetëmanipulohet mbi pyetjet se çfarë përfaqësoi kultura dhe arti që e (ri)prodhoi realitetin socialist dhe ç’formë realizmi zbatoi Realizmi Socialist i cili, në vend të artit, krijoi Socializmin, si realitet dhe kategori estetike. 

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Realizëm Socialist në Shqipëri

Origjinali: Realizëm Socialist në Shqipëri

Gjinia: Histori

Autori: Arian Leka

Shtëpia botuese: Akademia e Shkencave e Shqipërisë

Viti: 2020

Fq.296

Pesha: 0.515 kg

ISBN: 978-9928-237-90-3

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Pas shembjes së Socializmit dhe shthurjes së projektit utopik, diktuar prej tij, shumë krijime, prej atyre që Realizmi Socialist i prodhoi si art për masat, u shkatërruan, duke ndarë të njëjtin fat me realitetin që kishin pasqyruar. Bashkë me to u zhdukën e u fshehën provat dhe gjurmët e atyre veprave që, duke vënë në lëvizje ekonominë e prestigjit kulturor, ushqyen me trupin e tyre pushtetin, hierarkitë dhe iluzionin e solidaritetit. 

Me kaq, veprave të metodës-metronom të Realizmit Socialist, që njihnin vetëm dy kohë – të Shkuarën dhe të Ardhmen, por që vdisnin nëse ndaleshin tek e Tashmja dhe pasqyrimi me realizëm i përditshmërisë – u qe siguruar shtegu i mbijetesës përmes risjelljes në jetë dhe riinterpretimeve.

Përmes dënimit me damnatio memoriae u besua se, po të zhdukej trupi i mumies, lidhjet me të vdekurin me fund të palavdishëm, siç u bë Realizmi Socialist, këputen. Por kur narrativës i mungon edhe origjinali (realiteti socialist) edhe kopja e pasqyrimit të tij (vepra e artit) e kur çështje si këto nuk shqyrtohen, historiografia kulturore gjen rastin të heshtë e të vetëmanipulohet mbi pyetjet se çfarë përfaqësoi kultura dhe arti që e (ri)prodhoi realitetin socialist dhe ç’formë realizmi zbatoi Realizmi Socialist i cili, në vend të artit, krijoi Socializmin, si realitet dhe kategori estetike. 

Periudha e përpunimit të Realizmit Socialist përkon gjithashtu në kronologji me zhvillimin e disa prej rrymave të rëndësishme kulturore dhe artistike europiane. Ky fakt ofron praktika të përbashkëta ritualesh inicimi, kalimi e ndërmjetësimi dhe bën të mundur që edhe një projekt ideologjik mbi artin proletar, siç ishte ai i Realizmit Socialist të kamuflohet, duke marrë trajtën e avangardave. 

Prej këtej, mund të arsyetohet nëse Realizmit Socialist në Shqipëri iu bë më i lehtë depërtimi dhe më e butë kundërvënia jo vetëm për shkak të realitetit të ri politik e social, por edhe se lëvizjet moderne e moderniste, në fillesat e tyre, nuk u vendosën dot si një “airbag”, mes Realizmit paraardhës dhe Realizmit Socialist i cili, për të mbajtur në punë kombinatin e përpunimit të metaforave ideologjike, sakrifikoi, pa shumë mëdyshje, vetë realizmin.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Shtepia Botuese 55

Kujtime nga Shqipëria, Odile Daniel

Ndërsa gjendesha Në Shqipëri nën hijen e nëj pishnaje të mrekullueshme në breg të Adriatikut, e shtrirë në rërë dhe duke soditur plazhin dhe valët dikur të ndaluara, mendoja për të skhuarën e dhimbshme të këtij vendi. M’u duk e nevojshme të kujtoja fatin e mjerë të shqiptarëve, me qëllim që vuajtjet e jetura nën diktaturën komuniste të mos harrohen.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UET Press

Enveriada, Alfred Peza

Në pranverën e vitit 1985, kur vizitoi për herë të parë “Syrin e Shqiponjës”, Udhëheqësi i Ri kuptoi se Paraardhësi ishte i pazëvendësueshëm.  Qendra Sekrete në Tiranë, pasi krijoi planetin e ri që komandohej nga Zoti Ateist, duhej t’i shtronte rrugën “përjetësisë” së pushtetit. 

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2665

Botuesi: Tirana Times

Enver Hoxha dhe diktatura staliniste në Shqipëri, Bernd Fischer

Megjithëse kanë kaluar dy dekada, ende trashëgimia totalitare vërtitet në të tashmen tonë, duke penguar të ardhmen. Nuk është vetëm Shqipëria që nuk është ndarë me të kaluarën e saj. Vende të tjera në Ballkan, gjithashtu, hezitojnë që me vullnet të lirë të vendosin të ndahen nga një trashëgimi edhe më kriminale.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Papirus

Origjinat e pushtetit, pronës, pasurisë, Artan Fuga

Përse demokracia që për parim është decentralizim dhe vetëqeverrisje është tjetërsuar në centralizim partiako-burokratik, përse tregu që duhet të udhëhiqet nga idealet e konkurrencës sa më perfekte na është kthyer në një monopol politiko-oligarkik,përse Shqipëria në vend të modernizohet, ka mbetur teknologjikisht shoqëri e shekullit të 20-të, përse në...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Akademia e Shkencave

Etnografi në diktaturë: dija, shteti dhe holokausti ynë, Nebi Bardhoshi, Olsi Lelaj

Ky libër është sa një histori kritike mbi mendimin etnografik në një situatë diktatoriale, po aq dhe një kontribut teorik mbi vetë natyrën, etosin dhe ekonominë politike të diktaturës së proletariatit - kësisoj është edhe një antropologji e dijes, por edhe e shtetit. Si e tillë, anali za jonë i tejkalon kufijtë, që shpeshherë vendosen prej emrave, ngjar...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Dokumente të kominternit për Shqipërinë, Hasan Bello

Këto dokumente kanë një rëndësi të madhe historike për studimin e pikëpamjeve politike që organizatat në fjalë kishin lidhur me krijimin e një fronti të përbashkët antizogist; për ndryshimin e rendit kushtetues dhe gjendjes social-ekonomike në Shqipëri; për riorganizimin e anëtarëve të ish-shoqërisë “Bashkimi” në një parti politike; për veprimtarinë e...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Historia e lëvizjes së majtë në Shqipëri 1878 – 1941, Kristo Frashëri

Në këtë trajtesë është mbështetur kryesisht në burimet dokumentare të kohës së ngjarjeve dhe në dëshmitë e shkruara nga protagonistët e tyre, disa nga të cilat i ka përmbledhur në pjesën e dytë të vëllimit. Krahas burimeve ai ka shfrytëzuar dhe njoftimet që ai vetë ka mbledhur nga bisedat me protagonistët e ngjarjeve, të cilët ka pasur fatin t'i njohë...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)