Historia shqiptare

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Papa Kalisti lll, Skenderbeu, Shqiperia dhe kryqezata, Giussepe Valentini Shfaq të madhe

Papa Kalisti lll, Skenderbeu, Shqiperia dhe kryqezata, Giussepe Valentini

2877

Produkt i ri

Ky vëllim ka për bazë të vet një punim të tre autorëve (Shambra, Parino, Valentini) mbi dëshmitë që japin dokumentet e arkivës së Vatikanit mbi përkujdesjen e Papa Kalistit lll për çlirimin e Shqipërisë dhe vendeve të tjera ballkanike nga zgjedha osmane dhe për organizimin e një kryqëzate që do të vinte në krye të saj heroi

Më shumë detaje

In Stock

$9.02

-20%

$11.27

Add to wishlist

Zbritja në sasi

SasiaÇmimiJu kurseni
3 $1.13 Deri $30.43

Më shumë informacione

Titulli: Papa Kalisti lll, Skënderbeu, Shqipëria dhe kryqëzata (1455 – 1458)
Origjinali: Papa Kalisti lll, Skënderbeu, Shqipëria dhe kryqëzata (1455 – 1458)
Gjinia: Histori
Autori: At Giussepe Valentini
Shqipëroi: Ndriçim Kulla, Dritan Thomollari
Shtëpia botuese: Plejad
Viti: 2009
Fq. 304
Pesha: 0.34 kg
ISBN: 978-99956-57-18-X

Mbi librin
Ky vëllim ka për bazë të vet një punim të tre autorëve (Shambra, Parino, Valentini) mbi dëshmitë që japin dokumentet e arkivës së Vatikanit mbi përkujdesjen e Papa Kalistit lll për çlirimin e Shqipërisë dhe vendeve të tjera ballkanike nga zgjedha osmane dhe për organizimin e një kryqëzate që do të vinte në krye të saj heroin tonë kombëtar, Gjergj Kastriotin. Për të qartësuar mendimin dhe interpretimin që At Giussepe Valentini i bën prejardhjes, rolit, historiografisë së jetës së Skënderbeut e në mënyrë kurioze edhe gjatësisë së shumë – diskutuar të tij, në libër përfshihet një kapitull i veçantë me titull "Skënderbeu në thjerrzën valentiniane", çka e pasuron atë me një aspekt kritik mjaft të domosdoshëm. Ndërsa për t'i njohur dhe për t'i parë në një perspektivë të përgjithshme dhe historike marrëdhëniet shqiptaro – papnore kemi dashur të jepnim edhe një shtojcë ku përfshihen dokumenta e dëshmi për një kontribut tjetër të rëndësishëm të këtyre marrëdhënieve, atë të një përpjekjeve për çlirimin e Shqipërisë në vitet 1593 – 1596 dhe më vonë, të synuar e mbështetur po njëlloj nga Selia e Shenjtë. Të gjithë këto kapituj, si pjesë e një mozaiku, duhen parë në qëllimin për t'i paraqitur lexuesit një sërë kontributesh, në përforcim të parashtrimit se marrëdhëniet shqiptaro – papnore përbëjnë për Shqipërinë një periudhë afatgjatë, një strukturë përsëritëse të historisë së saj, që ka arritur kështu t'i plazmojë, në pjesën më të madhe edhe vetë identitetin e kulturës.  

Reviews

Write a review

Papa Kalisti lll, Skenderbeu, Shqiperia dhe kryqezata, Giussepe Valentini

Papa Kalisti lll, Skenderbeu, Shqiperia dhe kryqezata, Giussepe Valentini

Ky vëllim ka për bazë të vet një punim të tre autorëve (Shambra, Parino, Valentini) mbi dëshmitë që japin dokumentet e arkivës së Vatikanit mbi përkujdesjen e Papa Kalistit lll për çlirimin e Shqipërisë dhe vendeve të tjera ballkanike nga zgjedha osmane dhe për organizimin e një kryqëzate që do të vinte në krye të saj heroi

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...