Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Stalini i ri, Simon Sebag Montefiore

Vlerësimi 

I mrekullueshëm! Një kryevepër e mbushur me detaje. Një portret i gjallë psikologjik i këtij njeriu të rrezikshëm, të hijshëm dhe enigmatik.

1 400,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Stalini i ri
Origjinali: Young Stalin
Gjinia: Histori
Autori: Simon Sebag Montefiore
Shqipëroi: Blendi Lami
Shtëpia botuese: Botimet 55
Viti: 2010
Fq. 564
Pesha: 0.711 kg.
ISBN: 978-99943-56-86-7

Mbi librin

Kush ishte në të vërtetë Stalini? A ka lindur nga një lidhje e jashtëligjshme? A ishte Stalini një agjent i carit apo kapo i gangsterëve të Leninit? A bie faji mbi të për vdekjen e gruas së tij? Kur filluan vrasjet?

I lindur në varfëri, i keqtrajtuar në fëmijëri, i jashtëzakonshëm në studime, ky djalosh karizmatik, por i rrezikshëm, u lëvdua si poet, u trajnua për prift, mirëpo ai zbuloi se misioni i tij ishte të bëhej një revolucionar i thekur.

Ai ishte "truri" i organizatës që kreu vjedhjen e disa bankave, zhvatje, zjarrvënie dhe vrasje. Për çudi, është zbuluar gjithashtu se ai ka qenë një feminist që ka pasur marrëdhënie me shumë femra dhe ka lënë pas një "qerre" më fëmijë të jashtëligjshëm. Në këtë libër, tregohet se si Stalini i zakonshëm u bë ai Stalin që njohim sot.

Komente mbi librin

"I mrekullueshëm! Një kryevepër e mbushur me detaje. Një portret i gjallë psikologjik i këtij njeriu të rrezikshëm, të hijshëm dhe enigmatik."

Michael Binyon, The Times

"Magjepsës! Studimi i Montefiores është i shkëlqyer. Ai zbulon një sërë detajesh të rëndësishme nga jeta e shthurur e Stalinit, duke krijuar një portretizim të paharrueshëm të një prej përbindëshave të shekullit të njëzetë."

Antony Beevor, Daily Telegraph

"Libri im më i preferuar i vitit është... Stalini i ri; kjo vepër është një biografi e mbushur me fakte të panumërta."

Andrew Marr, Books of the year, Observer

Koment nga autori

"Të gjithë të rinjtë janë njëlloj", thoshte Stalini, "pra, përse të shkruhet... rreth djaloshit Stalin?". Sidoqoftë, ai e ka pasur gabim; ai ka qenë gjithmonë i ndryshëm nga të tjerët. Rinia e tij karakterizohet nga drama, aventura dhe shumë gjëra të tjera të veçanta. Kur arriti në moshën e thyer dhe reflektoi mbi misteret e rinisë së tij, ai ndryshoi mendje.

Ai shprehej: "Nuk ekzistojnë sekrete që nuk zbulohen për çdokënd më vonë." Sipas meje, si historian që po zbulon jetën e tij të fshehtë deri në prezantimin publik si një nga ndjekësit kryesorë të Leninit në qeverinë e re sovjetike, ai kishte të drejtë në lidhje me sekretet: shumë prej tyre tashmë mund të zbulohen.

Nuk ka shumë punime në lidhje me rininë e Stalinit (duke e krahasuar me atë të Hitlerit). Kjo ka ndodhur sepse është menduar se ekzistojnë materiale të pakta. Në fakt, kjo gjë nuk është e vërtetë.

Një prurje e madhe materialesh që zbardhin fëmijërinë dhe karrierën e tij si revolucionar, gangster, poet, i rekrutuar për prift, bashkëshort dhe feminist që braktiste gra dhe fëmijë të jashtëligjshëm, kanë qenë të fshehura në arkivat e sapo hapura, veçanërisht në arkivat gjeorgjiane shpesh të nënvlerësuara.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Stalini i ri, Simon Sebag Montefiore

Stalini i ri, Simon Sebag Montefiore

I mrekullueshëm! Një kryevepër e mbushur me detaje. Një portret i gjallë psikologjik i këtij njeriu të rrezikshëm, të hijshëm dhe enigmatik.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2200

Botuesi: Helga's Secrets

Kujtime, Sergej Dmitrievic Sazonov

Përshtypje(t): 0

Libri vlen sidomos për studiuesit profesionistë të historisë, që duan të mësojnë më shumë për ngjarjet e kësaj periudhe, pedagogët, politikanët, diplomatët shqiptarë, analistët historikë si dhe lexuesit e zakonshëm të cilët kanë etje, ende, për ta zhbiriluar këtë periudhë shumë e largët e që ka lënë sigurisht vraga edhe në jetët e brezit të tyre.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Historia e Rusise, Jevgenij Anisimov

Përshtypje(t): 0

Në këtë vepër të jashtëzakonshme, që përfshin gjithë historinë e Rusisë, nuk do të gjeni fakte të thata dhe personazhe historike abstrakte. Sepse ky libër është shkruar nga Jevgenij Anisimov, mjeshtër i përshkrimit historik, autor i shumë botimeve për historinë e këtij vendi.

Çmimi 1 800,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Shtepia Botuese 55

Stalini ne oborrin e carit te kuq, Simon Sebag Montefiore

Përshtypje(t): 0

"Në oborrin e Carit të kuq", shkruar nga Simon Sebag Montefiore, një nga biografët më të njohur të diktatorit sovjetik, Stalinit. Ndonëse të tjerë libra janë shkruar për të, ky botim ka privilegjin të jetë i pasuruar me të dhënat më të fundit mbi jetën e diktatorit, qëmtuar në arkivat ruse, të sapo hapura.

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Reference: 2899

Brand: Tirana Times

Histori e shkurter e Brazilit, Boris Fausto

Review(s): 0

Title: Histori e shkurtër e BrazilitOriginal: História concisa do BrasilCategory: HistoryAuthor: Boris FaustoAlbanian translator: Jorgji QirjakoPublisher: Aiis Tirana TimesYear: 2013Pgs. 392Weight: 0.61 kgISBN: 978-9928-4125-1-5  

Price ALL1,000.00
More
In Stock

Reference: SKU001033

Brand: Dituria

Europa ne kohen tone, Uollter Laker

Review(s): 0

Libri "Europa në kohën tonë" i historianit Uolltër Lakër, është një kronikë e pasur e evoluicionit politik, ekonomik, social dhe kulturor të kontinentit që prej fillimit të Luftës së Ftohtë deri në rënien e Murit të Berlinit dhe shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik.

Price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001202

Brand: Te tjere

Pertej Jeruzalemit, Peter Stockton

Review(s): 0

Title: Përtej JeruzalemitCategory: HistoryAuthor: Peter StocktonAlbanian translator: Nermin BegzadePublisher: ErasmusYear: 2008Pgs. 176Weight: 0.14 kg  

Price ALL422.00
More
There are not enough products in stock

Reference: 2188

Brand: Dituria

Selaniku qyteti i fantazmave, Mark Mazower

Review(s): 0

Title: Selaniku qyteti i fantazmave (Të Krishterët, Myslimanët dhe Hebrenjtë 1430-1950)Original: Salonica: City of Ghosts (Christians, Muslims and Jews 1430-1950)Category: HistoryAuthor: Mark MazowerAlbanian translator: Erblina Kërçishta, Julinda ManoPublisher: DituriaYear: 2011Pgs. 631Weight: 0.80 kgISBN: 978-9928-103-10-9  

Price ALL1,250.00
More
In Stock

Reference: 2943

Brand: Te tjere

Politika e jashtme amerikane, Glenn Hastedt

Review(s): 0

Title: Politika e jashtme amerikane, e shkuara, e sotmja, e ardhmjaOriginal: American foreign policy, past, present, futureCategory: Diplomacy, political sciencesAuthor: Glenn P. HastedtAlbanian translator: Tonin BeciPublisher: ACFRYear: 2010Pgs. 528Weight: 0.80 kgISBN: 978-9928-4029-0-5

Price ALL1,000.00
More
In Stock

Reference: SKU000982

Brand: Dituria

Europa Ballkanike, Bernard Lory

Review(s): 0

Title: Europa Ballkanike, nga 1945 deri në ditët tonaOriginal: L'Europe Balkanique de 1945 á nos joursCategory: HistoryAuthor: Bernard LoryAlbanian translator: Sokol HaxhimusajPublisher: DituriaYear: 2007Pgs. 312Weight: 0.34 kgISBN: 978-99943-46-30-1  

Price ALL800.00
More
Out-of-Stock