• Banner

  • Çmim i zbritur

Lindja e Turqise moderne, Bernard Lewis

2492

Ky libër ka për subjekt historinë e dy shekujve të fundit të Turqisë, pra lindjen e Turqisë moderne mbi gërmadhat e Perandorisë Osmane. Një temë për të cilën janë shkruar një mori librash, por mes tyre libri i Bernard Lewis pranohet tashmë si një "klasik", si një ndër librat që duhet të bëjnë pjesë në bibliotekën e çdokujt që i intereson historia.

900 Lekë
765 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Lindja e Turqisë moderne
Origjinali: The emergence of modern Turkey
Gjinia: Histori
Autori: Bernard Lewis
Shqipëroi: Krenar Hajdëri
Shtëpia botuese: IDK
Viti: 2004
Fq. 672
Pesha: 0.73 kg
ISBN: 978-99943-641-2-X

Mbi librin

Ky libër ka për subjekt historinë e dy shekujve të fundit të Turqisë, pra lindjen e Turqisë moderne mbi gërmadhat e Perandorisë Osmane. Një temë për të cilën janë shkruar një mori librash, por mes tyre libri i Bernard Lewis pranohet tashmë si një "klasik", si një ndër librat që duhet të bëjnë pjesë në bibliotekën e çdokujt që i intereson historia.

Një libër që të ndihmon të kuptosh më mirë shumë nga dukuritë me të cilat u përballën shqiptarët (dhe që vazhdojnë të përballen dhe sot e kësaj dite) në rrugën e tyre për t'u bërë pjesë e botës moderne.

Komente mbi librin

"Autori ka vënë në punë njohuri të pashoqe si të burimeve turke, ashtu dhe të atyre perëndimore për të analizuar rëndësinë e revolucionit që kreu Ataturku, si dhe për të na dhënë kontekstin thelbësor që të ndihmon për të kuptuar problemet me të cilat përballet Turqia bashkëkohore, si dhe për të gjykuar të ardhmen e këtij vendi."

The Times Literary Supplement

"... një libër po aq i vlefshëm si për studiuesin që ka në plan të ndërmarrë një punë kërkimore, ashtu dhe për mësuesin apo gazetarin, të cilëve u duhet të shpjegojnë dhe të analizojnë zhvillimet e Turqisë moderne."

The Economist

"Një kontribut autoritar i një prej historianëve më të shquar anglezë që përmbushi nëvojën e ndjerë prej kohësh për një studim interpretativ të zhvillimeve që kanë ndodhur në Turqi gjatë dy shekujve të fundit."

American Historical Review

 

Detajet e librit
2492
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU002013

Botuesi: IDK

Islami dhe perendimi, Bernard Lewis

(0)

Në këtë përmbledhje me ese Bernard Lewis, një prej studiuesve më të rëndësishëm të Islamit dhe Lindjes së Mesme, eksploron trashëgiminë e madhe të përbashkët që bashkon Islamin me Perëndimin, duke hetuar njëkohësisht mënyrën se si ato e perceptojnë njëra - tjetrën.

Çmimi 723 Lekë Çmimi i zakonshëm 850 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2806

Botuesi: Plejad

Europa e Eger, Bozidar Jezernik

(0)

Kompleksiteti i marrëdhënieve bashkëkohore, shpesh konfliktuale, ndërmjet vendeve islamike dhe Perëndimit mbetet një shqetësim kritik edhe tani, në fillimet e shekullit të XXI – të. Ky libër përbën një pikënisje për mendimet tona për Ballkanin.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: IDK

Fundi i Historise Moderne ne Lindjen e Mesme, Bernard Lewis

(0)

Në librin "Fundi i Historisë Moderne në Lindjen e Mesme", Bernard Lewis trajton të ardhmen e këtij rajoni në këtë epokë të re, post imperialiste. Për secilin prej këtyre vendeve, si dhe për rajonin në tërësi, na shpjegon ai, ekzistojnë një sërë perspektivash: nga njëra anë, mundësia e bashkëpunimit dhe e progresit, nga ana tjetër, rrethi vicioz i...

Çmimi 595 Lekë Çmimi i zakonshëm 700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Papirus

Imperium, Robert Harris

(1)

Ngritjen e përplasjet e tij me kolosët e atëhershëm të Romës na tregon Robert Harris në romanin e tij, të mbrujtur sa me fantazi po aq të mbështëtur në burimet historike, më të plotat se të çdo periudhe tjetër të Romës së lashtë. 

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001395

Botuesi: Te tjere

Ujku i murrmë. Jeta dhe vepra e Mustafa Qemal Ataturkut, H. C. Armstrong

(0)

Ky libër i kushtohet një njeriu brilant, me një mendje brilante dhe me një inteligjencë në superlativ; një njeri që donte me çdo kusht të jetonte në një tokë të lirë. Një njeri që donte të provonte forcën e ndjenjave, shijen e ëmbël të lirisë, rilindjen e kombit. 

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Dituria

Kostandinopoja 1054 - 1261, Alain Ducellier, Michel Balard

(0)

Për një kohë të gjatë, Kostandinopoja e papushtueshme, qyteti i shenjtë i Perandorisë Bizantine, do të jetë kryeqyteti i botës. Ky mit i qytetit – botë ishte një element i fortë përbashkues për popujt heterogjenë – bullgarë, serbë, rusë – që ai mblidhte nën Perandorinë e tij.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001466

Botuesi: LIRA

Manual i kulturës së përgjithshme, Jean-Francois Braunstein, Bernard Phan

(0)

"Kultura e përgjithshme'': një shprehje e re për një ide të vjetër Vetë shprehja ''kulturë e përgjithshme'' është relativisht e re. Për herë të parë, ajo përkufizohet më 1932, në Fjalorin e Akademisë franceze, si "tërësia e njohurive të përgjithshme mbi letërsinë, historinë, filozofinë, shkencat dhe artet".

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2741

Botuesi: Dituria

Historia e Frances, Georges Duby

(0)

Vepra është një rrugëtim mes ngjarjesh, që merr në konsideratë jo vetëm strukturat politike, shoqërore, ekonomike dhe demografike, por edhe botëkuptimet, sjelljet dhe qëndrimet shoqërore. Kjo metodë mundëson ndërtimin e një tabloje të hollësishme dhe koherente që ndriçon lidhjen e ngushtë mes ngjarjeve të mëdha dhe përditshm

Çmimi 1 700 Lekë Çmimi i zakonshëm 2 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Lufta e Trojës, luftë pellazgo – ilire, Elena Kocaqi

(0)

Ky studim synon të trajtojë Luftën e Trojës nga konteksti historik dhe human e shkëputur nga konteksti mitologjik dhe hyjnor. Disa autorë antikë dhe modernë e kanë trajtuar këtë luftë vetëm nga ana mitologjike duke përzier hyjnitë me njerëzit, por ka fakte historike të mjaftueshme për ta trajtuar atë nga ana humane.

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)