• Banner

Nostalgjia post-komuniste, Maria Todorova, Zsuzsa Gille, Alfred Lela

Megjithëse fundi i Luftës së Ftohtë u prit me entuziazëm të madh nga njerëzit, në Lindje dhe në Perëndim, ndryshimet shoqërore dhe politike që pasuan jo gjithmonë rezultuan në përmirësimet e shpresuara në jetët e njerëzve.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Nostalgjia post-komuniste
Origjinali: Post-Communist Nostalgia
Gjinia: Histori
Autori: Maria Todorova, Zsuzsa Gille, Alfred Lela
Shqipëroi: Marsel  Lela, Ina Xhani
Shtëpia botuese: Politiko
Viti: 2022
Fq. 522
Pesha: 0.583 kg
ISBN: 978-9928-4474-2-5
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin
   
"Këto ese dinamike përbëjnë një përmbledhje të rrallë, që është më e mirë sesa secila prej tyre veç e veç. Të kufizuara nga një Parafjalë dhe Pasfjalë thelbësore, ato përmbysin 'diagnozën standarde të nostalgjisë', të hasur në të gjithë ish-bllokun sovjetik, duke refuzuar konceptin popullor se europianolindorët disi përndiqen nga e kaluara, dhe e ilustrojnë repertorin e politikës kulturore postkomuniste bashkëkohore në kulmin e sofistikimit të vet."
BRUCE GRANT New York University


Megjithëse fundi i Luftës së Ftohtë u prit me entuziazëm të madh nga njerëzit, në Lindje dhe në Perëndim, ndryshimet shoqërore dhe politike që pasuan jo gjithmonë rezultuan në përmirësimet e shpresuara në jetët e njerëzve. Kjo çoi në një zhgënjim të shumëpërhapur, që mund të shihet sot nëpër të gjithë Europën Lindore.

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000239

Botuesi: Papirus

Politikat e Bashkimit Europian, Francois d'Arcy

Ndërtimi evropian është nëpërmjet zhvillimit progresiv të politikave publike që Shtetet kanë pranuar t'i ndjekin bashkërisht në kuadrin komunitar. Sot politikat e Bashkimit Evropian prekin të gjitha fushat e veprimtarisë publike dhe kanë arritur një nivel zhvillimi i cili kërkon detyrimisht risimin e Institucioneve të Bashkimit dhe një Kushtetutë të re...

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001306

Botuesi: Toena

Ju flet Tirana, Kujtime nga RTSH, Agron Çobani

"Ju flet Tirana" është libri më i ri i cili ka si autor Agron çobanin. Ky libër është një pjesë e historisë së Radiotelevizionit Shqiptar. Në të përmblidhen kujtime të autorit dhe personazhe të shumtë. Duke qenë dëshmitar i shumë ngjarjeve të rëndësishme në periudha kyce, Agron çobani sjell për herë të parë fakte të papublikuara, analiza interesante dhe...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU002058

Botuesi: Toena

Fjalor Mitologjik, Barbara Colonna

Mitet janë pasuri të njerëzimit që gjenden në të gjithë popujt dhe kulturat. Luftëtarë, perëndi, satirë, demonë, nimfa, përbindësha, trollë, elfë, gjigantë dhe xhuxhë gjejnë vendin e tyre në një fjalor që i rendit dhe përcakton domethënien, historinë dhe simbolet.

Çmimi 1 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Botart

Lady Sapiens

E mendonim të egër dhe primitive, shkenca zbulon se ajo zotëronte shumë njohuri dhe kujdesej për trupin dhe pamjen e saj. E imagjinonim të nënshtruar, ajo respektohej, nderohej, adhurohej…

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botart

Revolucioni grek, Mark Mazower

...Gjuha shqipe u dha shumë prej të ashtuquajturve "grekë" dhe "turq" një mjet të përbashkët komunikimi dhe ndonjëherë një ndjenjë të përbashkët solidariteti, e cila mund të kapërcente ndarjen fetare dhe shpesh minonte fushatat e sulltanit. Me kalimin e kohës, shqiptarët u ndanë mes atyre që ndiqnin çështjen greke dhe atyre që ndoqën sulltanin.

Çmimi 2 200 Lekë
More
Në gjendje

Qeverisja e Shqipërisë, Gjet Ndoj

Libri që ka rrokur 630 referenca nga 2500 dokumenta të nxjerra nga Arkivit  të Shtetit e Arkivit të Forcave të Armatosura. “Qeverisja e Shqipërisë gjatë Luftës së II Botërore (1939 – 1944)” sjell një tjetër vështrim për atë që ka ndodhur në Shqipëri, për të vërtetën.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botart

Napoleon Bonaparti, Pascale Fautrier

Bonaparti u bind shumë shpejt se kishte një fat: kjo biografi na tregon rastësitë e jetës së tij. Ai pak nga pak u sakrifikua për shtetin francez, derisa sakrifikoi njeriun privat brenda tij: Pascal Fautrier i rikthen atij humanizmin dhe shkruan romanin e Bonapartit.

Çmimi 1 300 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)