Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Çmim i zbritur
  • I ri
Life is War, Shannon Woodcock
  • Life is War, Shannon Woodcock

Life is War, Shannon Woodcock

LIFE IS WAR: SURVIVING DICTATORSHIP IN COMMUNIST ALBANIA features six intimate interviews with women and men who survived Enver Hoxha’s communist regime.

2 000 Lekë
1 600 Lekë Ruaj 20%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Life is War

Origjinali: Life is War

Kategoria: Histori

Autori: Shannon Woodcock

Botues: Shtëpia e Librit

Data e botimit: 7 Qershor, 2024

Fq: 228

Pesha: 0.35 kg

ISBN: 9789928479136

Ky libër është në gjuhën angleze

Mbi librin

LIFE IS WAR: SURVIVING DICTATORSHIP IN COMMUNIST ALBANIA features six intimate interviews with women and men who survived Enver Hoxha’s communist regime.

The book reveals how everyday people survived political prosecution and oppression, and champions human resilience in the face of unrelenting political terror. 

“Life is War is unparalleled in its redemptive character as far as the victims of Albanian communism are concerned. Through the act of narration this book redeems the stories and lives of its characters, which would have otherwise perished in oblivion.” BLENDI KAJSIU, FACULTY OF LAW AND POLITICAL SCIENCE, UNIVERSITY OF ANTIOQUIA, COLOMBIA

“This is a powerful book about the intensity, intimacy and imagination of story telling. Woodcock’s detailed descriptions of her impressions during two years traveling through the country leave the reader with a vivid picture of the Albanian landscape – and also of the enduring legacy of dictatorship and hardship in the lives and struggles of people today.” CARRIE HAMILTON, READER IN HISTORY, UNIVERSITY OF ROEHAMPTON

Shannon Woodcock is a historian who published widely in recent Romanian and Albanian history, particularly the history of anti-Romani racism in Romania, post-socialist discourses of sexuality as identity in Eastern Europe and the history of everyday life in Albania under Enver Hoxha (1945-1985).

Cover photo: A bunker somewhere in Albania. Photo courtesy: @lanasator

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928479136
ean13
9789928479136
1 produkt tjetër në të njëjtën kategori:

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Jeta është luftë, Shannon Woodcock

Gjatë diktaturës komuniste në Shqipëri, të gjithë ishin të barabartë në frikën ndaj persekutimit politik. “Jeta është luftë” mbështetet mbi disa qindra orë intervista me gra e burra nga bashkësi etnike të ndryshme në Shqipëri.
1 000 Lekë
More
Në gjendje