• Banner

  • Ka mbaruar
Ne pasqyren e Oksidentit, Enis Sulstarova
  • Ne pasqyren e Oksidentit, Enis Sulstarova

Në pasqyrën e Oksidentit, Enis Sulstarova

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 1 185 Lekë Deri në 3 554 Lekë

Libri që keni në duar riboton disa prej eseve studimore, artikujve dhe recensioneve të mia që janë botuar në revista dhe gazeta të ndryshme në hapësirën shqiptare gjatë viteve 2000. Me rastin e ribotimit të gjitha shkrimet janë ripunuar nga autori, por  pa bërë ndryshime thelbësore të varianteve të botimeve të mëparshme.

1 200 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Në pasqyrën e Oksidentit
Origjinali: Në pasqyrën e Oksidentit
Gjinia: Shkenca politike
Autori: Enis Sulstarova
Shtëpia botuese: Logos-A
Viti: 2010
Fq. 534
Pesha: 0.611 kg
ISBN: 978-998958365-0

Koment nga autori

Libri që keni në duar riboton disa prej eseve studimore, artikujve dhe recensioneve të mia që janë botuar në revista dhe gazeta të ndryshme në hapësirën shqiptare gjatë viteve 2000. Me rastin e ribotimit të gjitha shkrimet janë ripunuar nga autori, por pa bërë ndryshime thelbësore të varianteve të botimeve të mëparshme.

Secili prej shkrimeve trajton një temë të veçantë, prandaj përbën një njësi më vete. Megjithatë, nisur për nga afërsia tematike ata janë mbledhur në disa pjesë. Dy ndarjet kryesore të librit përmbajnë punime që janë pjesë përbërëse, apo zgjatime, të dy projekteve studimore që kam ndjekur në këta vite dhe që kanë rezultuar në dy libra - Ligjërimi nacionalist në Shqipëri dhe Arratisje nga Lindja - dhe në një tezë në përfundim e sipër për gradën doktor i shkencave.

Esetë e ndarjes së fundit, që kanë të bëjnë me aspekte kulturore dhe politike të Shqipërisë komuniste, kanë qenë nisma studimore të palidhura me ndonjë projekt më të gjerë. Disa nga esetë studimore të këtij libri kanë nisur si lexime në teoritë bashkëkohore shoqërore dhe politike, që më pas janë përdorur për të kuptuar dhe shpjeguar ligjërime dhe praktika që i kanë dhënë trajtë identiteteve moderne shqiptare, që nga Rilindja Kombëtare e deri në ditët tona.

Këta studime mund të quhen edhe udhëtime teorike që tani për tani janë ndalur në stacione, por që mund të rinisin sërish në të ardhmen. Shpresoj që disa lexuesit t'i gjejnë të dobishme dhe të përdorshme për studimet e tyre, ndoshta duke vazhduar më tutje në rrugë të ngjashme me të miat.

Falënderoj ekipin e shtëpisë botuese Logos A që mundësoi botimin e librit, veçanërisht z. Zekerija Ibrahimin, i cili e mirëpriti qysh në fillim dhe e mbështeti idenë time për këtë përmbledhje. Këtë libër ia kushtoj kujtimit të babait tim, i cili, veç të tjerash, ka qenë edhe lexuesi dhe kritiku i parë i shkrimeve të mia ndër vite.

Përmbajtja

Shënim i autorit
l. Kombi dhe nacionalizmi shqiptar
Lindja e kombeve dhe mendimi i Naum Veqilharxhi
Lidhja e Prizrenit si themel i politikës
Përfytyrimi i kombit te Naimi
Mitet kombëtare në Lahutën e Malcis
Fillimi i mundimshëm i kombit Jetë paralele?
Idetë e Zija Gëkalpit dhe Branko Merxhanit mbi kombin dhe modernizimin
Miti kombëtar
Çështja e Kosovës në prizmin e Albin Kurtit
Përpjekja për bashkimin kombëtar: tre artikuj

II. Ideja e Evropës dhe orientalizmi
Çfarë është orientalizmi?
Personazhe orientaliste: Ali Pasha dhe Xheladin beu Haxhi Qamili: rebel, hero, kundërhero
Në pasqyrën e Oksidentit: Ideja e Evropës në debatet intelektuale të viteve 20-30
Drama e intelektualit të ri në letërsinë e viteve 20-30
Orientalizmi dhe erosi te Kadareja Perandoria e munguar
"Provincializimi i Evropës" dhe debati për identitetin evropian të shqiptarëve
A mundet islami të përfaqësojë Evropën?

III. Kultura dhe politika në Shqipërinë komuniste
Mbijetesa e përditshme nën komunizëm
Shoqëria socialiste e së ardhmes: Shqipëria përmes letërsisë fantastiko-shkencore
"Në emër të popullit": Populizmi në letërkëmbimin e Ismail Kadaresë me Ramiz Alinë në vitin 1990

Detajet e librit
Te tjere
SKU001669
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001292

Botuesi: Botimet Dudaj

Arratisje nga Lindja, Enis Sulstarova

Arratisje nga Lindja është një lexim i domosdoshëm për të gjithë ata që janë të interesuar për politikën, historinë dhe kulturën shqiptare. Libri dokumenton sistematikisht dhe tregon për formimin dhe qëndrueshmërinë e orientalizmit shqiptar, prej shfaqjes së tij në nacionalizmin e shek. XIX deri në debatet e sotme mbi identitetin kombëtar.

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2963

Botuesi: Te tjere

Jam Evropë, Enis Sulstarova

Ideja e Evropës është artikuluar brenda ligjërimeve për identitetin kombëtar, duke qenë në shumicën e rasteve një simbol i fuqishëm i orvatjeve për konstituimin dhe modernizimin e shoqërive kombëtare. Në debatet politike kombëtare, "Evropa" më shpesh haset si një përmasë e identitetit kombëtar sesa një projekt për kapërcimin e tij.

Çmimi 640 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU002075

Botuesi: Te tjere

Diplomacia, Henry Kissinger

Po të doni t'i bëni një nder dikujt, i jepni libirin "Diplomacia" të Henry Kissinger - it... pa dyshim, ai është një nga më të mirët dhe më të këndshmit mbi marrëdhëniet ndërkombëtare, të shkuara dhe të tashme... "Diplomacia" duhet të lexohet për përfshirjen e plotë historike, karakterizimet, paraqitjen e ngjarjeve, aftësinë për t'i parë në ndërlidhje...

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001889

Botuesi: Te tjere

Te jesh mysliman evropian, Tarik Ramadan

Tashmë ka kaluar një gjeneratë qëkur evropianët perëndimorë kanë filluar të vërejnë se komunitetet myslimane janë duke u ngulitur nëpër qytetet tona. Ditët e punëtorëve të përkohshëm emigrantë janë zëvendësuar me vendosjet e familjeve në një proces i cili ishte e qartë se do të ishte i vazhdueshëm.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Fan Noli

Fashizmi: Një paralajmërim, Madeleine Albright

Shekulli XX u karakterizua nga përplasja midis demokracisë dhe fashizmit, duke krijuar pasiguri në lidhje me ekzistencën e lirisë njerëzore dhe duke lënë pas miliona të vdekur. Duke marrë parasysh këto tmerre, njeriu pret që bota të mos i pranojë pasardhësit shpirtërorë të Hitlerit dhe Musolinit, nëse lindin në epokën tonë.

Çmimi 1 300 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001466

Botuesi: LIRA

Manual i kulturës së përgjithshme, Jean-Francois Braunstein, Bernard Phan

"Kultura e përgjithshme'': një shprehje e re për një ide të vjetër Vetë shprehja ''kulturë e përgjithshme'' është relativisht e re. Për herë të parë, ajo përkufizohet më 1932, në Fjalorin e Akademisë franceze, si "tërësia e njohurive të përgjithshme mbi letërsinë, historinë, filozofinë, shkencat dhe artet".

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Artini

Shqipëria, një kallëzim nga udhëtimi i fundit 1880, Edward Frederick Knight

Në një stivë me traveologë për Shqipërinë dhe shqiptarët, libri i Edward Frederick Knight Albania: A narrative of Recent Travel është një përftesë për një lexim të disafishtë, përjetim kulturor në kohë, por edhe vramendje sot e të gjtihë ditën. I botuar në muajt e parë të vitit 1880, pra disa muaj pas kthimit nga aventura shqiptare, mbresat e përshkrimet...

Çmimi 1 300 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Books

Occupy, Noam Chomsky

How did we get to this point? How are the wealthiest 1% influencing the lives of the other 99%? How can we separate money from politics? What would a genuinely democratic election look like? How can we redefine basic concepts like 'growth' to increase equality and quality of life for all?

Çmimi 850 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001292

Botuesi: Botimet Dudaj

Arratisje nga Lindja, Enis Sulstarova

Arratisje nga Lindja është një lexim i domosdoshëm për të gjithë ata që janë të interesuar për politikën, historinë dhe kulturën shqiptare. Libri dokumenton sistematikisht dhe tregon për formimin dhe qëndrueshmërinë e orientalizmit shqiptar, prej shfaqjes së tij në nacionalizmin e shek. XIX deri në debatet e sotme mbi identitetin kombëtar.

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Toena

Kombet dhe nacionalizmi që nga 1780, E. J. Hobsbawm

Nuk është e pamundur që edhe nacionalizmi të pësojë rënie dora-dorës me rënien e shtetit-komb, pa të cilin të qenët anglez, irlandez, hebre, apo një përzierje e të gjitha këtyre, është vetëm një nga mënyrat e shumta me të cilat, sipas rastit, njerëzit përcaktojnë identitetin e vet.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)