Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Ka mbaruar
Ne pasqyren e Oksidentit, Enis Sulstarova
  • Ne pasqyren e Oksidentit, Enis Sulstarova

Në pasqyrën e Oksidentit, Enis Sulstarova

SKU001669
Te tjere

Libri që keni në duar riboton disa prej eseve studimore, artikujve dhe recensioneve të mia që janë botuar në revista dhe gazeta të ndryshme në hapësirën shqiptare gjatë viteve 2000. Me rastin e ribotimit të gjitha shkrimet janë ripunuar nga autori, por  pa bërë ndryshime thelbësore të varianteve të botimeve të mëparshme.

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 1 185 Lekë Up to 3 554 Lekë
1 200 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Në pasqyrën e Oksidentit
Origjinali: Në pasqyrën e Oksidentit
Gjinia: Shkenca politike
Autori: Enis Sulstarova
Shtëpia botuese: Logos-A
Viti: 2010
Fq. 534
Pesha: 0.611 kg
ISBN: 978-998958365-0

Koment nga autori

Libri që keni në duar riboton disa prej eseve studimore, artikujve dhe recensioneve të mia që janë botuar në revista dhe gazeta të ndryshme në hapësirën shqiptare gjatë viteve 2000. Me rastin e ribotimit të gjitha shkrimet janë ripunuar nga autori, por pa bërë ndryshime thelbësore të varianteve të botimeve të mëparshme.

Secili prej shkrimeve trajton një temë të veçantë, prandaj përbën një njësi më vete. Megjithatë, nisur për nga afërsia tematike ata janë mbledhur në disa pjesë. Dy ndarjet kryesore të librit përmbajnë punime që janë pjesë përbërëse, apo zgjatime, të dy projekteve studimore që kam ndjekur në këta vite dhe që kanë rezultuar në dy libra - Ligjërimi nacionalist në Shqipëri dhe Arratisje nga Lindja - dhe në një tezë në përfundim e sipër për gradën doktor i shkencave.

Esetë e ndarjes së fundit, që kanë të bëjnë me aspekte kulturore dhe politike të Shqipërisë komuniste, kanë qenë nisma studimore të palidhura me ndonjë projekt më të gjerë. Disa nga esetë studimore të këtij libri kanë nisur si lexime në teoritë bashkëkohore shoqërore dhe politike, që më pas janë përdorur për të kuptuar dhe shpjeguar ligjërime dhe praktika që i kanë dhënë trajtë identiteteve moderne shqiptare, që nga Rilindja Kombëtare e deri në ditët tona.

Këta studime mund të quhen edhe udhëtime teorike që tani për tani janë ndalur në stacione, por që mund të rinisin sërish në të ardhmen. Shpresoj që disa lexuesit t'i gjejnë të dobishme dhe të përdorshme për studimet e tyre, ndoshta duke vazhduar më tutje në rrugë të ngjashme me të miat.

Falënderoj ekipin e shtëpisë botuese Logos A që mundësoi botimin e librit, veçanërisht z. Zekerija Ibrahimin, i cili e mirëpriti qysh në fillim dhe e mbështeti idenë time për këtë përmbledhje. Këtë libër ia kushtoj kujtimit të babait tim, i cili, veç të tjerash, ka qenë edhe lexuesi dhe kritiku i parë i shkrimeve të mia ndër vite.

Përmbajtja

Shënim i autorit
l. Kombi dhe nacionalizmi shqiptar
Lindja e kombeve dhe mendimi i Naum Veqilharxhi
Lidhja e Prizrenit si themel i politikës
Përfytyrimi i kombit te Naimi
Mitet kombëtare në Lahutën e Malcis
Fillimi i mundimshëm i kombit Jetë paralele?
Idetë e Zija Gëkalpit dhe Branko Merxhanit mbi kombin dhe modernizimin
Miti kombëtar
Çështja e Kosovës në prizmin e Albin Kurtit
Përpjekja për bashkimin kombëtar: tre artikuj

II. Ideja e Evropës dhe orientalizmi
Çfarë është orientalizmi?
Personazhe orientaliste: Ali Pasha dhe Xheladin beu Haxhi Qamili: rebel, hero, kundërhero
Në pasqyrën e Oksidentit: Ideja e Evropës në debatet intelektuale të viteve 20-30
Drama e intelektualit të ri në letërsinë e viteve 20-30
Orientalizmi dhe erosi te Kadareja Perandoria e munguar
"Provincializimi i Evropës" dhe debati për identitetin evropian të shqiptarëve
A mundet islami të përfaqësojë Evropën?

III. Kultura dhe politika në Shqipërinë komuniste
Mbijetesa e përditshme nën komunizëm
Shoqëria socialiste e së ardhmes: Shqipëria përmes letërsisë fantastiko-shkencore
"Në emër të popullit": Populizmi në letërkëmbimin e Ismail Kadaresë me Ramiz Alinë në vitin 1990

Detajet e librit
Te tjere
SKU001669

Referencat specifike

isbn
9789989583650
ean13
9789989583650
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Dituria

Beteja për 20 përqindëshin, Ardit Bido

Debati shqiptaro-grek mbi praninë ose jo të pakicës greke në Bashkinë Himarë dhe Bashkinë Konispol është debat ekstremesh: pala greke pretendon se në to, pjesa dërrmuese e ortodoksëve janë grekë dhe pala shqiptare pretendon se numri i minoritarëve është i papërfillshëm.
1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000753

Botuesi: Onufri

Letërkëmbim me presidentin, Ismail Kadare

Ky letërkëmbim midis presidentit Ramiz Alia dhe shkrimtarit Ismail Kadare, është botuar së pari në Francë, në fillim të vitit 1991, disa muaj pas vendosjes së shkrimtarit në këtë vend. 
400 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Plejad

Invazionet greke në Shqiperinë e Jugut 1912-1914, Timo Dilo

Athina avanconte prej kohe rivendikime tokësore të mbështetura, gjoja, në të drejta etnografike dhe historike, kurse në të vërtetë, ishin pretendime absurde të ushqyera dhe të nxitura nga Megali Idhea, pjellë e fantazisë së sëmurë dhe megalomanisë së rretheve borgjeze të larta greke.
800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Books

Reflections on the guillotine, Albert Camus

Written when execution by guillotine was still legal in France, Albert Camus' devastating attack on the 'obscene exhibition' of capital punishment remains one of the most powerful, persuasive arguments ever made against the death penalty.
1 000 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Te tjere

Shqiptarët me dy Hoxha, Ylli Polovina

Ylli Polovina është autor i mbi gjashtëdhjetë librave me tematikë ngjarjet më kryesore kombëtare të cenzuruara deri tani apo të keqshkruara qëllimisht prej pushtetit politik të radhës.Libri Serbi, armiku miku ynë është një ndër botimet e fundit të autorit gjatë vitit 2022.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000037

Botuesi: Botimet Dudaj

Histori me mbret, Armir Shkurti

Gazetari Armir Shkurti ka përmbledhur mbresat e tij nga 55 ditët e vitit 1997, kur i biri i Ahmet Zogut, Mbreti Leka i Parë, testoi shansin e vet duke hedhur referendum për kthimin e monarkisë në një vend që nuk po largohej dot nga traumat e skemave piramidale dhe rënies së përgjithshme të shtetit.
600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Helga's Secrets

Rizgjimi i Luanit, vëllimi i dytë, David Icke

Risia e madhe e këtij libri është diskutimi dhe citimi i shumë burimeve, të shoqëruara edhe me qindra foto ilustrative, në lidhje me Hënën dhe rolin e saj për të kontrolluar Tokën si syri i vërtetë i Horusit, sateliti artifical i vendosur nga JT që kanë krijuar njeriun homo sapiensin rreth 15 mijë vjet më parë, atëherë kur Toka ndryshoi këndin zero mes dy...
1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Berk

Gjuhët e Parajsës, Maurice Olender

Këta fantomatë të një gjuhe primordiale, gjithsesi të pranishëm edhe tjetërkund, janë padyshim edhe më të sikletshëm në territoret shpërthyese të Ballkanit, ku rrezikojnë të shndërrohen një ditë në armë ideologjike të preferuara për nacionalistët e rinj. 
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000240

Botuesi: Papirus

Institucionet e Bashkimit Europian, Doutriaux, Lequesne

As federal, as i krahasueshëm me një organizatë ndërkombëtare klasike, sistemi institucional i Bashkimit Evropian vepron në lidhje të ngushtë me qeveritë dhe administratat e Shteteve Anëtare. Zgjerimi i Bashkimit Evropian në 25 anëtarë i realizuar në vitin 2004 kërkoi një reformë institucionale.
700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Fan Noli

Ditari i vitit të murtajës, Daniel Defoe

 Ata vazhdonin të silleshin me të njëjtën shkujdesje, të qaheshin e ankoheshin pa fund kur sëmureshin, por të vepronin me papërgjegjshmëri të çmendur në lidhje me veten dhe të tregoheshin kokëkrisur dhe kokëfortë kur ishin mirë. Kur mund të gjenin punë, bënin çdo gjë, punët më të rrezikshme dhe më të mundshme për t'u infektuar; dhe po t'u flisje,...
1 400 Lekë
More
Në gjendje
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001292

Botuesi: Botimet Dudaj

Arratisje nga Lindja, Enis Sulstarova

Arratisje nga Lindja është një lexim i domosdoshëm për të gjithë ata që janë të interesuar për politikën, historinë dhe kulturën shqiptare. Libri dokumenton sistematikisht dhe tregon për formimin dhe qëndrueshmërinë e orientalizmit shqiptar, prej shfaqjes së tij në nacionalizmin e shek. XIX deri në debatet e sotme mbi identitetin kombëtar.
800 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2963

Botuesi: Te tjere

Jam Evropë, Enis Sulstarova

Ideja e Evropës është artikuluar brenda ligjërimeve për identitetin kombëtar, duke qenë në shumicën e rasteve një simbol i fuqishëm i orvatjeve për konstituimin dhe modernizimin e shoqërive kombëtare. Në debatet politike kombëtare, "Evropa" më shpesh haset si një përmasë e identitetit kombëtar sesa një projekt për kapërcimin e tij.
640 Lekë
More
Ka mbaruar