• Banner

  • Çmim i zbritur
Te jesh mysliman evropian, Tarik Ramadan
  • Te jesh mysliman evropian, Tarik Ramadan

Te jesh mysliman evropian, Tarik Ramadan

SKU001889

Tashmë ka kaluar një gjeneratë qëkur evropianët perëndimorë kanë filluar të vërejnë se komunitetet myslimane janë duke u ngulitur nëpër qytetet tona. Ditët e punëtorëve të përkohshëm emigrantë janë zëvendësuar me vendosjet e familjeve në një proces i cili ishte e qartë se do të ishte i vazhdueshëm.

800 Lekë
680 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Të jesh mysliman evropian
Origjinali: To be a european muslim
Gjinia: Histori, studim fetar
Autori: Tarik Ramadan
Shqipëroi: Rejhan Neziri, Ali Pajaziti
Shtëpia botuese: Logos – A
Viti: 2011
Fq. 376
Pesha: 0.431 kg.
ISBN: 978-9989-58-393-3

Mbi librin

Tashmë ka kaluar një gjeneratë qëkur evropianët perëndimorë kanë filluar të vërejnë se komunitetet myslimane janë duke u ngulitur nëpër qytetet tona. Ditët e punëtorëve të përkohshëm emigrantë janë zëvendësuar me vendosjet e familjeve në një proces i cili ishte e qartë se do të ishte i vazhdueshëm.

Filluan të shfaqen xhamitë e para dhe ne nisëm t'u kushtojmë vëmendje. Kur pamë pas zhvillimeve të sipërfaqshme, zbuluam se myslimanët në Evropën Perëndimore kishin qenë shumë më herët, në disa raste edhe me shekuj të tërë, edhe pse në numër të vogël.

Prania e sotme e tyre në Evropën Perëndimore shërben gjithashtu edhe për të na kujtuar tashmë se ka patur komunitete myslimane të ngulitura mirë në disa pjesë të Evropës Lindore - edhe pse ne kemi menduar se i kemi injoruar në mënyrë të plotë ngase ishin fshehur pas Perdes së Hekurt.

Prania e re na ka rikujtuar praninë tonë në botën myslimane, në formën e perandorisë. Ajo çka nuk është bërë në mënyrë sistematike më parë në kontekstin bashkëkohor evropian, ka qenë shqyrtimi i burimeve të traditës kryesore dhe dobia e tyre në këtë mjedis të ri. Kjo është diçka që është bërë në mënyrë të gjerë në botën myslimane, veçanërisht në botën arabe myslimane.

Tani, dr. Ramadani na ofron përpjekjen e parë madhore për ta zbatuar këtë proces në situatën e myslimanëve në Evropë. Metoda e tij është ajo që e kanë përdorur dijetarë të rëndësishëm bashkëkohorë myslimanë, borxhin ndaj të cilëve ai e shpreh qartë me mirënjohje. Kështu, ai e vë veten sinqerisht brenda një tradite kryesore moderne (jo moderniste) islame.

Duke filluar nga një ritheksim sistematik i bazave teologjike, dr. Ramadani më pas diskuton në detajet teknikat e zhvilluara tradicionalisht për përkthimin e parimeve në praktikë, në kohë e vende të ndryshme: shprehur me fjalë kyçe mesalih dhe mekasid.

Kjo është fusha që i ka kushtuar vuajtje popullarizimit të mendimit islam, një dukuri aq e fuqishme në shekullin e kaluar, e cila vjen si një pasojë e përhapjes së strukturave perëndimore të edukimit e të arsyetimit intelektual.

Detajet e librit
Te tjere
SKU001889
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001669

Botuesi: Te tjere

Ne pasqyren e Oksidentit, Enis Sulstarova

(0)

Libri që keni në duar riboton disa prej eseve studimore, artikujve dhe recensioneve të mia që janë botuar në revista dhe gazeta të ndryshme në hapësirën shqiptare gjatë viteve 2000. Me rastin e ribotimit të gjitha shkrimet janë ripunuar nga autori, por  pa bërë ndryshime thelbësore të varianteve të botimeve të mëparshme. 

Çmimi 1 020 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001690

Botuesi: Te tjere

Përplasja e qytetërimeve, Samuel Huntington

(0)

Në këtë libër, autori e jep përgjigjen duke treguar jo vetëm sesi përplasjet ndërmjet qytetërimeve përbëjnë kërcënimin më të madh për paqen në botë, por edhe sesi garancia më e mirë për paqen në botë është një rend ndërkombëtar i mbështetur mbi qytetërimet.

Çmimi 1 360 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 600 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001091

Botuesi: Onufri

Shqiptarët në kërkim të një fati të ri, Ismail Kadare

(0)

Në jetën e popujve qëllon shpesh që problemet e mëdha shfaqen në trajtë ciklike. Ky riciklim tregon se hallet e mëdha të mbetura pa zgjidhje, e trazojnë në stinë të ndryshme, njëlloj si tërmetet, ndërgjegjen e këtyre popujve. Ato më së shumti quhen faj i të tjerëve, shpesh në mënyrë përdëllyese poetizohen si fat tragjik dhe vetëm rrallëherë konsiderohen...

Çmimi 255 Lekë Çmimi i zakonshëm 300 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2084

Botuesi: Princi

Perrallat e tranzicionit shqiptar, Shinasi A. Rama

(0)

Shteti është i kapur nga një grup i vogël klanesh të parisë që kanë mbledhur e përvetësuar pasurinë kombëtare dhe që vjedhin sistematikisht nga thesari i shtetit. Paria ndjek synimet e veta duke iu kundërvënë, në çdo hap, forcimit të shtetit, të sistemit demokratik, dhe është në luftë të hapur me popullin e vet.

Çmimi 1 275 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000349

Botuesi: Shtepia Botuese 55

Çifutët, bota dhe paratë, Zhak Atali

(0)

Çifutët, bota dheSapo trajtohet një çështje, gjithmonë synohet t`ia rrisin rëndësinë. Këtu, rreziku është i madh pikërisht se mund të mbivlerësohet roli i parave në historinë e popullit çifut dhe ai i popullit çifut në historinë e botës. Ndërkohë, unë e di se duke vendosur të tregojë këtë histori, krijoj mundësi që të besohet se ekziston një popull çifut...

Çmimi 1 785 Lekë Çmimi i zakonshëm 2 100 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Toena

Ujku i murrmë. Jeta dhe vepra e Mustafa Qemal Ataturkut, H. C. Armstrong

(0)

Ai ishte modeli dhe ideali i tyre. Përveç rëndësisë së madhe historike, ky libër, i botuar për herë të parë në vitin 1933, është gjithashtu një studim magjepsës i një figure jashtëzakonisht komplekse dhe kontradiktore, brenda së cilës vetëdisiplina e hekurt dhe aftësia për vetëbraktisje, qëndronin krah për krah duke përforcuar kësisoj njëra-tjetrën.

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000930

Botuesi: Te tjere

Malli per memedhene, Batjar dhe Sokol Bega

(0)

Albumi "Malli Për Mëmëdhenë",  është një ndërthurje e vjershave të vjershëtorëve tanë që i këndojnë Shqipërisë, me fotografi me bukuritë e rralla të natyrës shqiptare të krahinave të ndryshme të vendit tonë dhe me dorëshkrime të vërteta të vjershëtorëve shqiptarë të sjella në këtë album. 

Çmimi 3 400 Lekë Çmimi i zakonshëm 4 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Berk

Gjuhët e Parajsës, Maurice Olender

(0)

Këta fantomatë të një gjuhe primordiale, gjithsesi të pranishëm edhe tjetërkund, janë padyshim edhe më të sikletshëm në territoret shpërthyese të Ballkanit, ku rrezikojnë të shndërrohen një ditë në armë ideologjike të preferuara për nacionalistët e rinj. 

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000893

Botuesi: Te tjere

Planeti blu ne vargonj te gjelber, Vaclav Klaus

(0)

Pjesa më e debatuar e aktivitetit politik të Presidentit Vaclav Klaus janë kritikat ndaj lëvizjeve politike dhe shoqërore botërore që promovojnë idenë e rreziqeve që na kanosen nga ngrohja globale dhe efekti serë. Sipas tij, një kërcënim i tillë nuk ekziston ndërsa lëvizja botërore për ndalimin e ngrohjes globale përbën një rrezik serioz për vetë lirinë.

Çmimi 595 Lekë Çmimi i zakonshëm 700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Papirus

Imperium, Robert Harris

(1)

Ngritjen e përplasjet e tij me kolosët e atëhershëm të Romës na tregon Robert Harris në romanin e tij, të mbrujtur sa me fantazi po aq të mbështëtur në burimet historike, më të plotat se të çdo periudhe tjetër të Romës së lashtë. 

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001687

Botuesi: Te tjere

Thellësia strategjike, Ahmet Davutogllu

(0)

Ish-Ministri i Jashtëm i Turqisë zhvilloi strategjinë bazë të politikës rajonale të Turqisë moderne në atë që shihej si një pikë kthese në historinë e “kërthizës së botës”, Turqisë dhe një numri të madh vendesh që e rrethojnë atë, nga Azia Qendrore në Gadishullin Arabik dhe në Ballkan. Ky është libri që përshkruan këtë koncept.

Çmimi 1 700 Lekë Çmimi i zakonshëm 2 000 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)