Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 945,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 720,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Metodika per estetiken e te folurit, Sonila Kapidani
  • Metodika per estetiken e te folurit, Sonila Kapidani

Metodika per estetiken e te folurit, Sonila Kapidani

SKU001884
Vlerësimi 

"Të rrokësh kompleksitetin e qënies në botën moderne në një libër të vetëm. Të shkosh gjithmonë drejtpërdrejt në zemër të gjërave". Ky citim nga Milan Kundera, ka qenë pikënisje e këtij materiali për estetikën e të folurit. Nevoja e një libri të thjeshtë që të përmbledhë atë që është esenciale dhe e nevojshme për të udhëhequr procesin e përsosjes së të folurit.

600,00 Lekë
540,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Metodika për estetikën e të folurit
Origjinali: Metodika për estetikën e të folurit
Gjinia: Shkenca sociale
Autori: Sonila Kapidani
Shtëpia botuese: West Print
Viti: 2011
Fq. 132
Pesha: 0.151 kg
ISBN: 978-99956-377-7-4

Mbi librin

"Të rrokësh kompleksitetin e qënies në botën moderne në një libër të vetëm. Të shkosh gjithmonë drejtpërdrejt në zemër të gjërave". Ky citim nga Milan Kundera, ka qenë pikënisje e këtij materiali për estetikën e të folurit. Nevoja e një libri të thjeshtë që të përmbledhë atë që është esenciale dhe e nevojshme për të udhëhequr procesin e përsosjes së të folurit, u bë shkak për hartimin e këtij libri.

Jeta e sotme i ka dhënë tjetër dimension kohës dhe shfrytëzimit të saj. Kuptova se është momenti i ardhjes së një metodike që do të shërbejë në çdo kohë dhe çdo vend. Çdo gjë është në lëvizje kështu që edhe format tradicionale mund të zhduken nëse ato mbushen nga ky realitet i ndryshueshëm.

Mendova se është e dobishme që për librin "Metodika për estetikën e të folurit" të mbështetem, përveç përvojës pedagogjike personale të këtyre viteve si pedagoge e fjalës artistike në Akademinë e Arteve, edhe në tekstin metodik "Të folurit skenik", botuar nga SH.Q.K.P.T - 1973 e profesorit Mezin Pajo, krahas burimeve të tjera bibliografike.

Të folurit është cilësi e veçantë dhe e dallueshme e qenieve njerëzore. Ky proces nuk është i lindur, por është i zhvilluar historikisht. Nevojat e mbijetesës diktuan nevojat e komunikimit. Qeniet njerëzore fillimisht përdornin komunikimin me gjeste dhe me zëra ende të paformatizuara si tingujt e sotëm. Gradualisht, organi i prodhimit të zërit u kualifikua të bëjë dallueshmërinë tingullore.

Sipas nevojave të çastit lindën gruptinguj që shprehnin lidhjet midis njerëzve në forma fillestare. Shprehja e emocionit dhe e kuptimeve thelluan më tej procesin e dallueshmërisë së gruptingujve e me kalimin e kohës të kalohej nga gruptingujt e veçantë në tingujt e formës së "fjalive" kuptimore apo të tingujve të veçantë si në të folurin e sotëm.

Gjuha e folur e çdo kombi krahas funksionit kuptimor, pra për të shprehur mendimet dhe realizuar komunikimin është e ngarkuar edhe me realizimin e komunikimit emocional. Kësisoj ndodh shpesh që me të njëjtat fjalë e fjali shprehen qëndrime dhe emocione që marrin forma kuptimore të ndryshme, disa herë edhe ekstremisht të kundërta dhe kjo realizohet nëpërmjet nuancave që marrin veshje tingëllore të fjalëve dhe fjalive apo të frazave të ndryshme.

Të folurit është mjeti kryesor shprehës. Të flasësh mirë është çelësi për një komunikim të mirë mes njerëzve dhe një kusht për të mbajtur të shëndetshëm organet e zërit. Qëllimi i edukimit të zërit është edhe të arrish të të dëgjojnë të tjerët kur flet pa u lodhur. Të folurit skenik apo kudo tjetër përpara një audicioni të gjerë, përmbledh të gjitha anët e punës me fjalën.

Për edukimin e zërit janë të gjithë dakort në parim, por mangësia e metodikave praktike përbën një problem dhe sjell mangësi në stërvitje. Ky tekst synon të orientojë aktorët sesi të punojnë, për ta aftësuar veten teknikisht që të përballojnë kërkesat e përcjelljes tek publiku të atyre ideve për të cilat aspiron komunikimi qoftë i një shfaqjeje teatrale, dublimi, të folurit në mikrofon, etj... Por jo vetëm kaq.

Ky tekst synon të orientojë gjithashtu të gjithë ata që me anë të fjalës përcjellin vizione të reja, edukojnë brezin e ri, shpalosin alternativa e projekte, atyre që predikojnë mesazhe e ide të çfarëdo lloji, pra të gjithë atyre që iu nevojitet të folurit publik. Si qenie sociale, secili nga ne ka rolin e vet në shoqëri. Ka disa rregulla që gjithsecili duhet të respektojë, nëse nuk do që të humbasë këtë rol.

Të flasësh do të thotë të kesh kapacitetin e adoptimit në situata të ndryshme. Çdo ditë e më shumë njeriu duhet të bëhet i vetëdijshëm se një marrëdhënie e drejtë kërkon fjalët e duhura dhe tonin e duhur. Këtij qëllimi i shërben edhe ndjekja e rregullave të trajnimit teknik që të çon në një të folur të kuptueshëm të ngarkuar me ide dhe emocionet e duhura.

Detajet e librit
Te tjere
SKU001884
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Metodika per estetiken e te folurit, Sonila Kapidani

Metodika per estetiken e te folurit, Sonila Kapidani

"Të rrokësh kompleksitetin e qënies në botën moderne në një libër të vetëm. Të shkosh gjithmonë drejtpërdrejt në zemër të gjërave". Ky citim nga Milan Kundera, ka qenë pikënisje e këtij materiali për estetikën e të folurit. Nevoja e një libri të thjeshtë që të përmbledhë atë që është esenciale dhe e nevojshme për të udhëhequr procesin e përsosjes së të folurit.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001445

Botuesi: UET Press

Hyrje ne komunikimin politik, Brian McNair

Përshtypje(t): 0

Më shumë se tetëdhjetë vjet më parë, Walter Lippman vërejti që praktika e demokracisë kishte "marrë kthesë". Procesi demokratik, që katër vjet pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore iu duk me një shtrirje të padëgjuar më parë në historinë e njerëzimit, i shtyu faktorët politikë të përqafonin strategjitë e vetëdi

Çmimi 900,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Plejad

Ligjet, Platon

Përshtypje(t): 0

“Ligjet– Νομοι” përfshin një bisedë në 12 libra, që zhvillohet në Kretë, midis tre bashkëbiseduesve: I huaji nga Athina, Megjili nga Sparta dhe Klinia nga Kreta. Athinasi propozon që të tre të diskutojnë mbi qeverisjen dhe ligjet.

Çmimi 13,30 US$ Çmimi i rregullt 14,78 US$
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Tema te filozofise te se drejtes, Raffaele De Giorgi

Përshtypje(t): 0

Pas botimit në shqip të "Teoria e shoqërisë" (Niklas Luhmann, Raffaele De Giorgi), ky libër sjell një vështrim depërtues mbi çështje të mëdha të së tashmes, vrojtime që copëzojnë domethënien e përgjithshme, duke shtruar një sërë pyetjesh: A është e mundur të përshkruhet kompleksiteti i shoqërisë moderne?

Çmimi 7,10 US$ Çmimi i rregullt 7,88 US$
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Krimi dhe doket ne shoqerine e eger, Bronislaw Malinowski

Përshtypje(t): 0

Libri "Krimi dhe doket në shoqërinë e egër" nga Bronislaw Malinowski ia ka dalë të imponohet që të jetë vepra me të cilën nisin shumë diskutime në teorinë e së drejtës. Suksesi i kësaj vepre vjen sepse riktheu dhe hapi shtigje për diskutime mbi të drejtën dhe shoqërinë.

Çmimi 6,20 US$ Çmimi i rregullt 6,90 US$
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Personalizmi, Emmanuel Mounier

Përshtypje(t): 0

Pa nënvlerësuar interioritetin e vërtetë të përsiatjes, Personalizmi i Mounier – së përcakton se personi është uni që plazmohet dhe përcaktohet në marrëdhënien me tjetrin, vendi ku takohet individi me bashkësinë dhe shenjohet nga tensioni e ndërveprimi mes lirisë dhe solidaritetit.

Çmimi 4,40 US$ Çmimi i rregullt 4,93 US$
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Sovraniteti, Jean Bodin

Përshtypje(t): 0

Jean Bodin, filozof, mendimtar politik dhe ekonomist francez (1530-1596). Bodin konsideronte se nocion përcaktues për shtetin dhe kushtetutën shtetërore është sovraniteti ose ius maiestatis. Së këtejmi sunduesit janë përgjegjës vetëm para ligjit natyror dhe jo ligjit kushtetues dhe juridik.

Çmimi 4,40 US$ Çmimi i rregullt 4,93 US$
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Disipline dhe ndeshkim, Michel Foucault

Përshtypje(t): 0

Foucault e ka zbërthyer më së miri projektin ideal të mjediseve të mbylljes, veçanërisht i dukshëm në rastin e uzinës: përqendrim; shpërndarje në hapësirë; renditje në kohë; ndërthurje në hapësirë – kohë e një force prodhimi rezultati i të cilës duhet të jetë më i lartë se shuma e forcave fillestare.

Çmimi 8,90 US$ Çmimi i rregullt 9,85 US$
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Qytete per njerezit, Jan Gehl

Përshtypje(t): 0

Libri është menduar si një udhërrëfyes për arkitekturën dhe planifikimin e qyteteve, për të ndihmuar në rritjen e cilësisë së jetesës sonë. Libri shtjellon shumë nga idetë themelore të Gehl-it dhe tregon disa nga qytetet botërore që janë përmirësuar ndjeshëm gjatë dhjetëvjeçarëve të fundit dhe me më pak sfida për të ardhmen.

Çmimi 13,30 US$ Çmimi i rregullt 14,78 US$
More
Në gjendje

Referenca: 2504

Botuesi: Ideart

Habermas, Nje hyrje e shkurter, James Gordon Finlayson

Përshtypje(t): 0

Jürgen Habermas është një ndër filozofët e gjallë më me ndikim në kohët moderne. Në shkrimet e tij ndërthuren teoritë sociale, morale, politike dhe ligjore duke shqyrtuar tema që shkojnë nga marksizmi e deri tek Bashkimi Europian, si dhe rolin e komunikimit dhe ligjëratës në botën bashkëkohore.

Çmimi 5,30 US$ Çmimi i rregullt 5,91 US$
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001930

Botuesi: Te tjere

Metodat e kerkimit sasior ne shkencat sociale, Aleksander Kocani

Përshtypje(t): 0

Titulli: Metodat e kërkimit sasior në shkencat socialeOrigjinali: Metodat e kërkimit sasior në shkencat socialeGjinia: Shkenca socialeAutori: Aleksandër KocaniShtëpia botuese: UFO PressViti: 2009Fq. 204Pesha: 0.427 kgISBN: 978-99956-19-43-5

Çmimi 8,90 US$ Çmimi i rregullt 9,85 US$
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000821

Botuesi: Ideart

Sociologjia, Nje hyrje e shkurter, Steve Bruce

Përshtypje(t): 0

Duke u mbështetur në qëmtimet mbi klasën shoqërore, krimin dhe shmangien në shoqëri, punën në sistemet burokratike dhe ndryshimet në gjirin e organizatave politike dhe fetare, kjo hyrje e shkurtër në Sociologji synon të nxjerrë në dritë tensionin mes rolit të individit në shoqëri dhe rolit të shoqërisë në formimin e individit.

Çmimi 5,30 US$ Çmimi i rregullt 5,91 US$
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Mitologjite, Roland Barthes

Përshtypje(t): 0

Në fakt, çdo stepje për kulturën është një pozicion terrorist. Të jesh kritik me profesion dhe të shpallësh se nuk kupton asgjë nga ekzistencializmi apo marksizmi (sepse janë zakonisht këto filozofi që pohojmë se nuk kuptokemi), do të thotë ta shndërrosh verbërinë apo memecërinë tënde në aksiomë universale të perceptimit.

Çmimi 6,20 US$ Çmimi i rregullt 6,90 US$
More
Në gjendje

Referenca: 2353

Botuesi: Plejad

Mesimet e fshehta te te gjitha koherave, Manly P. Hall

Përshtypje(t): 0

Në vitin 1934, Hall themeloi Shoqërinë për Kërkime Filozofike (PRS) në Los Anxhelos të Kalifornisë, një organizatë fitimprurëse e përkushtuar në studimin e fesë, mitologjisë, metafizikës dhe okultizmit. PRS zotëron një bibliotekë me mbi 50 mijë vëllime dhe shet e boton libra metafizikë dhe spiritualë, shumiva e të cilëve të shkruar nga Hall.

Çmimi 6,20 US$ Çmimi i rregullt 6,90 US$
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok