• Banner

  • Ka mbaruar

Autoritarizem ne tranzicion, Perparim Kabo

Universaliteti mitik parahelen i antropologjisë pellazgjike është formë e kompletuar e shpjegimit ontologjik dhe gnoseologjik të universit, natyrës, njeriut, jetës dhe shpirtit njerëzor. Mbizotëron në këtë produkt shekullor mbingarkesa antropologjike dhe humanizmi, liria dhe kulti i së vërtetës, sinqeriteti dhe grishja e habisë...

1 200 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Autoritarizëm në tranzicion - Antropologjia shqiptare përmes globalizmave
Origjinali: Autoritarizëm në tranzicion - Antropologjia shqiptare përmes globalizmave
Gjinia: Shkenca sociale
Autori: Përparim Kabo
Shtëpia botuese: Plejad
Viti: 2006
fq. 472
Pesha: 0.62 kg
ISBN: 978-99943-903-2-5

Fragmente nga libri

Universaliteti mitik parahelen i antropologjisë pellazgjike është formë e kompletuar e shpjegimit ontologjik dhe gnoseologjik të universit, natyrës, njeriut, jetës dhe shpirtit njerëzor. Mbizotëron në këtë produkt shekullor mbingarkesa antropologjike dhe humanizmi, liria dhe kulti i së vërtetës, sinqeriteti dhe grishja e habisë...

Një sistem i ri shoqëror, sado demokratik të jetë në raport me atë që lë pas, nuk mundet kurrsesi të definohet plotësisht si i tillë me antropologjinë e djeshme. Kjo e fundit e realizon këtë detyrim historik për aq sa është e civilizuar të zotërojë ligjësitë dhe detyrimet, që rrjedhin prej sistemit të ri, për aq sa e pranon sfidën e kostos sociale, morale dhe atë të interesave...

Të përfshihesh në magmën e globalizmit, do të thotë jo thjesht të jepesh për të humbur në oqean, por të gjesh orientimin, drejtpeshimet dhe pikërëndesat. Në një përzierje të tillë dinamike, ku konkurrenca të rrëzon, shtetit i kërkohet gjykim i ftohtë, largpamës dhe kujdes maksimal...

Tipari i identifikimit sasior dhe vlerësues monetar të ndjenjave ka bërë delegimin e njerëzores, nga ambienti natyror i marrëdhënieve ideore ndjenjësore te tregu i objekteve. Sendi nuk është marrëdhënie dhe marrëdhëniet nuk duhet të sendërtohen në objekte, pasi kjo e ka shndërruar individin, duke e vënë në një raport shumë delikat "të jesh ai çfarë ke"...

Mbi autorin

Përparim Kabo ka lindur në Tiranë në 23 gusht 1954. Kryen studimet e larta në Universitetin e Tiranës në degën e filozofisë të cilat i përfundon me rezultate shumë të larta në vitin 1977. Për më shumë se një dekadë jep mësim, fillimisht për pak vite në arsimin e mesëm, më tej në arsimin e lartë duke u thelluar në punën shkencore.

Fillimisht me gradën "kandidat i shkencave" dhe më tej në vitin 1996 "Doktor i shkencave filozofike". Në fillim të viteve 90', esetë e tij si: "Toleranca, tipar i subjektit të kulturuar", "Shteti ligjor përpara voluntarizmit", "Pa inteligjencën, shoqëria ecën në kahe të kundërt me progresin" etj. finalizohen në mars 2001 me librin e tij të parë: "Antropologji pa sistem".

Libri u mirëprit për stilin argumentativ, infromacionin e gjerë si dhe për mënyrën elegante të të rrëfyerit. Në fund të tij autori boton një shkrim të gjatë me titull: "Antropologjia e sotme shqiptare, pasojë e sistemeve të munguara". Duket sikur ai paralajmëronte apo parashikonte diçka të thellë. Kështu ndodhi, pasi sot autori sjell librin që mbart tezën e vet filozofike "Autoritarizëm në tranzicion", tezë të cilën ai e ballafaqon me antropologjinë shqiptare në linjën historike dhe në marrëdhëniet e saj me globalizmin.

Detajet e librit
Plejad
SKU002064
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001522

Botuesi: Botimet Dudaj

Monolog, Artan Fuga

Mendohet se publiku flet dhe reagon njësoj si media. Se, në parim, midis publikut dhe medias nuk ka asnjë dallim. Pushteti, mediat e kohës dhe publiku shpallen se janë e njëjta gjë: një unitet i tre elementëve që, vetëm në pamje relative dhe shumë të sipërfaqshme duken si të veçuar. 

Çmimi 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2084

Botuesi: Princi

Perrallat e tranzicionit shqiptar, Shinasi A. Rama

Shteti është i kapur nga një grup i vogël klanesh të parisë që kanë mbledhur e përvetësuar pasurinë kombëtare dhe që vjedhin sistematikisht nga thesari i shtetit. Paria ndjek synimet e veta duke iu kundërvënë, në çdo hap, forcimit të shtetit, të sistemit demokratik, dhe është në luftë të hapur me popullin e vet.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2868

Botuesi: Plejad

Ne udhen e shqiptarizmes, Vangjel Koca

Po! E drejta e mendjes është një detyrë e çdo njeriu të lirë. Ose më mirë: ka të drejtë të mendjes ai njeri që ndjen edhe një detyrë që i përgjigjet kësaj të drejte. Brenda në shoqëri s'mund të kuptohet e drejta pa detyrë. Në një tërësi shoqërore harmonike s'ka të drejtë që të mos kundërpeshohet me një detyrë.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Mbi lirinë, John Stuart Mill

Po pse? (mund të pyetet), a është mungesa e njëzëshmërisë një kusht i domosdoshëm për dijen e vërtetë? A është e nevojshme që një pjesë e njerëzve të këmbëngulin në të gabuarën për të mundësuar kuptimin e të vërtetës?

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

E shenjta dhe profania, Mircea Eliade

"E shenjta dhe profania" është ndoshta teksti më i famshëm e një nga më të rëndësishmit e këtij autori. Në të, Eliade analizon dy koncepte kyçe të fesë dhe mënyrën se si ky dualizëm (e shenjtë-profane) paraqitet në kultura e fe të ndryshme të historisë.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000619

Botuesi: Plejad

Tajar Zavalani, Misioni i shekullit XX

Vizioni i tij për ndryshimin e Shqipërisë ishte gjithmonë perëndimor, pikërisht Europa, andej nga i kishin sytë ai dhe bashkëkohësit e tij të kulturuar, por që morali dhe predikimet e tyre të bëheshin të besueshme, ata i referoheshin edhe mentalitetit psikologjik që përjetonte asokohe shoqëria shqiptare.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Nevoja jonë për ngushëllim nuk ka të ngopur, Stig Dagerman

Si mundet, për shembull, të sillesh sikur, nga njëra anë, kurrgjë në botë s'e ka dot atë peshë që bart letërsia, teksa, nga ana tjetër, është e pamundur të mos shohësh përreth njerëz që luftojnë me urinë e janë të detyruar të mendojnë se më me rëndësi për ta është ç'do marrin në fund të muajit?

Çmimi 400 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)