Ekonomia & Biznesi

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Historia e mendimit ekonomik, Henri Denis Shfaq të madhe

Historia e mendimit ekonomik, Henri Denis

SKU001541

Produkt i ri

Mund të thuhet, me sa duket, se ekonomia politike është vërtet një shkencë si të tjerat. Duke u lidhur me interpretimin e fakteve njerëzore, ajo ka një pavarësi të plotë nga sistemet filozofike, e cila është ambicja (mbase e tepruar) e shkencave ekzakte.

Më shumë detaje

Nuk e kemi më këtë produkt në depo

$16.90

-20%

$21.13

Më shumë informacione

Titulli: Historia e mendimit ekonomik
Origjinali: Histoire de la pensée économique
Gjinia: Ekonomi
Autori: Henri Denis
Shqipëroi: Fatmir Guri
Shtëpia botuese: Papirus
Viti: 2010
Fq. 592
Pesha: 0.62 kg
ISBN: 978-99956-808-8-6

Mbi librin

Mund të thuhet, me sa duket, se ekonomia politike është vërtet një shkencë si të tjerat. Duke u lidhur me interpretimin e fakteve njerëzore, ajo ka një pavarësi të plotë nga sistemet filozofike, e cila është ambicja (mbase e tepruar) e shkencave ekzakte.

Shpjegimi i organizimit shoqëror të prodhimit dhe zhvillimit të tij përgjatë historisë është një detyrë që lidhet domosdoshmërisht me filozofinë politike.   I botuar shumë herë, ky libër klasik është ripunuar dhe zgjeruar që nga botimi i tij i parë. Ky botim i 11-të dëshmon rëndësinë që ka studimi i sistemeve kryesore të vendeve perëndimore në formimin e studentëve të ekonomikut.

Që nga mendimi parashkencor deri te debatet e doktrinave bashkëkohore, do të gjejmë gjithë ecurinë e një disipline, e cila për shumë kohë u influencua nga koncepte të idealizmit grek, të artikuluara në kundërshti të shumta. Henri Denis është profesor i merituar në Universitetin Paris I.

Koment nga botuesi

Një tablo e plotë dhe e detajuar e mendimit ekonomik, që nga Platoni e Aristoteli dhe deri në kohët e sotme. Është një lexim i bukur i ekonomisë nëpërmjet arsyetimeve filizofike, tregimit dhe njohjes së historisë, analizave socilale dhe zhvillimeve politike.   Do të thosha një libër që i ndihmon jo vetëm brezat e shkolluar para viteve 90, por edhe të rinjtë e sotëm të plotësojnë njohuritë e marra në mënyrë të njëanshme dhe të cunguar mbi ekonominë.

Shënim - Ky libër përfshihet te: Librat më të shitur 2011

Reviews

Write a review

Historia e mendimit ekonomik, Henri Denis

Historia e mendimit ekonomik, Henri Denis

Mund të thuhet, me sa duket, se ekonomia politike është vërtet një shkencë si të tjerat. Duke u lidhur me interpretimin e fakteve njerëzore, ajo ka një pavarësi të plotë nga sistemet filozofike, e cila është ambicja (mbase e tepruar) e shkencave ekzakte.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)