• Banner

  • Ka mbaruar

Financat Personale, Arthur J. Keown

Mjetet, teknikat dhe ekuacionet harrohen lehtë, ndërsa logjika dhe parimet themelore që nxitin përdorimin e tyre, pasi të kuptohen, do të mbeten dhe do të bëhen pjesë e "personalitetit financiar" të cdo studenti.

2 500 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Financat Personale (kopertinë e trashë)

Origjinali: Personal finance: turning money into wealth

Gjinia: Ekonomi

Autori: Arthur J. Keown

Shqipëroi: Language Solution Albania

Shtëpia botuese: AADF

Viti: 2020

Fq. 574

Pesha: 1.824

ISBN: 978-9928-4488-3-5

Mbi librin

Për shumë studentë kursi i “Financave personale” përbën ekspozimin e parë dhe të vetëm ndaj financave personale, prandaj është e rëndësishme që materiali të paraqitet në mënyrë të tillë që të lërë gjurmë të fortë. Mjetet, teknikat dhe ekuacionet harrohen lehtë, ndërsa logjika dhe parimet themelore që nxitin përdorimin e tyre, pasi të kuptohen, do të mbeten dhe do të bëhen pjesë e "personalitetit financiar" të cdo studenti.

Nëpërmjet prezantimit të dhjetë parimeve themelore të financave personale, botimi i shtatë i "Financave personale: Shndërrimi i  parave në pasuri" i aftëson studentët të hartojnë dhe të realizojnë një plan për të ardhmen e tyre financiare. Këto parime studentët do të mund t'i shfrytëzojnë gjatë gjithë jetës së tyre - ato do t'i ndihmojnë t'ia dalin mbanë në një mjedis financiar në ndryshim të përhershëm.

Përmbajtja

Pjesa 1. Planifikimi financiar

1.Procesi i planifikimit financiar  

2.Vlerësimi i mirëqenies suaj financiar dhe hartimi i një plani 28 

3.Menaxhimi i tatimeve dhe taksave 58

Pjesa 2.Menaxhimi i parave tuaja

1.Menaxhimi i mjeteve monetare ose i aktiveve likuide 88 

2.Përdorimi i kartave të kreditit: Roli i kredisë së hapur 118 

3.Huat për studentët dhe konsum: Roli i huamarrjes së planifikuar 150

4.Vendimmarrja për banesën dhe automjetin 189

Pjesa 3.Të mbrohemi nëpërmjet sigurimeve

1.Sigurimi i jetës dhe shëndetit 255 

2.Sigurimi i pronës dhe i përgjegjësive 298 

Pjesa 4. Menaxhimi i investimeve

1.Bazat e investimeve 331 

2.Investimi në aksione 372

3. Investimi në obligacione dhe në alternativa të tjera 401

4. Fondet e përbashkëta: Një mënyrë e thjeshtë për diversifikim 433

Pjesa 5.Problemet gjatë ciklit të jetës

1.Planifikimi për pension: Rasti i Shqipërisë 475 

2.Planifikimi i pasurisë: Kursejuni trashëgimtarëve tuaj para dhe telashe 511

 3.Ngjarjet financiare të jetës − Bashkimi i copëzave 538

Shtojca A: Shuma e përbërë e 1$ 598

Shtojca B:Vlera aktuale e 1$ 600

Shtojca C:Shuma e përbërë vjetore e 1$ për n periudha 602

Shtojca D:Vlera aktuale e 1$ për n periudha 604

Shtojca E:Tabelat e kredisë me këste mujore 606

Detajet e librit
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Kontabiliteti Financiar, Grup autoresh

 Përgjatë çdo kapitulli, materiali i librit është i integruar përreth fokusimit të një shoqërie të njohur, vendimeve të saj, si dhe pasqyrave të saj financiare. Kjo metodë krijon kushtet e përshtatshme për të diskutuar rëndësinë e kontabilitetit dhe mënyrën sesi e përdorin bizneset informacionin e kontabilitetit.

Çmimi 3 000 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Pema

Fjalimet TED, Chris Anderson

Ky libër është jo vetëm më i ploti në fushën e të folurit në publik, por edhe i shkëlqyer në perceptimin e mënyrës se si duhet të komunikojmë dhe të paraqitemi. Nëse keni planifikuar të artikuloni edhe një fjalë të vetme me zë të lartë, ky është libër që duhet të lexoni. Libri më mbush me shpresën se fjalët munden, në ditët tona, të ndryshojnë botën.

Çmimi 1 100 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2218

Botuesi: Mitrush Kuteli

Ditar i ekonomistit, Mitrush Kuteli

Mitrush Kuteli është një nga ata të paktët të djalërisë shqiptare që nuk u përdhosën e nuk u demoralizuen nëpër ngjarjet e ndryshme politike shqiptare. Ma fort, M. Kuteli u diftue i pamëvarun objektiv dhe kryedrejt edhe aty ku do të ishte pasë rasti dhe interesa me u diftue pak më i përvujtun dhe ma "tregtar".

Çmimi 750 Lekë
More
Ne gjendje

Si të bëhesh i pasur, Donald Trump

Trumpi na jep mundësinë të kuptojmë si të investojmë me zgjuarsi, si t'i bëjmë e të ngrihemi në një nivel të caktuar, si ta drejtojmë me efektivitet punën, si të arrjmë një marrëveshje të caktuar dhe si të ruajmë emrin që kemi.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Arka e Noes

Standardi i Bitcoin-it, Saifedean Ammous

Në vend që ta trajtojë Bitcoin-in si një monedhë për kriminelët ose si një rrjet të lirë pagese, ky libër flet për të si një alternative e decentralizuar tregut të lirë dhe paanshmërinë politike përkundrejt alternativës aktuale të bankave qendrore, të cilat sjellin implikime potencialisht të mëdha ndaj lirisë dhe mirëqënies. Për cilindo që po kërkon një...

Çmimi 2 400 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2496

Botuesi: UET Press

Hyrje ne menaxhimin e burimeve njerezore, Banfield, Kay

Ky libër është shkruar bashkërisht nga një lektor i burimeve njerëzore (BNJ) dhe nga një specialist i lartë i BNJ-së, të cilët punuan ngushtë për të gjithë kapitujt. Rezultati është shkrirja e perspektivave akademike dhe praktike, të cilat eksplorojnë mënyrën sesi praktikohen dhe përjetohen BNJ-të në vendin e punës.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Vintage

Austerity, Yanis Varoufakis

 In this rousing book, he charts the absurdities that underpin calls for austerity, as well as his own battles with a bureaucracy bent on ignoring the human cost of its every action. Passionately outspoken and tuned to the voices of the oppressed, Varoufakis presents a guide to modern economics, and its threat to democracy, like no other.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001456

Botuesi: Papirus

Fundi i varfërisë, Jeffrey D. Sachs

Një pikë referimi për rrënjët e begatisë ekonomike dhe shtegun që nxjerr nga varfëria e skajshme njerëzit më të varfër të botës. I përshëndetur nga Times si një nga 100 njerëzit më me ndikim të botës, Jeffrey Sachs është i njohur anembanë botës për punën e tij në shumë vende si këshilltar në kohë krizash.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: UET Press

Bursa dhe tregu i letrave me vlerë në Shqipëri, Elvin Meka

Pjesa dërrmuese e materialeve, eseve dhe analizave që janë pasqyruar në këtë libër bazohen në fakte, probleme e situata konkrete në Bursën e Tiranës, banka tregtare, vendime të qeverisë shqiptare, zhvillime menaxheriale e strategjike në korporata të ndryshme, segmente e institucione të tregjeve financiare e monetare etj.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pema

Ngritja dhe rënia e kombeve, Ruchir Sharma

I mbushur me të dhëna shumë të vlefshme... po aq edhe me gjykime të mrekullueshme dhe histori domethënëse, libri është thjesht udhërrëfyesi më i mirë në ekonominë globale të ditëve të sotme. Pavarësisht nëse jeni vëzhgues i kësaj ekonomie, apo investoni në të, nuk keni luksin të mos e lexoni.

Çmimi 1 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Mbi marrëdhëniet ekonomiko – tregtare, eksport – importin dhe bilancin valutor të Shqipërisë, Eqrem Beci

Punimi që po i paraqitet lexuesit është një përpjekje serioze për të dhënë në mënyrë të përmbledhur, nëpërmjet dokumenteve, shifrave dhe fakteve, një pamje të përgjithshme të ecurisë dhe marrëdhënieve ekonomiko – tregtare, eksport – importin dhe bilancin valutor të Shqipërisë për periudhën 1945 – 1990.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)