• Banner

  • I ri

Obabakoak, Bernardo Atxaga

Obaba banohet nga njerëz të thjeshtë, por edhe intelektualë, nga barinj dhe nxënës çapkëne shkolle, ndërsa të gjithë, që nga një shur për nxënë e deri tek një xhuxh i kulturuar, por i urryer, që enden nëpër faqet e këtij libri të çuditshmë. 

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Obabakoak

Origjinali: Obabakoak

Gjinia: Tregime

Autori: Bernardo Atxaga

Shqipëroi: Bashkim Shehu

Shtëpia botuese: Aleph 

Viti: 2021

Fq. 331

Pesha: 0.440 kg

ISBN: 978-9928-323-14-9

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Obabakoak është një roman vezullues, i paparashikueshëm për jetën në Obaba, një fshat bask i largët dhe ekzotik. Babai i i një djaloshi ende në bankat e shkollës, një inxhinier i njohur minierash, e rrit të birin me trillime mbi jetën që e pret, një ambientalist i pafat shpëton përditë hardhuca të padëmshme ndërsa një mision shpëtimi i një ekspedite zvicerane për ngjitje malore në Nepal, përfundon në mënyrë fatale.

Obaba banohet nga njerëz të thjeshtë, por edhe intelektualë, nga barinj dhe nxënës çapkëne shkolle, ndërsa të gjithë, që nga një shur për nxënë e deri tek një xhuxh i kulturuar, por i urryer, që enden nëpër faqet e këtij libri të çuditshmë. Trazimet që ndihen nga një rrymë e errët e cila rrjedh ndën jetën e atyshme, përzihen me çastet plot humor të mençur në këtë kolazh verbues historish, thashethemesh, fragmente ditaresh dhe teorish letrare, të gjitha të bëra bashkë nga zëri i veçantë, i shtruar, ironik i te madhit Bernardo Atxaga. Obabakoak është një vepër e paharrueshme nga një romancier i madh ndërkombëtar, të cilin e famshmja The Observer, e renditi ndër njëzetë e një shkrimtarët më të mirë të shekullit XXI.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
16 other products in the same category:

Reference: SKU000727

Publisher: Onufri

Vajza e portokalleve, Jostein Gaarder

(0)

Title: Vajza e portokalleveOriginal: AppelsinpikenCategory: NovelAuthor: Jostein GaarderAlbanian translator: Ermir PulahaPublisher: OnufriYear: 2005Pgs. 160Weight: 0.25 kgISBN: 978-99943-32-25-2  

Price ALL500
More
In Stock

Publisher: Dituria

Për dashurinë dhe demonë të tjerë, Gabriel Garcia Marquez

(0)

Më 1942, gjatë punimeve në një kuvend të Amerikës Latine, dolën në dritë eshtrat e një adoleshenteje, Sierva Maria de Todos los Angeles. Floknaja e saj e mahnitshme arrinte 22 metra gjatësi... Romancieri i Gjenerali në labirintin e tij e ka nxjerrë vallë këtë zbulim të çuditshëm nga imagjinata e tij flakëruese?

Price ALL500
More
Out-of-Stock

Publisher: OMBRA GVG

Aleksandri, Valerio Massimo Manfredi

(0)

Aleksandri u praktikua që në fëmijëri me dijetarë të urtë dhe ushtarë trima dhe shumë shpejt zotëroi artin e luftës, forcën mahnitëse të trupit, shpirtit dhe mendjes. Si pasardhës i Herakliut dhe Akilit, siç e quante veten, synoi t'i kalojë bëmat, heroizmin dhe nderin e tyre dhe e ndau bashkë me shokët e zgjedhur fatin e tij hyjnor.

Price ALL2,500
More
In stock

Publisher: Pegi

Mami, unë dhe mami, Maya Angelou

(0)

Në këtë libër autobiografik, autorja e njohur rrëfen marrëdhënien më kuptimplotë të jetës së saj: atë me të ëmën. Për herë të parë, Angelou zbulon vështirësitë dhe gëzimet e të qenit bija e Vivian Baxter-it, një shpirt i paepur në një trup të vogël.

Price ALL800
More
In stock

Publisher: Koha Ditore

Emri i trëndafilit, Umberto Eco

(0)

Title: Emri i trëndafilit (hard cover)Original: Il nome della rosaCategory: NovelAuthor: Umberto EcoAlbanian translator: Donika OmariPublisher: Koha DitoreYear: 2005Pgs. 480Weight: 0.568 kgISBN: 84-9789-845-1  

Price ALL800
More
Out-of-Stock
chat Përshtypjet (0)