Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Frika i ka sytë e hapur, Milan Dekleva
  • Frika i ka sytë e hapur, Milan Dekleva

Frika i ka sytë e hapur, Milan Dekleva

Vlerësimi 

I ndërtuar si një rrjetë tregimesh me tituj interesantë, në dukje të palidhur me njëri – tjetrin, romani rrëfen ndodhitë e vogla në jetën e Gromit, në sfondin e një Vjene shkëlqimplotë dhe Ljubjanës me borë të prapambetur.

700,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Frika i ka sytë e hapur
Origjinali: Zmagoslavje podgan
Gjinia: Roman
Autori: Milan Dekleva
Shqipëroi: Nikollë Berishaj
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2016
Fq. 280
Pesha: 0.365 kg.
ISBN: 978-9928-217-31-8

Mbi librin

Si një ndër romanet më të vlerësuara të letërsisë bashkëkohore sllovene, “Frika i ka sytë e hapur” e shkrimtarit Milan Dekleva vë në qendër historinë e mjekut dhe shkrimtarit Sllavko Grom, një gjysmëbiografi e viteve si student mjekësie, takimet me doktor Frojdin dhe Jauregun, dashuritë dhe pasionin për letërsinë dhe kthimin në vendlindje, që tanimë i duket mbytëse dhe kufizuese.

I ndërtuar si një rrjetë tregimesh me tituj interesantë, në dukje të palidhur me njëri – tjetrin, romani rrëfen ndodhitë e vogla në jetën e Gromit, në sfondin e një Vjene shkëlqimplotë dhe Ljubjanës me borë të prapambetur.

Stili përsiatës, mungesa e një forme të qartë dhe thyerjet gjuhësore, së bashku me ndjesitë e forta të personazhit, ndonjëherë të dyzuar e shpesh mes realitetit e halucinacionit, e fusin romanin në rrjedhat e ekspresionizmit.

Komente mbi librin

“Duket sikur Milan Dekleva për këtë vepër ka zbuluar një zhanër të veçantë që nuk është vetëm jetëshkrim, por as roman tipik.”

Jelka Cigleneçki, Sodobnost

“Krijimtaria artistike e Milan Deklevës ka cilësi të jashtëzakonshme, falë niveleve të shumta të leximit, paradokseve dhe lojës tekstore. As shuma e tipareve të tilla si: ironia, humori i përzgjedhur dhe përzierja e fizikes me metafiziken, nuk mund ta japin plotësisht thelbin e saj, sidomos te romani “Frika i ka sytë e hapur”.”

Dr. Irena Novak Popov, Universiteti i Ljubljanës

Detajet e librit
Dituria
Përshtypjet

Write your review

Frika i ka sytë e hapur, Milan Dekleva

Frika i ka sytë e hapur, Milan Dekleva

I ndërtuar si një rrjetë tregimesh me tituj interesantë, në dukje të palidhur me njëri – tjetrin, romani rrëfen ndodhitë e vogla në jetën e Gromit, në sfondin e një Vjene shkëlqimplotë dhe Ljubjanës me borë të prapambetur.

Write your review
16 other products in the same category:

Reference: SKU000856

Brand: OMSCA-1

Tej cakut te dashurise, Anatoli Toss

Review(s): 0

Title: Tej cakut të dashurisëCategory: NovelAuthor: Anatoli TossAlbanian translator: Sokrat GjerasiPublisher: Omsca 1Year: 2009Pgs. 424Weight: 0.49 kgISBN: 978-99943-41-47-4  

Price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000727

Brand: Onufri

Vajza e portokalleve, Jostein Gaarder

Review(s): 0

Title: Vajza e portokalleveOriginal: AppelsinpikenCategory: NovelAuthor: Jostein GaarderAlbanian translator: Ermir PulahaPublisher: OnufriYear: 2005Pgs. 160Weight: 0.25 kgISBN: 978-99943-32-25-2  

Price ALL500.00
More
In Stock