Bashkëkohore

Information

Botuesit

Autorët

Ulje çmimi! Sheshi i Diamantit, Merce Rodoreda Shfaq të madhe

Sheshi i Diamantit, Merce Rodoreda

Produkt i ri

Historia sa prekëse, aq dhe realiste dhe e fuqishme e Natalisë, një vajze të thjeshtë e naive, që në Barcelonën republikane, e më pas gjatë periudhës së luftës civile spanjolle, përjeton dramën e mjerimit, të humbjes së të shoqit, të vetmisë, derisa më në fund zbulon një dashuri të re, e cila i hap përpara mundësinë e një jete të re...

Më shumë detaje

Në gjendje

$9.02

-20%

$11.27

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Sheshi i Diamantit
Origjinali: La plaça del diamant
Gjinia: Roman
Autori: Merce Rodoreda
Shqipëroi: Bashkim Shehu
Shtëpia botuese: Botimet IDK
Viti: 2018
Fq. 226
Pesha: 0.281 kg.
ISBN: 978-9928-136-59-6

Mbi librin

Historia sa prekëse, aq dhe realiste dhe e fuqishme e Natalisë, një vajze të thjeshtë e naive, që në Barcelonën republikane, e më pas gjatë periudhës së luftës civile spanjolle, përjeton dramën e mjerimit, të humbjes së të shoqit, të vetmisë, derisa më në fund zbulon një dashuri të re, e cila i hap përpara mundësinë e një jete të re...

Me një intensitet të rrallë, zëri delikat i Natalisë na flet për ndjenjat, sensibilitetin, gjithë brishtësinë e kompleksitetin e shpirtit femëror. Sheshi i Diamantit është romani më i bukur që i është kushtuar ndonjëherë Barcelonës, - një ndër gurët themeltarë të mbarë letërsisë moderne spanjolle.

Komente mbi librin

"Me të mbyllur faqen e fundit të Sheshit të Diamantit, mendova: lexova një kryevepër."

Marco Lodoli, La Repubblica

"Shkrimtarja më e rëndësishme katalane e të gjitha kohërave, por edhe më enigmatikia."

Corriere della sera

Mbi autoren

Mercè Rodoreda (Barcelonë, 1908-1983) konsiderohet shkrimtarja më e lexuar dhe më e përkthyer e letërsisë katalanase. E përfshirë politikisht në veprimtarinë antifashiste, pas fitores së Frankos ajo u detyrua të merrte rrugën e mërgimit, nga ku u kthye në atdhe vetëm në vitin 1972.

Reviews

Write a review

Sheshi i Diamantit, Merce Rodoreda

Sheshi i Diamantit, Merce Rodoreda

Historia sa prekëse, aq dhe realiste dhe e fuqishme e Natalisë, një vajze të thjeshtë e naive, që në Barcelonën republikane, e më pas gjatë periudhës së luftës civile spanjolle, përjeton dramën e mjerimit, të humbjes së të shoqit, të vetmisë, derisa më në fund zbulon një dashuri të re, e cila i hap përpara mundësinë e një jete të re...

Libra të ngjashëm

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)