Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Te ndriturit, Eleanor Catton
  • Te ndriturit, Eleanor Catton

Të ndriturit, Eleanor Catton

OMBRA GVG

Sa herë në kaq kohë të bie të lexosh një roman, i cili të ngrin përtej gjërave të rutinës së përditshme, të heq mënjanë, të mbledh dhe të lë të ndihesh sikur ke kaluar fundjavën me një gjeni. Eleanor Catton me këtë roman mahnitës bën thjesht këtë...

1 800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Të ndriturit
Origjinali: The Luminaries
Gjinia: Roman
Autori: Eleanor Catton
Shqipëroi: Rudi Erebara
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2016
Fq. 800
Pesha: 1.123 kg.
ISBN: 978-9928-06-161-4

Fragment nga libri

Ndoshta, ai mund ta blinte atë për një natë. Në mëngjes mund ta çonte në Arahura, t'i tregonte pasurinë që kishte groposur atje. T'i shpjegonte se kishte ndër mend t'i jepte asaj gjysmën, saktësisht gjysmën. A do të binte ndesh me qëllimin e dhuratës, nëse ai do ta kishte paguar ndërkohë për të pasur kënaqësinë e shoqërisë së saj?

Ndoshta. Por, a e duronte dot ai, që burrat e tjerë të kishin njohur atë në atë mënyrë që Steinesi nuk e kishte njohur? Nuk e dinte. Ai shkërmoqi një gjethe në pëllëmbë dhe pastaj ngriti dorën te hunda që t'u merrte erën lëngjeve të saj.

Komente mbi librin

"Sa herë në kaq kohë të bie të lexosh një roman, i cili të ngrin përtej gjërave të rutinës së përditshme, të heq mënjanë, të mbledh dhe të lë të ndihesh sikur ke kaluar fundjavën me një gjeni. Eleanor Catton me këtë roman mahnitës bën thjesht këtë..."

Lesley McDowell, Scotsman

"Në romanin e madh me shumë shtresëzime të Eleanor Catton, personazhet janë tërhequr nëpër oqeane të pabesa, të uritur për ar; janë ndjellur nga strukat e errëta plot tym të opiumit; dhe janë përballur me praninë e joshjes së grave që shesin seks – të gjitha satelitë të antipodit të etheve të arit... sillen rrotull për do kohë në orbitën e këtij romani, pastaj rikthehen me këmbë në tokë, të rrokin më fort qëndrimin tënd. Mjekimi i romanit: receta letrare për të joshur."

Indipendent

"Të gjithë librat e mirë prishin origjinat e veta gjenerike, duke u kthyer tek vetvetja. Por rrallë, kjo aksiomë rri më qëndrueshëm se në romanin e dytë tronditës në çdo kuptim "Të ndriturit". Pesha e lehtë e rrëfimit mund të duket e tmerrshme; por harroje. Ajo është mes tregimtareve më të mira, duke na çuar nëpër labirintet e jetëve, të gjitha puqur në atë mënyrë që ty nuk të shkon kurrsesi mendja aty.

Sensi i saj i historisë është i tillë sa e bën të shkuarën aq të përshtatshme sa e ardhmja. Koha ikën, zhduket në shkrimin e saj dhe misteri i krijimit futet nëpër plasat e ngjarjes. Unë nuk desha të kishte një fund ky roman edhe, në njëfarë kuptimi, nuk e ka."

Jay Parini, autor i "Stacioni i fundit" dhe "Pasazhet e Herman Melville"

"Ky roman epik i dritës dhe hijes në Zelandën e Re pohon talentin rrezatues të autores... Edhe pse pa i mbushur akoma 30 vjeç, mjeshtëria e saj për formën e trilluar është sakaq e sigurtë."

Brian Morton, Indipendent

"Një zbërthim intelektual dhe një akt i shquar i vetrilokuizmit letrar, i cili ndihet sikur vërtet është shkruar me të njëjtin shpirt me paraardhësit e vet... Megjithëse ndjeva nevojën të merrja galopin nëpër libër, në kërkim të ndonjë përgjigjeje, e cila të mund të më kënaqte kureshtjen që dhimbte përherë e më tepër, e gjeta veten duke ngadalësuar shpesh për të shijuar personifikimin e Catton – it dhe mençurinë e hollë. Gjykatësit e çmimit Man Booker vërtet kanë gjetur flori."

Jake Kerridge, Sunday Express

Mbi autoren

Eleanor Catton ka lindur në Kanada më 24 shtator 1985. Familja e saj u zhvendos ne Zelandën e Re kur Catton ishte gjashtë vjeç. Ka studiuar gjuhën angleze në Universitetin e Katenburit. Masterin përshkrim kreativ e kreu në Institutin e Letrave Moderne "Victoria", Universiteti i Uellingtonit.

Në vitin 2008, debutoi me romanin "The rehearsal". Në vitin 2009 është cilësuar nga Daily Mail si "vajza e artë e vitit në fiction". Në vitin 2013, fiton "Man Booker Prize" për romanin "Të ndriturit".

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928061614
ean13
9789928061614
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2088

Botuesi: Botimet Dudaj

Eleganca e iriqit, Muriel Barbery

Autorja i bën personazhet e saj që, hap pas hapi, të reflektojnë dhe të ndryshojnë vizionin e tyre për jetën. Romani është një tregim modern i një aventure njerëzore, një refleksion filozofik mbi kuptimin e jetës.
1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001423

Botuesi: OMSCA-1

Streha, Wm Paul Young

Maku është një njeri i paqetë, i tronditur nga humbja e vajzës së tij. Një ditë gjen në kutinë postare një letër misterioze, të nënshkruar nga dikush me emrin Papi, emërtim me të cilin gruaja e tij i drejtohej Zotit. Në letër i kërkohej që të shkonte te "Streha", pikërisht në vendin ku vajza e tij e vogël Misi u gjet e vrarë nga një maniak.
700 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Bota Shqiptare

Agim, Eli Vizel

Gjatë një nate tipike të Palestinës nën sundimin britanik, Elisha i ri mediton për vrasjen që duhet të kryejë në mëngjes.Elisha, i mbijetuar i Aushvicit dhe Buhenvaldit, ka humbur gjithçka, përfshi edhe familjen, mësuesin e Kabalës dhe një pjesë të fëmijërisë.
500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001697

Botuesi: Morava

Agimi, Stephenie Meyer

POR KUR DASHUROJE VRASËSIN TËND, ATËHERË NUK KISHE RRUGËDALJE.  Si mund të vrapoje, si mund të luftoje,  kur një  veprim i tillë do ta lëndonte atë person të dashur?  Nëse jeta jote ishte  gjithçka mund t'i falje njeriut të dashur, si mund të mos ia falje? Po sikur të ishte ai një njeri që e doje me të vërtetë?
1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Onufri

Bota sipas Anës, Jostein Gaarder

Ana përndiqet nga imazhe të botës së shkretë të vitit 2082. Sheh stërmbesën e saj, Nova, në një shkretëtirë të banuar nga të mbijetuar të rreckosur, pasi kafshët dhe bimët janë zhdukur.
1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Aleph

Toka në fund të botës, Antonio Lobo Antunes

Toka në fund të botës është një roman i autorit portugez António Lobo Antunes i botuar për herë të parë në 1979. Ai pasqyron përvojën personale të Lobo Antunes si një mjek ushtarak i dërguar në Angola gjatë Luftës Koloniale Portugeze.
1 100 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000270

Botuesi: Botimet Dudaj

Arome Orienti, Ahdaf Soueif

Një roman i jashtëzakonshëm, që të shtang...Autorja di të thurë një rreth me intuitën e një magjistareje. Lexuesi pret me padurim librin e saj të dytë.
600 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Amerikë '62, de profundis, Panos Ioannides

Libri "Amerikë '62" bazohet në shënimet që shkrimtari Panos Ioannides ka mbajtur diku mes tetorit të vitit 1962 dhe majit 1963 gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara. Në vitin 2003, kur autori po shkruante një roman autobiografik, përdori shënimet e mbajtura dyzet vite më parë, të cilat nuk e kishin humbur emocionin dhe rëndësinë e tyre.
1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Fundi i lojës, Gemma Lienas

Ai është një djalë gjashtëvjeçar, i mbetur në kurth, në mes të kryqëzimit të zjarrit të dy prindërve që po ndahen, dhe me fjalët e tij na tregon historinë e vet me një narracion spontan e plot ngjyra.
900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Tuneli, Ernesto Sabato

Buenos Aires ka prodhuar tre shkrimtarë madhështorë: Borges, Cortázar dhe madhështorin largpamës; Sabato.
700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Bretkosa, Mo Yan

Romani përfshin pesë letra që dramaturgu Ke Dou i ka shkruar shkrimtarit japonez Yoshito Sugitani, katër nga të cilat janë në formë tregimi të gjatë dhe një në formë drame. Romani ka në qendër historinë e jetës së një mjekeje fshati Gu Gu (Halla), e cila për pesëdhjetë vjet ushtroi profesionin e gjinekologes së fshatit.
1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Botimet Dudaj

Kaini, Jose Saramago

Duke përmbysur vlerësimin tradicional, Saramagoja na e jep Kainin si një qenie njerëzore as më i mirë dhe as më i keq se të tjerët. Përkundrazi, Zoti është një Zot i lig, i padrejtë dhe smirëzi, që nuk e di çfarë do dhe, mbi të gjitha, nuk i do njerëzit. Është një Zot që nuk pranon, vetëm nga trilli dhe mospërfillja, mblatën e Kainit, duke shkaktuar...
900 Lekë
More
Ne gjendje
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Te tjere

2666, Roberto Bolano

Shkrimtari gjerman Beno fon Arçimboldi boton kryevepër pas kryevepre që pas Luftës së Dytë Botërore, por askush nuk e njeh identitetin e tij. Një grup kritikësh europianë e gjurmojnë prej vitesh në gjithë kontinentin dhe rastësisht mësojnë se mund të fshihet në Meksikë, në qytetin kufitar Santa Teresa.
1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Lavjerrësi i Fukoit, Umberto Eco

"Lavjerrësi i Fukoit" nuk është një roman në kuptimin e ngushtë të fjalës, ai është një grumbullim i vërtetë e i mrekullueshëm i informacionit, i përcjellë si një shaka, nga një mjeshtër që e manipulon shpikjen e tij – në fakt, një shaka e gjatë, erudite. "Lavjerrësin e Fukoit" mund ta quani pa frikë një triumf intelektual, përveçse një vepër artistike.
1 800 Lekë
More
Në gjendje