Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Eliksiri i dashurise, Eric-Emmanuel Schmitt

Vlerësimi 

A është dashuria një proces fizik, kimik, një pleksje molekulash që mund të krijohet me mjete shkencore? Apo është një mrekulli shpirtërore? A ekziston një mjet që ta shpërthejë pasionin, ashtu si dikur eliksiri bashkoi çiftin e të rinjve Tristanin dhe Izoldën? A jemi krejtësisht të lirë të dashurojmë?

800,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Eliksiri i dashurisë
Origjinali: L'Élixir d'amour
Gjinia: Roman
Autori: Eric – Emmanuel Schmitt
Shqipëroi: Edit Dibra
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2016
Fq. 144
Pesha: 0.201 kg.
ISBN: 978-9928-205-61-2

Mbi librin

A është dashuria një proces fizik, kimik, një pleksje molekulash që mund të krijohet me mjete shkencore? Apo është një mrekulli shpirtërore? A ekziston një mjet që ta shpërthejë pasionin, ashtu si dikur eliksiri bashkoi çiftin e të rinjve Tristanin dhe Izoldën? A jemi krejtësisht të lirë të dashurojmë?

Adami dhe Luiza, ish-të dashur, jetojnë tashmë me mijëra kilometra larg njëri-tjetrit. Ai në Paris, ajo në Monreal. Përmes këmbimit të letrave, duke kujtuar lëndimet e së shkuarës dhe duke i pohuar njëri-tjetrit aventurat e reja të tyre, ata hidhen në një sfidë: të provokojnë dashurinë. Por, a fshihet ndonjë kurth pas kësaj loje?

Vëzhgues i mirë i trilleve të zemrës, Eric-Emmanuel Schmitt eksploron misterin e joshjeve dhe të ndjenjave.

Fragment nga libri

I dashur Adam,
Atëherë po e bëj pyetjen ndryshe: a jemi të lirë të biem në dashuri me filanin apo fistekun?
A zgjedhim?
A na zgjedhin?

Kur të njoha ty Adam, ishte dashuri me shikim të parë. "Ky është ai!" ulëritën shqisat dhe mendja ime. Muajt e fundit dola në përfundimin që shqisat dhe mendja ime e kishin humbur gjykimin, sepse ne u ndamë në krye të pesë vjetëve.

Tani pyes veten: "Vërtet gabohesha kaq shumë?"... E vdesim dashurinë duke dashur ta bëjmë të përjetshme. Më mirë ta shijojmë kur e kemi, kjo dhuratë mjafton. Lumturia s'mund të jetë veçse e përkohshme. A na e ka vërtetuar kush të kundërtën? Në jetën e njeriut, "përgjithmonë" do të thotë gjithmonë "për pak kohë".

Luiza jote

P.S. Sa letërkëmbim i çuditshëm ky yni: nuk flasim nga dashuria, por për dashurinë.

Mbi autorin

Eric-Emmanuel Schmitt lindi në mars të vitit 1960. Kreu shkollën e mesme në Lycée du Parc në Lion të Francës dhe më pas ndoqi studimet e larta në Paris (1980-1985). Ai mban titullin Doktor në filozofi. Është dramaturg, romancier, eseist dhe kineast. Brenda një dhjetëvjeçari, Eric-Emmanuel Schmitt është bërë një nga autorët frankofonë më të lexuar e më të pranishëm në botë.

Pas sukseseve të njëpasnjëshme në teatër, ai botoi një sërë romanesh dhe përmbledhje novelash. I vlerësuar sa nga publiku po aq edhe nga kritika, pjesët e tij teatrale janë nderuar me shumë çmime "Molier" si dhe e gjithë vepra e tij teatrale është vlerësuar me "Grand Prix" (për teatrin) nga Akademia Franceze.

Schmitt-i është vlerësuar, gjithashtu, me çmimin "Goncourt" (për novela) për "Concerto à la mémoire d'un ange"; çmimin e romanit historik, "Agrippa d'Aubigné", për romanin "Gruaja në pasqyrë"; me çmimin e "Grands Espaces" për librin "Odiseja nga Bagdadi" etj. Veprat e tij janë përkthyer tashmë në 43 gjuhë të ndryshme dhe pjesët e tij teatrale luhen rregullisht në mbi 50 vende.

Në Akademinë Mbretërore të Gjuhës dhe të Letërsisë Franceze në Belgjikë, ai është ulur në kolltukun që dikur zinte Colette dhe Cocteau. Nga Toena janë sjellë në shqip edhe vepra të tjera, si: "Gruaja në pasqyrë", "Odetë Gjithkushi dhe histori të tjera" dhe "Oskari dhe zonja rozë", vlerësuar me çmimet "Prix Chromos" në Zvicër dhe "Grand Prix Etranger" në Belgjikë.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Eliksiri i dashurise, Eric-Emmanuel Schmitt

Eliksiri i dashurise, Eric-Emmanuel Schmitt

A është dashuria një proces fizik, kimik, një pleksje molekulash që mund të krijohet me mjete shkencore? Apo është një mrekulli shpirtërore? A ekziston një mjet që ta shpërthejë pasionin, ashtu si dikur eliksiri bashkoi çiftin e të rinjve Tristanin dhe Izoldën? A jemi krejtësisht të lirë të dashurojmë?

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Toena

Oskari dhe Zonja Roze, Eric-Emmanuel Schmitt

Përshtypje(t): 0

Oskari, rrëfyesi i këtij trilli, është dhjetë vjeç. I sëmurë me leucemi, ai jeton prej një kohe shumë të gjatë në spital, sepse forma e sëmundjes që ka nuk i është përgjigjur trajtimit mjekësor. Prindërit e tij, të cilët i sjellin vazhdimisht dhurata, janë të pakëndshëm në vizitat e tyre. Doktor Duseldorf dhe infermieret janë të sjellshëm, por mbajnë një...

Çmimi 500,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Toena

Odiseja nga Bagdadi, Erich-Emmanuel Schmitt

Përshtypje(t): 0

"Odiseja nga Bagdadi" është historia e Saad Saadit që rrjedh nga një familje e mesme e shoqërisë irakiane dhe që përjeton peripecitë e vendit të tij nga Sadami te lufta civile dhe pushtimi amerikan. Njerëzit e tij më të afërt i ka humbur një nga një për shkak të konflikteve, varfërisë dhe sëmundjeve.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Toena

Gruaja ne pasqyre, Eric-Emmanuel Schmitt

Përshtypje(t): 0

Ana, Hana dhe Ani janë tre personazhet qendrore të këtij romani, të cilat, mjeshtëria e autorit, i lidh me një fije fati të përbashkët në kërkim të shtegut për t'i shpëtuar vetë imazhit që u ofron pasqyra e epokës në të cilën jetojnë.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Reference: 2793

Brand: OMBRA GVG

Vagabondi, Bernard Cornwell

Review(s): 0

Title: Në kërkim të Gralit, Vagabondi, vëllimi i dytëOriginal: VagabondCategory: NovelAuthor: Bernard CornwellAlbanian translator: Riza IbrahimiPublisher: Ombra GVGYear: 2007Pgs. 568Weight: 0.65 kgISBN: 978-99943-44-79-6  

Price ALL1,100.00
More
In Stock

Reference: SKU002006

Brand: Pegi

Nje histori dashurie me rock e roll, Enriko Brici

Review(s): 0

Title: Një histori dashurie me rock & roll - Xhek Frushante la grupinOriginal: Jack Frusciante è uscito dal gruppoCategory: NovelAuthor: Enriko BriciAlbanian translator: Agim DoksaniPublisher: PegiYear: 2011Pgs. 176Weight: 0.22 kgISBN: 978-9928-124-18-0  

Price ALL550.00
More
In Stock

Reference: SKU000275

Brand: Botimet Dudaj

Oret, Michael Cunnungham

Review(s): 0

Title: OrëtOriginal: The hoursCategory: NovelAuthor: Michael CunninghamAlbanian translator: Albana SalaPublisher: DudajYear: 2003Pgs. 264Weight: 0.25 kgISBN: 978-99927-50-42-1  

Price ALL700.00
More
In Stock