Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Lista e produkteve të botuesit Mircea Eliade

Mircea Eliade, 1907-1986, ishte një historian i religjioneve dhe autor i romaneve, romaneve të shkurtra dhe tregimeve. Eliade ishte një nga studiuesit më me ndikim të religjioneve përgjatë shekullit të njëzet dhe një nga interpretuesit më të njohur të simbolizmit fetar dhe miteve.

Ai ka lindur në Bukuresht dhe studioi filozofi në Universitetin e Bukureshtit. Ai mori diplomë studimesh të avancuara në vitin 1928 me një tezë mbi filozofinë e Rilindjes Italiane nga Marsilio Ficino te Giordano Bruno. Pasi studioi në Kalkuta kryesisht nën shkollën e studiuesit të Sansritishtes Surendranath Dasgupta, ai kaloi gjashtë muaj duke praktikuar jogën. Pasi u kthye në Bukuresht, ai shkroi një studim mbi historinë krahasuese të teknikave të jogës, për të cilin mori doktoraturë në filozofi në vitin 1933. Në vitet 1930 ai u bë një figurë letrare me ndikim në Rumani, veçanërisht pas publikimit të romanit të tij shumë të suksesshëm Maitreyi (1933: Netë Bengali). Gjatë luftës së Dytë Botërore, Eliade shërbeu si atashe kulturor në legatën mbretërore të Rumanisë në Londër e më pas në Lisbonë.

Që nga fundi i viteve '90, studimet mbi Eliaden dhe trashëgiminë e tij janë përqendruar shpesh mbi akuzat dhe kundërakuzat mbi jetën e tij politike, veçanërisht mbi shkrimet e tij politike dhe përfshijen në politikën e Rumanisë gjatë viteve '30 e gjatë luftës. Kritikët e akuzojnë se ishte simpatizant, pjesëmarrës dhe mbrojtës i fashizmit rumun, se ishte anti-demokratik, intolerant, ksenofobik dhe anti-semit. Mbrojtësit, ndërsa pranojnë se disa prej shkrimeve të tij të rinisë janë të pambrojtëshme, argumentojnë se akuzat politike janë ekzagjeruar dhe se ato nuk ia ulin vlerën kontributeve të tij akademike dhe letrare.

Në dekadën pas luftës Eliade jetoi në Paris ku krijoi reputacion ndërkombëtar si historian, morfolog dhe fenomenologjist i religjionit. Pas vitit 1956 ai jetoi në Çikago ku ishte profesor në departamentin mbi religjionin deri sa doli në pension në vitin 1983.

Ai konsiderohet një shkrimtar shumë profilik si në fushën e letërsisë ashtu edhe në botën akademike. Shumica e studimeve të tij akademike janë shkruar në frëngjisht. Rreth 35 libra të tij janë publikuar në anglisht.

Në shqip gjendet një nga librat kryesorë të tij, Miti dhe realiteti, publikuar nga Shtëpia Botuese Pika pa Sipërfaqe në vitin 2019.

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

E shenjta dhe profania, Mircea Eliade

Përshtypje(t): 0

"E shenjta dhe profania" është ndoshta teksti më i famshëm e një nga më të rëndësishmit e këtij autori. Në të, Eliade analizon dy koncepte kyçe të fesë dhe mënyrën se si ky dualizëm (e shenjtë-profane) paraqitet në kultura e fe të ndryshme të historisë.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Miti dhe realiteti, Mircea Eliade

Përshtypje(t): 0

Në "Miti dhe realiteti", Eliade merr në studim ato shoqëri në të cilat miti luan ende rolin kryesor në formimin e tiparave kulturore themelore të shoqërisë: marrëdhënien e mitit me botëkuptimin, me konceptimin e historisë, kohës, me përvojën njerëzore në përgjithësi.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje