• Banner

Lista e librave të autorit ose përkthyesit Ernesto Sabato

Ernesto Sabato (24 qershor 1911 –30 prill 2011) ishte një shkrimtar, piktor dhe mjek argjentinas. Ai konsiderohet si një nga shkrimtarët më me ndikim në letërsinë e Amerikës Latine. Kur vdiq, gazeta spanjolle El País e cilësoi atë si "shkrimtari i fundit klasik i letërsisë argjentinase".

Ai lindi në Rojas, një qytezë e vogël në provincën e Buenos Aires. Ai studioi për mjek si dhe punoi në institutin Kyri në Paris. Pas Luftës së Dytë Botërore, e humbi interesin për shkencën dhe filloi të shkruajë.

Librat kryesor të Sabatos janë El Túnel (1948) Tuneli përkthyer në shqip nga Fatbardha Statovci si dhe nga Mira Meksi, Sobre héroes y tumbas (1961) Mbi Heronjtë dhe Varret përkthyer në shqip nga Bajram Karabolli dhe Abaddón el exterminador (1974), Abadoni, engjëlli i shkretëtirës, përkthyer në shqip nga Erion Karabolli.

Në gjuhën shqipe janë përkthyer edhe esetë e tij El escritor y sus fantasmas Shkrimtari dhe fantazmat e tij, me përkthyes Edlira Hoxholli dhe Bashkim Shehu.

Janë 7 libra.

Je duke parë 1 - 7 nga 7 artikull(j)

Botuesi: Te tjere

Mbi heronjte dhe varret, Ernesto Sabato

Një libër që ngërthen në vete të gjitha llojet e romaneve, nga ai gotik te sentimentali, nga romani filozofik te satira sociale, por që më në fund mund të cilësohet vetëm siç e ka përshkruar Gombrowicz-i, 'i llojit plot me dyshime, nga ato romane që lexohen me një frymë, dhe [që] kur i mbarojmë së lexuari vërejmë se ka ardhur ora katër e mëngjesit'.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Shkrimtari dhe fantazmat e tij, Ernesto Sabato

Cili është problemi kryesor praktik i një shkrimtari argjentinas? Ajo e të siguruarit të jetesës pa prostituar letërsinë. Do t'i këshilloja të rinjtë që asnjëherë të mos përpiqen të jetojnë prej saj, dhe aq më pak nga gazetaria, ku punohet dhe shkruhet jo për të shprehur botën tënde, por botën (zakonisht të korruptuar dhe të rreme) e drejtorit të një gazete.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000733

Botuesi: Onufri

Tuneli, Ernesto Sabato

Gjithë historia e shtigjeve ishte një shpikje qesharake, apo thjesht një bindja ime dhe se, sidoqoftë, ekzistonte një tunel i vetëm, i errët dhe vetmitar, tuneli nëpër të cilin kishte rrjedhur fëmijëria dhe rinia ime, e gjithë jeta ime...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje