Reference: SKU000001

Brand: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Review(s): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Price ALL700.00
More
In stock

Reference: SKU001180

Brand: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Review(s): 0

Title: AksidentiOriginal: AksidentiCategory: NovelAuthor: Ismail KadarePublisher: OnufriYear: 2010Pgs. 274Weight: 0.347 kgISBN: 978-99956-87-12-0

Price ALL800.00
More
In stock
All best sellers
  • Banner

List of products by supplier Ernesto Sabato

Ernesto Sabato (24 qershor 1911 –30 prill 2011) ishte një shkrimtar, piktor dhe mjek argjentinas. Ai konsiderohet si një nga shkrimtarët më me ndikim në letërsinë e Amerikës Latine. Kur vdiq, gazeta spanjolle El País e cilësoi atë si "shkrimtari i fundit klasik i letërsisë argjentinase".

Ai lindi në Rojas, një qytezë e vogël në provincën e Buenos Aires. Ai studioi për mjek si dhe punoi në institutin Kyri në Paris. Pas Luftës së Dytë Botërore, e humbi interesin për shkencën dhe filloi të shkruajë.

Librat kryesor të Sabatos janë El Túnel (1948) Tuneli përkthyer në shqip nga Fatbardha Statovci si dhe nga Mira Meksi, Sobre héroes y tumbas (1961) Mbi Heronjtë dhe Varret përkthyer në shqip nga Bajram Karabolli dhe Abaddón el exterminador (1974), Abadoni, engjëlli i shkretëtirës, përkthyer në shqip nga Erion Karabolli.

Në gjuhën shqipe janë përkthyer edhe esetë e tij El escritor y sus fantasmas Shkrimtari dhe fantazmat e tij, me përkthyes Edlira Hoxholli dhe Bashkim Shehu.

There are 6 products.

Showing 1-6 of 6 item(s)