Kategoritë

Botuesit

Autorë të përzgjedhur

PayPal

Ca pika shiu rane mbi qelq, Ismail Kadare Shihe të plotë

Ca pika shiu rane mbi qelq, Ismail Kadare

Ca pika shiu ranë mbi qelq” është përmbledhje poetike e poezive më të zgjedhura të shkrimtarit Ismail Kadare.

Info shtesë

SKU000766

Disponueshëria: Ne gjendje

$5.98

Me ulje çmimi!

-15%

$7.04

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Mbrapa
 • Skenderbeu, Oliver Jens Schmitt

  Skenderbeu,...


  Jeta e Skënderbeut nuk ishte nje marshim...

 • Shen Shiu, Bardhyl Londo

  Shen Shiu,...


  Bardhyl Londo është një nga poetët më të...

 • Kimi, Rudyard Kipling

  Kimi,...


  Historia shpalos sfondin e Lojës së Madhe,...

 • Cufoja dhe Bubi Kacurrel, Gaqo Bushaka

  Cufoja dhe...


  Çufoja dhe Bubi Kaçurrel është një nga librat...

 • Borjona, Bukurije Bushati

  Borjona,...


  Adri, pas aksidentimit të së bijës, Borës,...

 • Kryqi i harreses, Flutura Acka

  Kryqi i...


  Për shkak të një fluturimi ajror të mbyllur,...

 • Gruaja e gjeneralit, Joseph O Connor

  Gruaja e...


  Një nga kapitujt më dramatikë dhe pjellorë të...

 • Anija e gjumit, Arian Leka

  Anija e...


  "Poezia e Arian Lekës, tek libri “Anija e...

 • Dashuria ne koherat e koleres, Gabriel G. Marquez

  Dashuria ne...


  Sikundër nënkuptohet nga titulli, Garcia...

 • Ujku i Stepes, Hermann Hesse

  Ujku i...


  Çfarë është Ujku i Stepës i Hermann Hesse-s:...

Vazhd.

Titulli: Ca pika shiu ranë mbi qelq
Origjinali: Ca pika shiu ranë mbi qelq
Gjinia: Poezi
Autori: Ismail Kadare
Shtëpia botuese: Onufri
Fq. 112
Pesha: 0.177 kg.
ISBN: 978-99927-53-52-8

Mbi librin

"Ca pika shiu ranë mbi qelq" është përmbledhje poetike e poezive më të zgjedhura të shkrimtarit Ismail Kadare. Tek lexon këto lirika me subjekt dashurie, bindesh më vonë se ke hapur një fletë tronditëse nga historia njerëzore, ashtu depërton në çështje më se qeniesore të ekzistencës së një populli. Kadarenë e tmerron kufizimi i lirisë. (Ri)lexojeni poezinë "Mall" dhe ndaluni te thënia e Heraklitit: "Të zgjuarit janë bashkë me botën/ Kurse të fjeturit janë veç".

Thënie kjo e njohur, e që Kadare ia gjen vendin diku në strofën e tretë të poezisë së lartpërmendur. Nuk ju zgjon kjo asociacione me mbylljen tonë një gjysmëshekulli, se vërtet tepër gjatë ishim në gjumë, as veten nuk e njihnim se na mungonte kuraja? Shikimi ynë thyhej aty te muri.

Është e besueshme kur poeti u drejtohet brezave të ardhshëm: se shumë fjalë do t'i ketë zhdukur jeta... (Epilogu i brezave që vijnë), apo shfajësimit ndaj një qytetërimi që deri dje e kishim sharë: Ne pjellë e saj, robër të saj, mbretër të saj të rremë... (Krishtlindjet në New York, 1997). E, ky udhëtim imagjinativ i Kadaresë me harkun kohor prej katërdhjetë vjetësh (1957-1997), me gjithsej 40 poezi, nxit të bësh pyetjen: dolëm nga ajo fushë e errët apo mbi "varrezë bubullimash" do të endemi si të përhëntë?

Shënim: Ky titull bën pjesë në librat & autorët më të shitur për vitin 2009.

 • Autori Ismail Kadare