• Banner

  • Ka mbaruar
Histori tangjente, Kliton Nesturi
  • Histori tangjente, Kliton Nesturi

Histori tangjente, Kliton Nesturi

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 494 Lekë Deri në 1 481 Lekë
Titulli: Histori tangjenteAutori: Kliton NesturiRedaktor: Loredan BubaniGjinia: TregimeShtëpia Botuese: OMSCA-1Viti: 2009Faqe: 144Pesha: 0.18 kg Mbi autorin & librin Autori Kliton Nesturi, mbas botimit të librit me tregime “I huaj në sht&eum
500 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi
Titulli: Histori tangjenteAutori: Kliton NesturiRedaktor: Loredan BubaniGjinia: TregimeShtëpia Botuese: OMSCA-1Viti: 2009Faqe: 144Pesha: 0.18 kg Mbi autorin & librin Autori Kliton Nesturi, mbas botimit të librit me tregime “I huaj në shtëpi”, nga Shtëpia Botuese OMSCA-1, vjen persëri para lexuesit me vëllimin e ri me tregime “Histori tangjente”, ku konfirmohet rruga në ngritje e këtij shkrimtari, sidomos në gjininë e tregimit, që me nje stil origjinal dhe tërheqes po tregon më së miri unin e tij artistik.“Tregimet e Nesturit janë sekuenca të lakuriqta e të vrazhda të një filmi të përçdoditshëm, të rëndomtë e të stërgjatë që quhet realitet.Dhe ndonëse ti, në dukje, je një spektator dorëjashtë nga gjithë ato histori, befas e ndjen veten të lënduar e të prekur në sedrën tënde prej qytetari e familjari model për arsyen se, shkrimtari në mënyrë të paskrupullt shkon e thyhen skemën bardh e zi të telenovelave, ku i Keqi është gjithmonë tjetri, ndërsa e Keqja është jashtë nesh, falë temjanit të moralit të gënjeshtër me të cilin rrethojmë vetveten dhe gjithçka që gjendet brenda rrethit të pronësisë sonë të ligjëruar: gruaja, familja, prona, pozita.Në gjithë këtë mozaik të çrregullt të realitetit bashkëkohor shqiptar, shkrimtari i ngjan një fotografi që nuk e çan dhe aq kryet për formën e lajle-lulet e stilit, po ngarend të fiksojë në celuloid magjinë e çastit të një realiteti kapriëioz e befasues”, shprehet studiuesi Virgjil Muçi
Detajet e librit
SKU000895
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: OMBRA GVG

Tymi, Kronikë bardhezi, Rikard Ljarja

Gabrieli vdiq. Dje e kremuan. E kisha mik të mirë. Së pari ma prezantoj Aureli, mandej Mira dhe në fund Roberti i madh, miku im i i mirë. O zot, sa histori të bukura më ka tregue. E s'pushonte, e s'pushonte. Ishte si një krue që gurgullonte e gurgullonte e uji s'i mbaronte kurrë.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Jung, Agron Bajraktari

Kishim braktisur frikën dhe si pasojë kishim rrënuar shpresën për të gjetur një kurë për atë monstrën e vogël brenda nesh, e cila edhe pse ushqehet me frikën tonë, në mungesë të saj do të qëndrojë përherë aty, duke fjetur, për të mos na braktisur asnjëherë.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Universi së prapthi, Moikom Zeqo

Rrëfimet në prozë të Moikom Zeqos janë një kopsht i madh erudicioni, kulturash dhe qytetërimesh. Të gjitha vihen në një fill të përbashkët, edhe kur kjo duket e paimagjinueshme. E bën këtë me lëhtësinë e një magjistari, që kërcen dhe lëviz nëpër shekuj e hapësirë si në kopshtin e vet.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Albas

Kësulëkuqja, përrallë për të rritur, Ag Apolloni

Ky roman flet për një Kësulëkuqe koketuese dhe një Ujk të sëmurë. është një histori e dashurisë dhe një shëtitje nëpër pyllin magjik të tregimtarisë, ku personazhet futen shtigjeve të mitologjisë, përrallës, religjionit dhe animacionit. Ulërimat dhe psherëtimat, lehjet dhe blegërimat vijnë si një përballje alegorike që zgjon jehun e egërsisë brenda nesh.

Çmimi 750 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dritëro

E dikurshmja në apartamentin Nr.13, Sadije Agolli

Detaje të ngjarjeve e personazehve jetësore, duke shkaktuar kërshëri dhe ndezur imagjinatë. Për të rinjtë e kohës së sotme, një kuriozitet më tepër për të njohur mënyra e kode të sjelluri, të vepruari, në një sistem hermetikisht të mbyllur e që funksiononte edhe në mungesë të lirisë së mendimit. 

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)