• Banner

Letërsia në rrezik, Tzvetan Todorov
  • Letërsia në rrezik, Tzvetan Todorov

Letërsia në rrezik, Tzvetan Todorov

"LETËRSIA NË RREZIK" shfaq TZVETAN TODOROVIN, dijetarin e Qarkut të Parisit, teoricienin e njohur, në fushën e gjerë të teorive estetike, veçan mbiletërsinë. TODOROVI skicon statusin e teorive në traditën e gjatë të tyre dhe prek letërsinë sot, gjithnjë duke sugjeruar si objekt studimi e mësimi në shkollë Letërsinë, para metodologjisë.

"LETËRSIA NË RREZIK" shtron e problematizon rishtas relacionin e letërsisë me botën, me autorin e me lexuesin, për të kërkuar komu nikimin e hapur, kërkimin e paprerë të kuptimeve letrare, për të parë strukturat në funksion të semantikës së tekstit.

Autori i POETIKËS", njëri nga tekstet më të rëndësishme të strukturalizmit frëng, te "LETËRSIA NË RREZIK", përtej koncepteve strukturaliste, prek idetë, provohet me to.

700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Letërsia në rrezik

Origjinali: La Littérature en péril 

Gjinia: 

Autori: Tzvetan Todorov

Shqipëroi: Mehdi Halimi

Shtëpia botuese: Buzuku

Viti: 2007

Fq. 94

Pesha: 0.138 kg

ISBN: 9951-08-054-5

Ky libër është në gjuhën shqipe

Detajet e librit
Buzuku
16 libra të tjera në këtë kategori:

Një fund dhe një fillim, Robert Elsie

Në Shqipëri, këto vite të gjata e të errëta krijuan një mungesë të madhe njohjesh objektive për botën e jashtme, ndërsa në botën perëndimore ato krijuan një mungesë po aq të madhe informacioni për Shqipërinë, një vend i cili për shumicën e njerëzve kishte pushuar së ekzistuari, derisa dhjetëra mijëra refugjatë papritur dolën në brigjet e Italisë jugore në...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Mbi budallallëkun, Robert Musil

Ç’është në të vërtetë budallallëku? ...s’duhet të lë pa e vënë në dukje që unë si shkrimtar ka kohë tashmë që e njoh budallallëkun mjaft mirë, bile mund të them me gojën plot se në shumë raste kam pasur edhe marrëdhënie kolegjiale me të.  

Çmimi 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dy lindje dhe dy perëndime

Figura III, Gerard Genette

Për çdo produkt të kulturës, e përcaktojmë vlerën në përputhje me qëllimin që e bën atë të domosdoshëm. Dhe ky produkt, nuk sjell vetëm pasojat për të cila u ndërtua por edhe pasoja të paparashikueshme të cilat po i quajmë efekte anësore. 

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)