• Banner

Fati i fjalëve, Irhan Jubica

Autori shkruan për një varietet temash, që nga historiku i shtypit në Shkodër, te kritika ndaj hegjemonisë kulturore të elitës postkomuniste shqiptare, te recensione për vepra letrare të botuara gjatë këtyre viteve. 

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Fati i fjalëve

Origjinali: Fati i fjalëve

Gjinia: Studime letrare

Autori: Irhan Jubica

Shtëpia botuese: Pika pa sipërfaqe

Viti: 2021

Fq. 286

Pesha: 0.341 kg

ISBN: 978-9928-185-92-1

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

"Fati i fjalëve" përmban artikuj të shkruar në vitet 1994-2019 në periodikë të ndryshëm. Autori shkruan për një varietet temash, që nga historiku i shtypit në Shkodër, te kritika ndaj hegjemonisë kulturore të elitës postkomuniste shqiptare, te recensione për vepra letrare të botuara gjatë këtyre viteve. Me gjuhë thumbuese dhe nerv krijues, Jubica na zbulon anë të ligjërimit publik shqiptar që duhet të ishin në qendër të reflektimit tonë për veten, por që me vështirësi kanë arritur, e shpesh nuk ia kanë dalë, ta tërheqin vëmendjen dhe të prekin ndjeshmërinë e lexuesve.

Jubica është dëshmitar i një epoke të zymtë në kulturën tonë, por ndër rreshtat e këtyre shkrimeve shumëçka do t'i shërbejë lexuesit që synon të kuptojë më mirë ç'ka ndodhur në këtë hapësirë politiko-kulturore në tri dekadat e fundit.

I angazhuar që prej fillimit të viteve '90 në media brenda dhe jashtë vendit, Irhan Jubica botoi për 5 vjet (2002-2006) revistën letrare "ARS", një forum i hapur i ideve dhe debatit për ballafaqimin me trashëgiminë letrare të epokës së diktaturës në Shqipëri. Ai është autor i librave: "Beduini i fundit" (poezi, 1996), "Nata e Shën Valentinit" (prozë, 1997), "Zoti nuk ka djalë" (intervista, 2016), si dhe hartues i "Antologji e prozës bashkëkohore shqiptare" (2004).

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Dy lindje dhe dy perëndime

Vlera e artit në kohë, John Ruskin

Autori i këtij libri, John Ruskin, (1819-1900_ është mendimtari që konsiderohet si themeluesi i kritikës së artit. Një figurë me shumë ndiki, ai konsiderohet se ka frymëzuar njerëz të shumtë, përfshirë Mahatma Ghandin dhe Leon Tolstoin. Ai është më së shumti i njohur si kritik dhe patron arti, por ishte gjithashtu një polimath, mësues, gjeolog i...

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dy lindje dhe dy perëndime

Figura III, Gerard Genette

Për çdo produkt të kulturës, e përcaktojmë vlerën në përputhje me qëllimin që e bën atë të domosdoshëm. Dhe ky produkt, nuk sjell vetëm pasojat për të cila u ndërtua por edhe pasoja të paparashikueshme të cilat po i quajmë efekte anësore. 

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Zenit Editions

Mbi budallallëkun, Robert Musil

Ç’është në të vërtetë budallallëku? ...s’duhet të lë pa e vënë në dukje që unë si shkrimtar ka kohë tashmë që e njoh budallallëkun mjaft mirë, bile mund të them me gojën plot se në shumë raste kam pasur edhe marrëdhënie kolegjiale me të.  

Çmimi 400 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000638

Botuesi: Shtëpia e Librit

Një dhomë më vete, Virginia Woolf

Lexuar si dy leksione frymëzuese para studenteve të dy kolegjeve të vetme për vajza në Britaninë e Madhe në vitin 1928, Një dhomë më vete konsiderohet njëkohësisht një ese mbi shoqërinë, një ese mbi letërsinë dhe një roman modernist, një i tillë që përdor shkrimin si art dhe jo thjesht si mjet shprehës.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Estetika e letërsisë, Massimo Fusillo

Viteve të fundit estetika dhe letërsia kanë përjetuar një periudhë transformimi të thellë: estetizimi i përhapur që karakterizon botën aktuale, imagjinarja që gjithnjë e më tepër merr trajtë pamore, revolucioni i studimeve kulturore, ia kanë ripërcaktuar kufijtë

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Buzuku

Letërsia në rrezik, Tzvetan Todorov

"LETËRSIA NË RREZIK" shfaq TZVETAN TODOROVIN, dijetarin e Qarkut të Parisit, teoricienin e njohur, në fushën e gjerë të teorive estetike, veçan mbiletërsinë. TODOROVI skicon statusin e teorive në traditën e gjatë të tyre dhe prek letërsinë sot, gjithnjë duke sugjeruar si objekt studimi e mësimi në shkollë Letërsinë, para metodologjisë. "LETËRSIA NË...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Aleph

Përse të lexohen klasikët, Italo Calvino

Mbi të gjitha dua Stendalin pasi vetëm tek ai tensioni moral vetjak, tensioni historik, vrulli i jetës janë një gjë e vetme, tension linear romanesk. E dua Pushkinin, sepse është qashtërsi, ironi dhe seriozitet. E dua Heminguejin, sepse është dëshirë për lumturi, trishtim. E dua Stivensonin sepse duket sikur fluturon.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)