Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Ka mbaruar
Poetika e dramaturgjise dhe mendimit estetik, Jakup Mato
  • Poetika e dramaturgjise dhe mendimit estetik, Jakup Mato

Poetika e dramaturgjise dhe mendimit estetik, Jakup Mato

SKU001624
Te tjere

Në këtë libër shqyrtohen në rrafsh të gjerë veprimtaritë e shoqërive artistike në periudhën e pavarësisë duke nxjerrë në pah ndihmën që ato dhanë për të krijuar gjasat e nevojshme për artin profesionist shqiptar pas Luftës së Dytë Botërore. Libri ka karakter hulumtues, studimor dhe enciklopedik që zëvendëson mangësinë e një enciklopedie në këtë fushë.

1 000 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Poetika e dramaturgjisë dhe mendimit estetik (1901-1939)
Origjinali: Poetika e dramaturgjisë dhe mendimit estetik (1901-1939)
Gjinia: Studime
Autori: Jakup Mato
Shtëpia botuese: Akademia e Shkencave të Shqipërisë
Viti: 2005
fq. 330
Pesha: 0.423 kg
ISBN: 978-99943-763-2-2

Mbi librin

Në këtë libër shqyrtohen në rrafsh të gjerë veprimtaritë e shoqërive artistike në periudhën e pavarësisë duke nxjerrë në pah ndihmën që ato dhanë për të krijuar gjasat e nevojshme për artin profesionist shqiptar pas Luftës së Dytë Botërore. Libri ka karakter hulumtues, studimor dhe enciklopedik që zëvendëson mangësinë e një enciklopedie në këtë fushë.

Në radhë janë trajtuar Sami Frashëri për dramën e tij "Besa" si dhe Fan Noli për "Izraelitë dhe filistinë". Më pas është trajtuar Andon Zako Çajupi për tre drama të tij "14 vjec dhëndër", "Pas vdekjes", "Burri i dheut". Në shqyrtim janë marrë edhe veprat teatrore të Mihal Gramenos: "Mallkimi i gjuhës shqipe" dhe "Vdekja e Pirros".

Një vëmendje të veçantë për vetë karakteristikën dhe mungesën e trajtimeve të deritanishme në këtë fushë është parë edhe dramaturgjia e Gjergj Fishtës nisur nga "Shën Francesku i Asizit " e "Shqyptari i qytetnuem" duke vazhduar me dramat e tjera si: "Juda makabe", "Gomari i Babatit", "Barit e Betlemit" e "Shën Luigji Gonzaga" dhe duke kaluar më tej te "Shqyptarja e qytetnueme", "Odisea", "Ifigjenia n'Aulli" dhe "Jerina ose Mbretnesha e luleve".

Vend të posaçëm zënë si dramat ashtu edhe komeditë e Kristo Floqit si: "Fe e kombësi", "Triumfi i lirisë", "Karlo Topia", "Pirro Neoptolemi", "Komeditë" . Në rastin e Foiqon Postolit është trajtuar drama me të njëjtin titull me romanin "Lulja e kujtimit" si edhe "Detyra e mëmës" e viti 1921. Haki Stermilli, si një autor me një këndvështrim original të jetës së shqiptarëve në trojet e pushtuara nga serbët, trajtohet për dramat: "Dibrania e mjerueme", "Dashuni dhe besnikëri", "Agimi i lumnueshëm", "Irena e bukur", "Kosovarja", "Tania". Ethem Haxhiademi, si trajtues i gjinisë së tragjedisë është parë në vepra: "Ulisi", "Akili", "Aleksandri", "Pirrua", "Skënderbeu", "Diomedi", "Abeli".

Në këtë monografi është trajtuar edhe e vetmja vepër e botuar (1917) e Shtjefën Gjeçovit "Skandebegut jose t'liruemit prej zgjedhës s'turkut", si edhe melodrama e Ndre Zadesë "Ora e Shqypnise" apo edhe drama e Zef Mark Harapit me titull "Mustafa Pasha i Shkodres i m(b)rami vezir shqiptar" (1928).

Një shtyllë të dytë në këtë libër e përbën mendimi estetik shqiptar si dhe pikëpamjet ndaj artit. Autorët kryesorë nga të cilët janë qymtuar këto pikpamje janë nga Jeronim de Rada te "Parime të estetikes" (1861) , Gjergj Fishta, Fan Noli, Faik Konica, Krist Maloki, Millosh Gjergj Nikolla, Odhise Paskali, Anton Xanoni, Aleksander Xhuvani dhe Kostaq Cipo.

Detajet e librit
Te tjere
SKU001624
0
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Fishta

Libri i Fishtës, Ernest Marku

Konsulent për gegnishten: Palokë Rotani Konsulent për kujtesën historike: Engjëll Zefi Konsulent për zhvillimet aktuale: Frano Kulli
1 500 Lekë
More

Botuesi: Onufri

Rreth dosjes Bilal Xhaferi, Aida Tuci

Për herë të parë, me këtë libër, gazetarja Aida Tuci arrin të shpjegojë shterueshëm se çfarë ka ndodhur atë pasdite prilli të vitit 1968, në Klubin e Lidhjes së Shkrimtarëve gjatë diskutimit të romanit "Dasma". Nëpërmjet dëshmive nga bashkëkohësit, dokumenteve arkivore, si dhe një bisede me Ismail Kadarenë, lexuesit i zbulohen të panjohurat e kësaj enigme.
700 Lekë
More

Botuesi: OMBRA GVG

Rrëfenja kuteliane, Klara Buda

"Rrëfenja kuteliane" është një tregim i shkurtër i shkruar në mënyrë të veçantë për t'u dëgjuar me ndërmjetësinë e një lexuesi, i cili transformohet në rrëfimtar, pa asnjë udhëzim, veçse duke ndjekur tekstin.
500 Lekë
More

Botuesi: Onufri

Hulumtime mbi veprën e át Gjergj Fishtës, Blerina Suta

Një pjesë e kërkimeve për jetën dhe veprën e Fishtës, kryer nëpër arkiva të Kroacisë, Bosnjës dhe Romës, u botuan në formë të dhënash anësore në ndihmë të botimit të veprës studimore për eposin e Gj. Fishtës (2007), dhe një pjesë tjetër u botua ndër vite, në formë artikujsh të shkurtër në periodikë divulgativë apo shkencorë.
1 000 Lekë
More

Botuesi: Te tjere

Albanohellenica, numri 4, 2011

Titulli: Albanohellenica, numri 4, 2011Origjinali: Albanohellenica, numri 4, 2011Gjinia: Studime filologjikeAutori: Të ndryshëmShtëpia botuese: Lidhja Filologjike Shqiptaro - GrekeViti: 2011Fq. 216Pesha: 0.448 kgISBN: 1108-846X
1 000 Lekë
More

Referenca: SKU000003

Botuesi: Mitrush Kuteli

Shënime Letrare, Mitrush Kuteli

Lindi më 13 shtator 1907 në Pogradec. Mësimet e para i mori në vendlindje, studimet e mesme në Selanik, në Shkollën Tregtare Rumune (1921-1928). Më 1931 u diplomua në Bukuresht, në Akademinë e Shkencave të Larta Ekonomike.
1 300 Lekë
More

Botuesi: Onufri

Lexuesi në kurth, eseistika e Kadaresë, Floresha Dado

Energjike dhe provokuese në komunikimin me lexuesin, eseja e Kadaresë shfaqet në trajta befasuese, duke shkrirë në ligjërimin e saj tipare të artit letrar dhe të llojeve të tjera të krijimtarisë intelektuale. Një shkrimtar, i përmasave të Kadaresë, sigurisht që mbart brenda vetes edhe dimensionin e dijetarit.
1 000 Lekë
More

Botuesi: Zenit Editions

Këmba e të panjohurës, Krenar Zejno

Frenhofer, një piktor i jashtëzakonshëm, krijesë e mistershme balzakiane, tenton të jashtëzakonshmen: mishërimin real të bukurisë, dashurisë dhe pasionit ideal; shpall të jashtëzakonshmen: qëndresën për të mos e shpërfaqur para syve të kurrkujt krijimin e tij.
500 Lekë
More

Referenca: SKU001429

Botuesi: UET Press

Letërsia moderne shqipe, Sabri Hamiti

Në vështrimin kulturor – historik e në vështrimin strukturor, letërsia moderne shqipe nis në fund të shekullit të kaluar me Konicën kur shfaqet një model shkrimi kritik, i ndryshëm nga shkrimi i mëhershëm himnizues, dhe zhvillohet me poezinë e Lasgush Poradecit që kërkon forma të reja.
2 000 Lekë
More

Referenca: SKU001963

Botuesi: Botart

Shqyrtime letrare, Hamit Xhaferi

Në këtë vepër, autori ka parqitur analizat e tij letrare rreth disa prej autorëve shqiptarë, si: Gjergj Fishta, Faik Konica, Ali Asllani, Ernest Koliqi, Arshi Pipa, Petro Marko, Ali Podrimja, Fatos Kongoli, Martin Camaj dhe Rexhep Qosja.
500 Lekë
More

Botuesi: Botimet Dudaj

Prania si mungesë... Mungesa si prani, Eldon Gjikaj

"E madhe është gjëma e mëkatit" shkon te lexuesi në vitet '90-të, afro 45 vjet pasi u shkrua, kur shoqëria shqiptare gjendet në një vorbull ndryshimi shumplanësh. Sistemi letrar shqiptar përfshihet sakaq në këtë vorbull, duke dëshmuar sensibilitet dhe maturim brenda polisistemit të përgjithshëm kulturor
800 Lekë
More