• Banner

  • Ka mbaruar
Poetika e dramaturgjise dhe mendimit estetik, Jakup Mato
  • Poetika e dramaturgjise dhe mendimit estetik, Jakup Mato

Poetika e dramaturgjise dhe mendimit estetik, Jakup Mato

Në këtë libër shqyrtohen në rrafsh të gjerë veprimtaritë e shoqërive artistike në periudhën e pavarësisë duke nxjerrë në pah ndihmën që ato dhanë për të krijuar gjasat e nevojshme për artin profesionist shqiptar pas Luftës së Dytë Botërore. Libri ka karakter hulumtues, studimor dhe enciklopedik që zëvendëson mangësinë e një enciklopedie në këtë fushë.

1 000 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Poetika e dramaturgjisë dhe mendimit estetik (1901-1939)
Origjinali: Poetika e dramaturgjisë dhe mendimit estetik (1901-1939)
Gjinia: Studime
Autori: Jakup Mato
Shtëpia botuese: Akademia e Shkencave të Shqipërisë
Viti: 2005
fq. 330
Pesha: 0.423 kg
ISBN: 978-99943-763-2-2

Mbi librin

Në këtë libër shqyrtohen në rrafsh të gjerë veprimtaritë e shoqërive artistike në periudhën e pavarësisë duke nxjerrë në pah ndihmën që ato dhanë për të krijuar gjasat e nevojshme për artin profesionist shqiptar pas Luftës së Dytë Botërore. Libri ka karakter hulumtues, studimor dhe enciklopedik që zëvendëson mangësinë e një enciklopedie në këtë fushë.

Në radhë janë trajtuar Sami Frashëri për dramën e tij "Besa" si dhe Fan Noli për "Izraelitë dhe filistinë". Më pas është trajtuar Andon Zako Çajupi për tre drama të tij "14 vjec dhëndër", "Pas vdekjes", "Burri i dheut". Në shqyrtim janë marrë edhe veprat teatrore të Mihal Gramenos: "Mallkimi i gjuhës shqipe" dhe "Vdekja e Pirros".

Një vëmendje të veçantë për vetë karakteristikën dhe mungesën e trajtimeve të deritanishme në këtë fushë është parë edhe dramaturgjia e Gjergj Fishtës nisur nga "Shën Francesku i Asizit " e "Shqyptari i qytetnuem" duke vazhduar me dramat e tjera si: "Juda makabe", "Gomari i Babatit", "Barit e Betlemit" e "Shën Luigji Gonzaga" dhe duke kaluar më tej te "Shqyptarja e qytetnueme", "Odisea", "Ifigjenia n'Aulli" dhe "Jerina ose Mbretnesha e luleve".

Vend të posaçëm zënë si dramat ashtu edhe komeditë e Kristo Floqit si: "Fe e kombësi", "Triumfi i lirisë", "Karlo Topia", "Pirro Neoptolemi", "Komeditë" . Në rastin e Foiqon Postolit është trajtuar drama me të njëjtin titull me romanin "Lulja e kujtimit" si edhe "Detyra e mëmës" e viti 1921. Haki Stermilli, si një autor me një këndvështrim original të jetës së shqiptarëve në trojet e pushtuara nga serbët, trajtohet për dramat: "Dibrania e mjerueme", "Dashuni dhe besnikëri", "Agimi i lumnueshëm", "Irena e bukur", "Kosovarja", "Tania". Ethem Haxhiademi, si trajtues i gjinisë së tragjedisë është parë në vepra: "Ulisi", "Akili", "Aleksandri", "Pirrua", "Skënderbeu", "Diomedi", "Abeli".

Në këtë monografi është trajtuar edhe e vetmja vepër e botuar (1917) e Shtjefën Gjeçovit "Skandebegut jose t'liruemit prej zgjedhës s'turkut", si edhe melodrama e Ndre Zadesë "Ora e Shqypnise" apo edhe drama e Zef Mark Harapit me titull "Mustafa Pasha i Shkodres i m(b)rami vezir shqiptar" (1928).

Një shtyllë të dytë në këtë libër e përbën mendimi estetik shqiptar si dhe pikëpamjet ndaj artit. Autorët kryesorë nga të cilët janë qymtuar këto pikpamje janë nga Jeronim de Rada te "Parime të estetikes" (1861) , Gjergj Fishta, Fan Noli, Faik Konica, Krist Maloki, Millosh Gjergj Nikolla, Odhise Paskali, Anton Xanoni, Aleksander Xhuvani dhe Kostaq Cipo.

Detajet e librit
Te tjere
SKU001624
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2321

Botuesi: Plejad

Rikthimi tek eterit tane, Ndricim Kulla

Anija jonë e identitetit dhe kulturës nuk duhet ta humbasë busullën, edhe pse pështjellim dhe turbulencë akoma dhe më e shpeshtë do të karakterizojë kohën tonë. Nuk duhet të dalim kundër rrymës, pasi nuk mundemi, por edhe s'duhet ta lëmë veten "të na marrë rrjedha".

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2914

Botuesi: Te tjere

Endrrat e ngrira te Enver Kushit, Resmi Osmani

Ëndrrat janë pjesë strukturore e prozave të Enver Kushit. Këtë ia lejon, për të mos thënë ia kërkon, stili dhe forma e prozës që shkruan. Shkrimtari i përdor ëndrrat jo vetëm si pjesë e trillimit artistik dhe pleksjen e tyre me ngjarje fantazmagorike, sureale, por edhe si pasqyrë e shfaqjes së gjendjeve të caktuara shpirtërore.

Çmimi 300 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Naimi

Kuteli kritik, Arjan Llanaj

Studiuesi Arjan Llanaj zgjeron me informacion pamjen tradicionale të studimeve letrare të Kutelit, duke përmendur se mendimit të tij i shfaqen përballë vepra, autorë dhe personalitete prej periudhës së Rilindjes deri tek koha e modernitetit të letërsisë shqipe.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000141

Botuesi: Ideart

Afresk kritik, Erion Kristo

Në horizontin e përvojave estetike, aftësia për të marrë përgjegjësi personale, duhet të shfaqet si cilësia parësore e kritikës. Kritiku duhet të mësojë të mos fshihet pas gishtit dhe të shfaqë publikisht një guxim që nuk ka pse të mos nisë fillimisht nga pohimi i vlerave.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Onufri

Uragani i ndërprerë, ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe, Ismail Kadare

Onufri nxjerr sot në librari sprovën e Kadaresë "Uragani i ndërprerë: Ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe". Pas botimit në veprën e plotë më 2009, ky botim i autorizuar i Kadaresë del për herë të parë si libër më vete. Këtu përfshihen dy parathënie të Kadaresë për këtë sprovë dhe hidhet dritë për herë të parë për botimin e vitit 1991,nga shtëpia botuese...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Lexuesi në kurth, eseistika e Kadaresë, Floresha Dado

Energjike dhe provokuese në komunikimin me lexuesin, eseja e Kadaresë shfaqet në trajta befasuese, duke shkrirë në ligjërimin e saj tipare të artit letrar dhe të llojeve të tjera të krijimtarisë intelektuale. Një shkrimtar, i përmasave të Kadaresë, sigurisht që mbart brenda vetes edhe dimensionin e dijetarit.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2876

Botuesi: Plejad

Studime dhe tekste letrare, Giussepe Valentini

Giuseppe Valentini, me një dashuri të ethshme e gjithnjë në rritje, shoqëruar nga një ndërmarrje rigoroze kulturore, u nxit në njohjen e thellë të çdo manifestimi të jetës së popullit shqiptar, të gjuhës, të zakoneve etnike, të historisë politiko – sociale, me rezultate të tilla në çdo disiplinë sa të konsiderohet sot me të drejtë një mjeshtër i...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)