• Banner

  • Ka mbaruar

Origjinat e totalitarizmit, Hannah Arendt

I botuar fillimisht në vitin 1951, Origjinat e totalitarizmit është renditur si një nga librat më të mirë joartistikë të shekullit të njëzetë dhe një nga analizat më të mprehta të regjimeve totalitare si nazizmi dhe stalinizmi.

Arendt diskuton në këtë libër transformimin e klasave në masa, rolin e propagandës dhe përdorimin e terrorit në këtë formë të qeverisjes.

1 400 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Origjinat e totalitarizmit

Gjinia: Shkenca politike

Origjinali: Origins of totalitarism

Autori: Hannah Arendt

Shqipëruesi: Myftar Gjana

Shtëpia botuese: Dija

Viti: 2020

Fq. 568

Pesha: 0.6 kg

ISBN: 9789951782128

Ky libër është në shqip

Detajet e librit
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
4 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Shtëpia e Librit

Mbi komplotet dhe ese të tjera, Niccolò Machiavelli

Niccolò Machiavelli, një nga analistët më famëkëqij, që politika ka njohur, shpjegon në këtë ese një numër temash, përfshirë se si të organizojmë një komplot të suksesshëm, ose se si të ruhemi prej tij, se si një popull i korruptuar e ka shumë të vështirë të ruajë lirinë dhe se si një popull i pakorruptuar është i aftë të refuzojë dhuratat nga politikanët...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Banaliteti i së keqes, Eichmann në Jeruzalem, Hannah Arendt

Hannah Arendt (Hana Arend) shkon në Jeruzalem si e dërguar e "New Yorker". Merr pjesë në debatin e zhvilluar në sallën e gjyqit dhe në artikujt që do të shkruajë për gazetën do të nxjerrë në pah dhe do të studiojë imtësisht problemet morale, politike dhe juridike që qëndrojnë pas çështjes Ajhman. Prej këtej lind një libër polemizues

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)